České předsednictví z pohledu informací

Česká republika předsedá od 1. ledna Evropské unii. Ocitla se tak na prvním místě pozornosti v mnoha nejen evropských záležitostech. Celá řada zajímavostí neunikla ani nám a přinášíme trošku jiný pohled na věc. Nikoliv politický, ale zaměřili jsme se na informační stránku věci. Podívali jsme se na webové stránky a srovnali je s těmi francouzskými. Jak se tedy naše předsednictví prezentuje po informační stránce?

Zajištění dobré informovanosti o českém předsednictví je pro média a veřejnost nesmírně důležité. Jedná se také o jediný zdroj, který je plně pod kontrolou a vymezuje se možným úpravám interpretace. Zároveň má za úkol informovat široké spektrum návštěvníků od politiků přes novináře až po běžnou veřejnost. Webové stránky českého předsednictví se nachází na adrese www.eu2009.cz.

Na první pohled působí opravdu svěže a přehledně. Po levé části odkazy na jednotlivé rubriky, uprostřed dobře viditelné aktuální zprávy a po straně pravé kupříkladu vyhledávání a kalendář předsednictví. Více k samotným stránkám prozradil i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra: „V dnešní době mají informace tendenci se šířit rychlostí světla. Web umožňuje maximální rychlost předání informací, a proto se stal hlavním komunikačním nástrojem každého předsednictví, tedy i našeho. Myslím, že se nám povedlo připravit uživatelsky příjemný web, kde se výborně uplatnilo logo českého předsednictví. Ke spuštění webu došlo na den přesně dle plánu i díky skvělé práci našich lidí,“ (převzato z tiskové zprávy).

O aktuality se stará pevná pětičlenná redakce, jež bude zajišťovat také zpravodajství přímo z míst jednání. Informací lze nalézt skutečně spoustu a novinky přibývají nejen ve všední dny. Dobrým příkladem tomu může být například „Prohlášení předsednictví EU ke vstupu izraelských pozemních sil do pásma Gazy“ publikované v neděli. Ve srovnání se stránkami Francouzů (www.eu2008.fr), kteří Evropské unii předsedali před námi, se naskýtají tři hlavní rozdíly.

V první řadě je to grafická podoba. I přes nezaujatý pohled působí české stránky svěžeji a moderněji. Navíc využívají obrazovky až do samých okrajů a použita je větší velikost písma. Naopak se české stránky nemohou rovnat francouzským ve výběru jazyků. U nás si můžete vybrat pouze z češtiny, angličtiny a francouzštiny, zatímco dříve na stránkách francouzského předsednictví byla možnost volby mezi francouzštinou, angličtinou, němčinou, španělštinou, italštinou a dokonce i polštinou. Třetím hlavním rozdílem, kterého si musí všimnout snad každý, je populární politik Nicolas Sarkozy. Na webových stránkách byl k vidění obrazně řečeno na každém rohu. České stránky tak dominantního politika nezobrazují.

Podle dostupných informací je novinkou tzv. Evropský chat. Volně dostupná služba pro širokou veřejnost umožní formou internetového chatu položit dotaz mnoha českým i evropským politikům. V lednu to bude například předseda vlády České republiky Mirek Topolánek anebo již zmíněný vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Přečtěte si také

IT byznys: návrh na snížení roamingových SMS o dvě třetiny ve státech unie
Evropská unie chce účinněji potírat dětskou pornografii na internetu
Budou internetové stránky hodnocené podle obsahu?
Svět informačních technologií v roce 2009

Exit mobile version