Diakritika v českých doménách se opět odsouvá, uvedlo CZ.NIC

Česká internetová veřejnost potřetí v řadě odmítla zavedení diakritiky v českých internetových doménách. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro sdružení CZ.NIC, spravující registr českých domén, provedla společnost Markent. Případné zavedení domén obsahujících háčky a čárky se tedy odkládá.

Výsledky průzkumů jsou totiž pro sdružení CZ.NIC rozhodujícím faktorem pro přijetí či odmítnutí IDN (Interenationalized Domain Names). Proti zavedení se nyní podle zprávy vyslovilo 81 procent respondentů z řad organizací a 66 procent oslovených běžných uživatelů internetu. V prvním případě je podíl téměř totožný oproti poslednímu průzkumu v roce 2006, tedy 80 procent, druhý představuje nárůst o 11 procent.

„Opětovné odmítnutí IDN jsme předpokládali. Naznačovaly to jak výsledky z posledních dvou průzkumů, které poukazují na trend posilování negativního postoje k IDN, tak průběžné reakce na projekt www.háčkyčárky.cz, který jsme spustili letos v květnu s cílem informovat o problematice IDN a nastolit diskusi k možnosti implementace tohoto systému,“ sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Zavedení IDN by přineslo řadu problémů

V průzkumu se mezi nejčastěji spontánně uváděnými nevýhodami IDN objevovala nesrozumitelnost či nedostupnost pro návštěvníky ze zahraničí a obtížnější vyhledávání. Komplikace pro zahraniční návštěvníky uvedlo 21 procent respondentů z řad individuálních uživatelů a 31 procent dotázaných organizací. Obtížnější vyhledávání kvůli IDN zmínilo 23 procent individuálních uživatelů a 20 procent organizací.

„Diakritika v internetových doménách funguje v řadě zahraničních zemí, z našich sousedů je to Německo, Rakousko a Polsko,“ napsal v nedávném článku Lubor Kopecký, šéfredaktor magazínu www.svet-hostingu.cz. Podle něj by totiž zavedení diakritiky přineslo právní spory o oprávněnost nových registrací a používání domén a otevřel by se prostor spekulantům.

Existují také technické bariéry. Například na anglické nebo německé klávesnici počítače či telefonu by uživatelé jen těžko do svých prohlížečů psali adresy stránek s českou diakritikou.

Projekt Háčkyčárky.cz bude přesto podle Ondřeje Filipa pokračovat. „Nemůžeme ignorovat fakt, že IDN již zavedla řada zemí a další se v současnosti k tomuto kroku chystají. Nadále ale platí, že je pro nás v tomto ohledu rozhodující jedině názor české internetové veřejnosti.“

Přečtěte si také

Život českých internetových domén
Odborníci: domény s diakritikou internetový byznys v ČR zásadně neovlivní

Exit mobile version