• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Vánoce s novodobým Merkurem na open source a v IBM Bluemixu?

Richard Jan Voigts
8. 11. 2017
| Články

Merkur, robot Emil, Lego… Po shlédnutí „robota Emila“ v podobě hračky TJ Bot nemohou napadnout jiná přirovnání. Ptali jsme se dvou nadšenců z IBM, Jana Loudy a Jiřího Pětníka, co ten robůtek TJ Bot vlastně je, k čemu je, co to umí a proč si s ním vůbec hrát.

Jan Louda, Jiří Pětník, IBM

Jan Louda, Jiří Pětník, IBM

Jan Louda v IBM designuje programy pro spolupráci s akademickou sférou, Jiří Pětník se věnuje vývoji, architektuře a návrhem systémů IoT v rámci oddělení IBM GTS (Global Technology Services).

Co je vlastně TJ Bot?

Jan Louda: TJ Bot je open source projekt, který vzniknul v laboratořích IBM. Je to hračka, která velmi jednoduchým a zábavným způsobem zpřístupňuje pokročilé technologie a služby, které jsou dnes běžně dostupné v cloudu IBM Bluemix. Mnoho z těchto služeb a technologií dnes řadíme do kategorie kognitivních služeb, tedy AI (artificial intelligence, umělá inteligence).

Co TJ Bot umí?

Jiří Pětník: Výhoda je, že umí to, co si vymyslíte, a co ho naučíte – není omezený na sadu příkazů nebo na konkrétní vývojové prostředí. Jako základ pro zprovoznění TJ Bota připravila IBM tři základní recepty, což jsou postupy a návody, jak hračku TJ Bot přivést k životu. Nemusíte tedy začínat úplně od nuly.
Prvním z receptů je Speech to Text, který uživateli umožní ovládat RGB diodu TJ Bota hlasem, jako například zapnout, vypnout, změnu barvy apod.

Druhým receptem je Sentiment Analysis. Tento recept využívá Twitter API pro vyčítání „tweetů“ dle uživatelem nadefinovaného klíčového slova. Takto získaná data jsou dále zpracována skrze službu Watson Tone Analyzer, která provádí lingvistickou analýzu textu. Dle detekovaných emocí dochází opět ke změně barvy RGB diody TJ Bota. Například hněv je reprezentován červenou barvou, radost žlutou barvou a smutek modrou barvou. Mapování barev má uživatel možnost měnit dle svých preferencí.

Třetí, nejpokročilejší recept, využívá plnou sadu hlasových služeb Watson, tedy převod hlasu na text (služba Speech to Text) a převod textu na hlas (služba Text to Speech). Dále se využívá služba Watson Conversation, která zajišťuje řízení komunikace mezi uživatelem a samotným robotem. Konverzační model si může uživatel lehce připravit sám přes jednoduché webové rozhraní, případně lze pro začátek využít předpřipravený model, který vám umožní robota ovládat, nebo ho požádat, aby vám řekl vtip. Ve výsledku si tak během chvilky vytvoříte kamaráda, se kterým si můžete povídat. Váš hlasový vstup se službou Speech to Text převede na text, který vyhodnotí služba Watson Conversation. Textová odpověď je nakonec službou Text to Speech opět převedena na zvukový výstup, který robot vydá ze svého reproduktoru.

Toto jsou služby, které si lze stáhnout z nějaké knihovny IBM Bluemix?

Jiří Pětník: Toto jsou standardní služby, které jsou součástí cloudové platformy IBM Bluemix, a sice služby Speech to Text, Text to Speech a Watson Conversation. Instanci služby si uživatel nechá v cloudu pouze vytvořit. Obdrží k ní přihlašovací údaje a následně jí může používat a konfigurovat dle svých potřeb. Nic se nestahuje.

TJ Bot tedy funguje v podstatě jako tlumočník mezi cloudovou službou a okolním světem?

Jan Louda: Přesně tak. TJ Bot má v sobě knihovnu, která zpřístupní volání těchto služeb do cloudu.
Jiří Pětník: K těmto třem základním receptům, které IBM vytvořila pro ukázkové zprovoznění TJ Bota, existuje celá řada dalších receptů. Ty lze nalézt ve velké komunitě, kam můžete nahrát i své vlastní řešení, nebo využít řešení od někoho jiného. Takto si lze například z TJ Bota udělat meteorologickou stanici, kdy se v IBM Bluemixu navíc využije služba Weather Company Data. Díky malé úpravě na straně TJ Bota se ho pak můžete zeptat na počasí a TJ Bot Vám odpoví.

Můžu se opravdu zeptat, jaké bude počasí zítra v Praze, nebo třeba Brně?

Jiří Pětník: Přesně tak. Provolání služby Weather Company Data je jedna věc. Forma transformace odpovědi do Vámi požadovaného výstupu, který Vám třeba služba Text to Speech převede na zvukovou odpověď, je pak čistě ve vaší režii.

Jan Louda: IBM fellow John Cohn, který je naším úžasným výzkumníkem a popularizátorem internetu věcí, například použil TJ Bota jako prostředek, jak si zahrát melodii na Teslově transformátoru, který na povel chrlí blesky (zřejmě velmi zábavné, sám bych to zkusil, pozn. red.). V jiných receptech si lidé přidali k TJ Botovi podvozek a ovládají hlasem i jeho pohyb. Další zajímavostí ve spojení se službou Visual Recognition je naučit přes jeho kamerku rozpoznávat objekty nebo osoby, které detekuje, a klasifikovat je. Můžete si pak natrénovat TJ Bota tak, aby Vás oslovil, když rozpozná vaši tvář.

To už jsou ale prvky určité umělé inteligence, které lze do TJ Bota přes IBM Bluemix naprogramovat?

Jiří Pětník: Přesně tak. Všechny služby, které spadají do kategorie IBM Watson, funkčnost AI reprezentují.

Jde skutečně jen o hračku? Nebo má TJ Bot nějaké další, hlubší poslání?

Jan Louda: TJ Bot není jen hračka. Dá se říci, že jde o vzdělávací nástroj, který je vstupní bránou do technologií IoT a umělé inteligence. Ty jsou už dnes běžně dostupné v IBM Bluemixu. Pro toho, kdo TJ Bota zvládne, jej může považovat za jakousi vstupenku do technologií, které jsou používané pro řešení Průmyslu 4.0, který je dnes široce diskutovaný.

Jak se dá TJ Bot pořídit a na kolik taková hračka přijde?

Jan Louda: TJ Bota si může poskládat každý sám. Jak jsme oba říkali, jde o open source projekt, takže si každý může zdarma stáhnout zdrojové soubory pro vyřezání těla TJ Bota laserem z kartonu, nebo soubory potřebné pro tisk těla na 3D tiskárně. Co se týče „vnitřností“ TJ Bota, jde o běžně dostupný hardware – Rapsberry Pi s příslušenstvím – konkrétně s kamerkou, mikrofonem, reproduktorem, servomotorkem na ovládání ruky, a RGB diodou. Z pohledu softwaru jde o open source software a služby IBM Bluemixu.

Na kolik taková hračka přijde?

Jan Louda: Taková základní sestava přijde na dva až tři tisíce korun.

Kolik ale stojí služby cloudu IBM Bluemix, aby TJ Bot za tři tisíce vůbec fungoval?

Jiří Pětník: Po zaregistrování má uživatel po dobu jednoho měsíce plný přístup ke všem službám IBM Bluemixu zdarma. Po měsíci musí do svého profilu vložit kreditní kartu, kterou bude za služby platit. Každá ze služeb má však jisté freemium , tj.minimum, po které může být využívána zdarma, aniž by uživateli byly účtovány jakékoliv náklady. Myslím, že jde o dostatečný objem, aby každý mohl TJ Bota na hraní používat.

Epilog k hračce TJ Bot, spíše snad ale prolog

TJ Bot mi trochu připomíná výukový jednodeskový mikropočítač s mikroprocesorem Intel 8080A pod názvem PMI 80, který byl k dostání v 80. letech v obchodech se součástkami a elektronikou Tesla za nějakých 2 400 Kčs, což se téměř rovnalo měsíčnímu platu odborného pracovníka v běžné tarifní třídě T11. Dnes jsou naštěstí jiné možnosti a TJ Bot je rozhodně lepší variantou, jak utratit peníze za výuku (vlastní, potomků), než za Tanky nebo World of Warcraft. Extra bonus v podobě umělé inteligence od IBM v cloudu IBM Bluemix je pro tyto účely „na hraní“ naprosto zadarmo…

Rubriky: ByznysČeské ITCloudHardwareInternetOperační systémyPodnikový softwareRozhovoryScienceTechnologieVývoj a HTML

Související příspěvky

Čtvrtletní zisk Googlu klesl, tržby nesplnily očekávání
Zprávičky

Huawei loni klesl zisk o více než dvě třetiny

31. 3. 2023
Zprávičky

PPF Telecom Group loni zvýšila zisk o 3 % na 36 miliard Kč

31. 3. 2023
Dell Pro WB5023: Kamera s inteligencí pro konference i natáčení
Články

Dell Pro WB5023: Kamera s inteligencí pro konference i natáčení

31. 3. 2023
Výdaje na zabezpečení v Evropě i letos porostou
Články

Světový den zálohování by měl firmy přimět, aby ochranu dat vnímaly jako prioritu

31. 3. 2023

Zprávičky

Čtvrtletní zisk Googlu klesl, tržby nesplnily očekávání

Huawei loni klesl zisk o více než dvě třetiny

ČTK
31. 3. 2023

Čínské společnosti Huawei Technologies loni klesl čistý zisk o více než dvě třetiny na

PPF Telecom Group loni zvýšila zisk o 3 % na 36 miliard Kč

ČTK
31. 3. 2023

Telekomunikační divize skupiny PPF loni zvýšila provozní zisk EBITDA po započtení nákladů na pronájmy

Moskevská společnost poskytuje Rusku digitální zbraně pro kyberválku, píší média

ČTK
30. 3. 2023

Ruské zpravodajské služby využívají ke kyberútokům po celém světě moskevskou softwarovou společnost NTC Vulkan.

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Digitalizace veřejné správy pod jednou střechou, DIA zahajuje svou činnost

Pavel Houser
30. 3. 2023

Od 1. dubna 2023 začíná fungovat Digitální a informační agentura (DIA), která bude mít

Vodafone v Německu zruší přes 6 % pracovních míst

ČTK
30. 3. 2023

Telekomunikační společnost Vodafone se v Německu chystá zrušit přes šest procent pracovních míst, a

Musk a další chtějí kvůli vážným rizikům pauzu ve vývoji umělé inteligence

ČTK
29. 3. 2023

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Goldman Sachs: Umělá inteligence by mohla nahradit 300 milionů pracovních míst

ČTK
29. 3. 2023

Umělá inteligence by mohla ve světě nahradit člověka na 300 milionech pracovních míst. Vyplývá

Kryptoměny a jejich ekonomika

Americké úřady žalují kryptoměnovou burzu Binance za porušení předpisů

ČTK
28. 3. 2023

Americká Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) žaluje největší kryptoměnovou burzu

Tiskové zprávy

Česko-americký startup MANTA otevírá novou pobočku v Londýně

CETIN: průměrná rychlost dostupného připojení v síti se dostala na 202 Mb/s

Nová modulární roll-to-roll tiskárna Canon Colorado řady M

Česká platforma TENT.com umožňuje platby kryptem kdekoliv

T-Mobile chce chránit zákazníky před podvodnými telefonáty

Premiér Fiala se připojil k otevřenému dopisu předsedů vlád šéfům technologických gigantů

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Claim

Pracovní pohovor

Akvizice

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Kouzla zbavené? Nepravděpodobné řešení hrozící personální krize ve finančních službách

10 let ABSL: Firmy využívající umělou inteligenci rostou rychleji

Redakce
2. 3. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Člověk mezi šimpanzem a prasetem
  • Černá barva srsti vlky asi chrání před psinkou
  • Astronomové zkoumají zrod kupy galaxií v mladém vesmíru

RSS AbcLinuxu RSS

  • Apríl 2023
  • Mozilla slaví 25 let
  • Hra zdarma: Deep Sky Derelicts

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.