Ředitel AMD neočekávaně odstoupil

Akcie společnosti na neočekávanou rezignaci Dirka Meyera zareagovaly strmým poklesem o 7,6% za jediný den.


Dirk Meyer, do 11. ledna CEO AMD

Dirk Meyer, dosavadní šéf druhého největšího výrobce počítačových čipů, společnosti Advanced Micro Devices (AMD), v průběhu včerejšího dne neočekávaně rezignoval na svou funkci. Podle dostupných informací se tak stalo na základě „vzájemně výhodné“ dohody s představenstvem společnosti. Mluvčí AMD oznámil, že až do odvolání bude v čele společnosti stát její finanční ředitel Thomas Seifert. Výběr nového CEO AMD bude pravděpodobně záležitostí týdnů až měsíců. AMD ani sám Meyer žádný oficiální důvod odchodu z firmy neuvedli.

„Dirk Meyer evidentně nevedl AMD cestou, kterou by se společnost měla dle názoru představenstva ubírat“, komentoval neočekávaný odchod Meyera z AMD Patrick Wang, analytik společnosti Wedbush. Naznačil tak, že za odchodem Meyera z vedení AMD by mohl být nesoulad mezi jeho představou budoucího směřování společnosti a vizí představenstva. To potvrzuje i fakt, že zatímco celý svět dnes žije mobilními zařízeními, AMD se koncentruje výhradně na vývoj a produkci čipů určených do notebooků, desktopů a serverů a v současnosti atraktivní oblast smartphonů a tabletů zcela opomíjí.

To, že vstup do oblasti výroby čipů pro mobilní zařízení není nic jednoduchého, ale dokazuje příklad největšího konkurenta a světové jedničky v oblasti počítačových čipů, společnosti Intel. Její úsporné procesory Intel Atom nejsou ani po několika letech vývoje schopny zcela adekvátně konkurovat procesorům postaveným na architektuře ARM. Ty vynikají malou produkcí tepla, pro mobilní zařízení dostatečným výpočetním výkonem a především velmi nízkou spotřebou. Přestože čipy pro mobilní zařízení jsou v současnosti prioritou Intelu, dohnat a předehnat podíl procesorů ARM se mu nejspíš nepodaří dříve než v horizontu několika let.

Vzhledem ke zkušenosti Intelu je tak otázkou, jestli Meyer nechtěl AMD uchránit negativní zkušenosti, která by se snahou proniknout do oblasti výroby čipů pro mobilní zařízení mohla být spojena. Připomeňme si, že firma v minulých letech prošla poměrně rozsáhlou restrukturalizací spojenou s vyčleněním vlastní výroby čipů do samostatné společnosti. AMD také nedisponuje finančními možnostmi Intelu, kterému se ale i tak zatím příliš nedaří. V tomto kontextu se tak Meyerova orientace na notebooky, desktopy a servery zdá poměrně logická.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, Meyerův nástupce bude vybrán v horizontu několika týdnů až měsíců. V tuto chvíli nejsou známá žádná jména, o kterých by představenstvo AMD byť jen uvažovalo.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version