Vánoce s novodobým Merkurem na open source a v IBM Bluemixu?

Richard Jan Voigts , 08. listopad 2017 15:45 0 komentářů
Vánoce s novodobým Merkurem na open source a v IBM Bluemixu?

Merkur, robot Emil, Lego… Po shlédnutí „robota Emila“ v podobě hračky TJ Bot nemohou napadnout jiná přirovnání. Ptali jsme se dvou nadšenců z IBM, Jana Loudy a Jiřího Pětníka, co ten robůtek TJ Bot vlastně je, k čemu je, co to umí a proč si s ním vůbec hrát.

Jan Louda, Jiří Pětník, IBM
Jan Louda, Jiří Pětník, IBM
Jan Louda v IBM designuje programy pro spolupráci s akademickou sférou, Jiří Pětník se věnuje vývoji, architektuře a návrhem systémů IoT v rámci oddělení IBM GTS (Global Technology Services).

Co je vlastně TJ Bot?

Jan Louda: TJ Bot je open source projekt, který vzniknul v laboratořích IBM. Je to hračka, která velmi jednoduchým a zábavným způsobem zpřístupňuje pokročilé technologie a služby, které jsou dnes běžně dostupné v cloudu IBM Bluemix. Mnoho z těchto služeb a technologií dnes řadíme do kategorie kognitivních služeb, tedy AI (artificial intelligence, umělá inteligence).

Co TJ Bot umí?

Jiří Pětník: Výhoda je, že umí to, co si vymyslíte, a co ho naučíte - není omezený na sadu příkazů nebo na konkrétní vývojové prostředí. Jako základ pro zprovoznění TJ Bota připravila IBM tři základní recepty, což jsou postupy a návody, jak hračku TJ Bot přivést k životu. Nemusíte tedy začínat úplně od nuly. Prvním z receptů je Speech to Text, který uživateli umožní ovládat RGB diodu TJ Bota hlasem, jako například zapnout, vypnout, změnu barvy apod.

Druhým receptem je Sentiment Analysis. Tento recept využívá Twitter API pro vyčítání „tweetů“ dle uživatelem nadefinovaného klíčového slova. Takto získaná data jsou dále zpracována skrze službu Watson Tone Analyzer, která provádí lingvistickou analýzu textu. Dle detekovaných emocí dochází opět ke změně barvy RGB diody TJ Bota. Například hněv je reprezentován červenou barvou, radost žlutou barvou a smutek modrou barvou. Mapování barev má uživatel možnost měnit dle svých preferencí.

Třetí, nejpokročilejší recept, využívá plnou sadu hlasových služeb Watson, tedy převod hlasu na text (služba Speech to Text) a převod textu na hlas (služba Text to Speech). Dále se využívá služba Watson Conversation, která zajišťuje řízení komunikace mezi uživatelem a samotným robotem. Konverzační model si může uživatel lehce připravit sám přes jednoduché webové rozhraní, případně lze pro začátek využít předpřipravený model, který vám umožní robota ovládat, nebo ho požádat, aby vám řekl vtip. Ve výsledku si tak během chvilky vytvoříte kamaráda, se kterým si můžete povídat. Váš hlasový vstup se službou Speech to Text převede na text, který vyhodnotí služba Watson Conversation. Textová odpověď je nakonec službou Text to Speech opět převedena na zvukový výstup, který robot vydá ze svého reproduktoru.

Toto jsou služby, které si lze stáhnout z nějaké knihovny IBM Bluemix?

Jiří Pětník: Toto jsou standardní služby, které jsou součástí cloudové platformy IBM Bluemix, a sice služby Speech to Text, Text to Speech a Watson Conversation. Instanci služby si uživatel nechá v cloudu pouze vytvořit. Obdrží k ní přihlašovací údaje a následně jí může používat a konfigurovat dle svých potřeb. Nic se nestahuje.

TJ Bot tedy funguje v podstatě jako tlumočník mezi cloudovou službou a okolním světem?

Jan Louda: Přesně tak. TJ Bot má v sobě knihovnu, která zpřístupní volání těchto služeb do cloudu. Jiří Pětník: K těmto třem základním receptům, které IBM vytvořila pro ukázkové zprovoznění TJ Bota, existuje celá řada dalších receptů. Ty lze nalézt ve velké komunitě, kam můžete nahrát i své vlastní řešení, nebo využít řešení od někoho jiného. Takto si lze například z TJ Bota udělat meteorologickou stanici, kdy se v IBM Bluemixu navíc využije služba Weather Company Data. Díky malé úpravě na straně TJ Bota se ho pak můžete zeptat na počasí a TJ Bot Vám odpoví.

Můžu se opravdu zeptat, jaké bude počasí zítra v Praze, nebo třeba Brně?

Jiří Pětník: Přesně tak. Provolání služby Weather Company Data je jedna věc. Forma transformace odpovědi do Vámi požadovaného výstupu, který Vám třeba služba Text to Speech převede na zvukovou odpověď, je pak čistě ve vaší režii.

Jan Louda: IBM fellow John Cohn, který je naším úžasným výzkumníkem a popularizátorem internetu věcí, například použil TJ Bota jako prostředek, jak si zahrát melodii na Teslově transformátoru, který na povel chrlí blesky (zřejmě velmi zábavné, sám bych to zkusil, pozn. red.). V jiných receptech si lidé přidali k TJ Botovi podvozek a ovládají hlasem i jeho pohyb. Další zajímavostí ve spojení se službou Visual Recognition je naučit přes jeho kamerku rozpoznávat objekty nebo osoby, které detekuje, a klasifikovat je. Můžete si pak natrénovat TJ Bota tak, aby Vás oslovil, když rozpozná vaši tvář.

To už jsou ale prvky určité umělé inteligence, které lze do TJ Bota přes IBM Bluemix naprogramovat?

Jiří Pětník: Přesně tak. Všechny služby, které spadají do kategorie IBM Watson, funkčnost AI reprezentují.

Jde skutečně jen o hračku? Nebo má TJ Bot nějaké další, hlubší poslání?

Jan Louda: TJ Bot není jen hračka. Dá se říci, že jde o vzdělávací nástroj, který je vstupní bránou do technologií IoT a umělé inteligence. Ty jsou už dnes běžně dostupné v IBM Bluemixu. Pro toho, kdo TJ Bota zvládne, jej může považovat za jakousi vstupenku do technologií, které jsou používané pro řešení Průmyslu 4.0, který je dnes široce diskutovaný.

Jak se dá TJ Bot pořídit a na kolik taková hračka přijde?

Jan Louda: TJ Bota si může poskládat každý sám. Jak jsme oba říkali, jde o open source projekt, takže si každý může zdarma stáhnout zdrojové soubory pro vyřezání těla TJ Bota laserem z kartonu, nebo soubory potřebné pro tisk těla na 3D tiskárně. Co se týče „vnitřností“ TJ Bota, jde o běžně dostupný hardware – Rapsberry Pi s příslušenstvím – konkrétně s kamerkou, mikrofonem, reproduktorem, servomotorkem na ovládání ruky, a RGB diodou. Z pohledu softwaru jde o open source software a služby IBM Bluemixu.

Na kolik taková hračka přijde?

Jan Louda: Taková základní sestava přijde na dva až tři tisíce korun.

Kolik ale stojí služby cloudu IBM Bluemix, aby TJ Bot za tři tisíce vůbec fungoval?

Jiří Pětník: Po zaregistrování má uživatel po dobu jednoho měsíce plný přístup ke všem službám IBM Bluemixu zdarma. Po měsíci musí do svého profilu vložit kreditní kartu, kterou bude za služby platit. Každá ze služeb má však jisté freemium , tj.minimum, po které může být využívána zdarma, aniž by uživateli byly účtovány jakékoliv náklady. Myslím, že jde o dostatečný objem, aby každý mohl TJ Bota na hraní používat.

Epilog k hračce TJ Bot, spíše snad ale prolog

TJ Bot mi trochu připomíná výukový jednodeskový mikropočítač s mikroprocesorem Intel 8080A pod názvem PMI 80, který byl k dostání v 80. letech v obchodech se součástkami a elektronikou Tesla za nějakých 2 400 Kčs, což se téměř rovnalo měsíčnímu platu odborného pracovníka v běžné tarifní třídě T11. Dnes jsou naštěstí jiné možnosti a TJ Bot je rozhodně lepší variantou, jak utratit peníze za výuku (vlastní, potomků), než za Tanky nebo World of Warcraft. Extra bonus v podobě umělé inteligence od IBM v cloudu IBM Bluemix je pro tyto účely „na hraní“ naprosto zadarmo…


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když chatboty mluví mezi sebou

Pavel Houser , 25. červen 2018 16:15
Pavel Houser

Jak se spolu dokážou dohodnout Siri, Alexa a Cortana? Kdyby programy o sobě věděly, že jsou umělé in...

VíceRSS 

Zprávičky

JavaScript mezi programátory stále vede

Pavel Houser , 25. červen 2018 14:50

Rostoucí počet plánuje přejít od samoobslužných a lokálních cloudových řešení k velkým cloudovým pos...

Více 0 komentářů

Cleverlance Group má roční obrat 951 milionů Kč

Pavel Houser , 25. červen 2018 14:17

Projekty: E-shop pro automobily s operativním leasingem, mezibankovní aplikace a chatbot....

Více 0 komentářů

Český Google spustil nový portál pro startupy v regionech

ČTK , 25. červen 2018 13:14

Více než polovina všech českých start-upů vzniká v Praze, dalších 15 % v Brně......

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Praha spustila server s daty o městě

ČTK , 25. červen 2018 08:00

Použitá data Operátor ICT získává zejména z městských společností....

Více 0 komentářů

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů