Stalo se: v Praze proběhl druhý ročník IT Leadership Trends a Google chce doménu nevyšší úrovně .lol

ITbiz.cz, 01. červen 2012 08:00 0 komentářů
Stalo se: v Praze proběhl druhý ročník IT Leadership Trends a Google chce doménu nevyšší úrovně .lol

Jaké jsou hlavní oborové události posledních cca 10 dní, kterým jsme se ještě nestihly věnovat? Je toho rozhodně více, takže se raději přesvědčte sami. Ericsson po usnesení valné hromady navyšuje počet vlastních akcií, aby mohl nabídnout akcie pro zaměstnance. Google chce vtipnou doménu a v Praze proběhl druhý ročník unikátní IT konference v regionu střední a východní Evropy a Evropa kvantově přenáší informace na vzdálenost přes 100 km.

Co se tedy událo, kromě toho, že americké burzy v poslední době kontinuálně klesají?

John Mahoney
John Mahoney
Ve čtvrtek 24 května v Praze proběhl druhý ročník konference Gartner IT Leadership Trends pro manažery IT oddělení a jejich nadřízené. Vybraným tématům z konference se budeme věnovat v samostatném článku. Gartner IT Leadership Trends představuje jedinou konferenci, kterou společnost Gartner pořádá v celém regionu střední a východní Evropy s výjimkou Ruska. Konference, kterou organizovala společnost KPC-Group, letos stihla přilákat více než 200 účastníků.

Hlavní náplní bylo osm přednášek analytiků Gartner. Na programu byla také panelová diskuse předních šéfů informatik, moderovaná bývalou ministryní informatiky ČR Danou Bérovou, která v KPC-Group zastává pozici Business Development Director.

„Naším cílem bylo přinést jak inspiraci, tak konkrétní rady všem, kdo hledají v IT zdroj konkurenční výhody. Z velkého zájmu IT lídrů a top manažerů významných firem je vidět, že právě toto je dnes pro IT klíčový úkol,“ prohlásil John Mahoney, viceprezident společnosti Gartner a programový ředitel konference.

„Zájem o letošní ročník konference Gartner IT Leadership Trends překonal naše očekávání: ukázalo se, že témata jako řízení IT, nákup cloudových služeb nebo Big Data opravdu hýbou IT světem. Tuto konferenci, která je v regionu střední Evropy unikátní, uspořádáme i příští rok,“ uvedl Oldřich Příklenk, ředitel KPC-Group.

Ericsson
Představenstvo Ericssonu se rozhodlo na základě valné hromady z počátku května, že nabídne svým zaměstnancům v rámci motivačního programu ke koupi další akcií kategorie C.

Akcie lze zakoupit v období od 25. 5. do 13. 6. 2012. Úhradu pořízených akcií je nutné provést v hotovosti, cena jedné akcie dělá 5,0052 švédských korun.

Nabídka je součástí financování Programu dlouhodobého variabilního odměňování Ericssonu pro rok 2012 a týká se 31 700 000 akcií kategorie C, které se Ericsson již dříve rozhodl v rámci tohoto programu vydat pro firmy AB Industrivärden a Investor AB. Firmy AB Industrivärden a Investor AB sdělily Ericssonu, že mají v úmyslu nabídku přijmout.

Jakmile Ericsson zakoupí všech 31 700 000 akcií kategorie C, představenstvo má v úmyslu převést je na akcie kategorie B. Po převodu dosáhne počet emitovaných akcií kategorie B počtu 3 043 295 752. Ericsson má v současnosti v držení 58 338 548 vlastních akcií.

Google by chtěl mít minimálně čtyři nové top-level domény (TLD), vyplývá to ze včerejšího oznámení o podaných žádostech. Není jasné, kolik žádostí o TLD společnost v prodlouženém termínu k ICANN vlastně podala, ale informuje o tom, že má zájem výhradně o zajímavé domény s kreativním potenciálem. Vedle značek .google a .youtube je to především .docs a doména .lol, která vychází z internetové zkratky Laughing Out Loud. Seznam všech registrací zvřejní ICANN v červnu.

Zajímavý český startup Navečer.cz pomáhá najít zábavu na poslední chvíli. Představte si tu situaci: sedíte v práci, zazvoní vám telefon a vaše přítelkyně se zeptá “Miláčku, co budeme dělat navečer?” Těm, jimž schází inspirace nebo nápaditost, pomůže z nepříjemné chvilky vybruslit portál Navečer.cz, který nabízí last minute prodej vstupenek a rezervací na volnočasové aktivity.

Situaci, popsanou výše, zažil i Zbyněk Meloun, spolumajitel startupové agentury Czech Startups a zakladatel projektu Navečer.cz. Místo rezignace ho ale napadlo vytvořit spolu s kolegy projekt, který na českém internetu zatím chyběl a který ušetří peníze i nervy lidem ve stejné situaci. “Celý nápad vychází z naší vlastní potřeby, takže vymyslet koncept nám trvalo jen chvilku. Projekt je ve vývoji už několik měsíců a před spuštěním se nám podařilo získat strategického investora, takže se teď můžeme soustředit na jeho další rozvoj. V současné době už máme desetičlenný tým, který se stará jak o technickou stránku projektu, tak o komunikaci s uživateli a obchodními partnery ve všech kategoriích, které plánujeme,” říká ke startu projektu Meloun.

Unikátní funkcí Navečer.cz bude systém slev, kdy zadavatel (např. divadlo) přidá do systému představení za plnou cenu, ale na poslední den nebo pár hodin před začátkem může nastavit postupné snižování ceny vstupenky až na jím nastavenou hodnotu. Zvyšuje se tím motivace zákazníků ke koupi i šance, že divadlo vyprodá všechny své volné kapacity.

V roce 2016 bude do sítě připojeno 18,9 miliard zařízení a Internet bude používat 45 % světové populace, to alespoň tvrdí prognostická divize společnosti Cisco.

Roční objem přenesených dat na internetu prolomí do roku 2016 hranici zettabajtu - dosáhne hodnoty 1,3 zettabajtu. Znamená to, že každou sekundu proteče internetem množství dat odpovídající přibližně 9 000 DVD diskům. Předpovídá to výroční studie Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast (2011-2016).

Do sítě bude připojeno téměř 18,9 miliard zařízení, tedy v průměru 2,5 na každého obyvatele planety. Zároveň do roku 2016 bude více než polovina celosvětového internetového provozu pocházet z připojení wi-fi a o 13 % poklesne podíl internetového provozu generovaného osobními počítači. Tyto trendy ilustrují rostoucí využívání mobilních zařízení a s tím související proměnu používání internetu.

Množství přenesených dat na internetu se do roku 2016 zčtyřnásobí. Podle odhadů společnosti Cisco globální internetový provoz dosáhne 1,3 zettabytu ročně. Nárůst objemu bude mezi roky 2015 a 2016 činit 330 exabajtů, což je téměř stejně jako celkový objem přenášených dat v roce 2011 (369 exabajtů). Průměrný objem dat přenášených po internetu dosáhne v roce 2016 150 petabajtů za hodinu, to je pro představu, jako by 278 milionů lidí zároveň sledovalo na internetu film v HD rozlišení (s průměrnou rychlostí připojení 1.2 Mbps). Měsíčně tato hodnota podle předpovědi vystoupí na 110 exabajtů, oproti 31 exabajtům měsíčně v roce 2011.

ReadyDATA
ReadyDATA

NETGEAR představil datová úložiště podnikové třídy (do 180TB) s cenou pod 10 000 dolarů. Společnost pomalu ale jistě míří z koncového segmentu do toho firemního, kde jsou přeci jenom zajímavější marže. Nově představila řadu datových úložišť NETGEAR ReadyDATA, ty nabízejí především netypicky nízkou cenu.

Nové produkty řady ReadyDATA nabízejí ve výchozí konfiguraci deduplikaci, neomezené snapshoty a podporu SATA, SAS i SSD disků. Zařízení ReadyDATA dokážou poskytnout až 180 TB kapacitu paměti – to je pětkrát více, než u stávajících předních modelů. Jedná se rovněž o první řešení svého druhu, které nabízí replikaci dat jako základní funkci.

Platforma ReadyDATA poskytuje funkcionalitu „tier-1“ datových úložišť s nadstandardně jednoduchou správou. Uživatelé mohou využít mechanismu thin provisioning ve virtuálních prostředích, zároveň replikovat soubory a databáze do offsite umístění či případně obnovit data z neomezeného množství průběžně vytvářených snapshotů. Každé zařízení navíc nabízí replikaci dat spravovanou prostřednictvím cloudu.

Microsoft vybral celosvětově prvních 93 firem, které získaly možnost projít kompletním certifikačním procesem pro design Windows 8 aplikací a teorií Metro stylu.

Vybraní zástupci absolvovali řadu specializovaných školení a mohli využít neveřejných testovacích verzí Windows 8 a vývojových nástrojů jako Visual Studio. V praxi si tak mohli za podpory vývojového týmu MS vyzkoušet kompletní problematiku návrhu aplikací pro Windows 8 a stát se tak expertem ve svém regionu. Mezi top vybranými společnostmi je i jedna česká firma (Fleveo).

Stručně:

  • Mobilní operační systém od Google patenty Oraclu na Javu neporušuje. Soudní porota vynesla definitivní verdikt. Spor technologických obrů se táhnul od roku 2010.

  • V létě bychom se mohli dočkat prvního Android tabletu od Google, tvrdí to taiwanské noviny Digitimes.

  • Evropští vědci na kanárských ostrovech kvantově teleportovali informaci na vzdálenost 143 km (tím mimo jiné překonali dosavadní rekord, který držela Čína s 97 kilometry). Přenos proběhl mezi ostrovy La Palma a Tenerife.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů

EK oznámí rozhodnutí o pokutě pro Google

ČTK , 18. červenec 2018 12:10

Google dostal od EK za zneužití dominantního postavení již koncem loňského června pokutu 2,42 miliar...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Americká Workday koupila českou firmu Stories

ČTK , 18. červenec 2018 09:00

Českou firmu Stories založili tři datoví odborníci, kteří si dali za cíl změnit řízení velkých firem...

Více 0 komentářů

Slovensko zablokovalo přístup k desítkám webů s hazardními hrami

ČTK , 18. červenec 2018 08:00

Na návrh slovenského Finančního ředitelství soudy nařídily telekomunikačním operátorům zamezit příst...

Více 0 komentářů

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů

Akcie Netflixu oslabily, Amazon a Disney konkurují

ČTK , 17. červenec 2018 09:36

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za oček...

Více 0 komentářů