Cloud computing v praxi: IBM chystá netbook čistě pro cloud

cloud

S tím jak se trh poskytovatelů cloud computingových služeb stále více zaplňuje, je třeba hledat nové způsoby propagace vlastních produktů. Prostá diferenciace, lepší cenová politika, nebo širší nabídka služeb jsou sice kroky správným směrem, pro dlouhodobé zvýšení vlastního tržního podílu je ale nutné hledat i jiné způsoby jak zaujmout potencionálního zákazníka. Globální technologická společnost IBM se v rámci rozšíření povědomí o vlastních službách založených na cloudu rozhodla pro originální způsob propagace: spolu s výrobcem Simmtronics Semiconductors nabídne levný netbook Simmbook, který bude vybaven některými zdarma dostupnými cloud aplikacemi IBM.


Tak by měl vypadat chystaný Simbook od IBM.

IBM už dnes patří se svými produkty mezi ty významné hráče v oblasti cloud computingu. Společnost se orientuje především na oblast SaaS, přičemž se zaměřuje hlavně na oblast bezpečné archivace dat a poskytnutí nejrůznějších kolaboračních nástrojů. Základem druhé zmíněné skupiny je produkt LotusLive iNotes, vycházející z kolaboračního nástroje Lotus Notes, který zákazníkům nabízí all-in-one produkt zajišťující emailovou komunikaci, osobní i sdílené kalendáře, přidělování a správu úkolů a samozřejmě také přehled kontaktů.

Cílem představení nového Simmbooku je především zvýšení povědomí o produktech a službách IBM a „získání si“ co největšího počtu potencionálních klientů. Plán IBM je velmi jednoduchý: nabídnout zájemcům co nejlevnější zařízení, které bude standardně vybaveno silnými kolaboračními nástroji a dalšími aplikacemi založenými na technologii cloud computingu a navyknout je tak na používání právě těchto aplikací. Na Simmbooku by měla být atraktivní především jeho cena, která na jednotlivých trzích nepřesáhne 190 dolarů (zhruba 3 400 Kč). Jedná se také o jedno z prvních mobilních zařízení, které bylo od počátku koncipováno pro přístup ke cloudu a práci s cloud aplikacemi.

Simmbook bude určeno k distribuci především na rychle se rozvíjejících trzích, jako je Čína, Indie, JAR a další státy v oblasti jihovýchodní Asie a Afriky. IBM se zatím k chystanému netbooku vyjadřuje jen neochotně a velmi nejasně, otázkou tak například zůstává i to, jestli jej firma uvede i na vyspělých trzích západní Evropy a severní Ameriky.

Už dnes se ale můžeme domnívat, že se tak, bohužel, s největší pravděpodobností nestane. Důvodů je několik, především ale již zmíněná ekonomická vyspělost těchto regionů, která jde ruku v ruce s jasnými a konkrétními požadavky uživatelů a firem, které se nenechají „zlákat“ na levný netbook, byť se zajímavou softwarovou výbavou. Svou roli hraje také fakt, že IBM má na těchto vyspělých trzích dlouhodobě nastavené procesy, podle kterých se při zavádění a propagaci nových produktů řídí a jiné snahy by tak mohly mást, nebo dokonce působit kontraproduktivně.

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Cílem seriálu je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu nejčastěji vyvstávají, stejně jako informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

Zatímco hardwarová specifikace Simmbooku zatím nebyla zveřejněna (spekuluje se o procesoru Intel Atom, 1 GB RAM a 160 GB pevném disku), o softwarové výbavě se toho už nyní ví poměrně dost. Základem bude open-source operační systém Ubuntu, postavený na základech Linuxu. Právě díky použití zdarma dostupného a otevřeného operačního systému se výrobci Simmtronics podařilo cenu zařízení posadit tak nízko. Dále by notebook měl obsahovat kooperační nástroje IBM Smart Work a LotusLive, respektive tedy jejich částečně „ořezané“ verze. I tak by ale tyto programy měly být schopny zajistit plnohodnotnou firemní komunikaci a každodenní agendu jakéhokoliv menšího a středního podniku.

IBM přišlo s bezesporu zajímavým marketingovým nápadem, který má v rychle se rozvíjejících zemích slušné šance na úspěch. Jeho jasnému úspěchu stojí ovšem v cestě jeden klíčový fakt, který by právě v těchto zemích mohl celý projekt ohrozit – konektivita. Jak už bylo zmíněno dříve, sebelepší cloudová služba je dobrá jen tehdy, pokud je neustále k dispozici. Jestliže jsme dříve rozebírali možné výpadky ze strany poskytovatele služeb, problém se tentokrát nachází na straně uživatele. Lze předpokládat, že dokud bude uživatel připojen ke stabilní firemní, nebo domácí síti, není důvod se o kvalitu připojení obávat.

Problémy nastanou při cestování, obzvlášť vezmeme-li v úvahu nedostatečnou kapacitu datových sítí, které při cestování připadají jako alternativní připojení (o tomto způsobu datové komunikace navíc ve spojení s hardwarovou výbavou netbooku zatím nepadlo ani slovo). Nápad s nabídkou předinstalovaného a cloud aplikacemi vybaveného netbooku je tak bezesporu dobrý, naráží ale na problémy, které jsou mimo možnost kontroly ze strany IBM.

Exit mobile version