E-learning

Zajímá vás, jak se budete vzdělávat a školit v příštím desetiletí? V případě, že jste se ještě nesetkali s některou formou školení přes internet, pak vězte, že se tak dříve nebo později stane a budete se tímto způsobem vzdělávat čím dál častěji.


Lubor Kopecký.

Absolvování kurzů přes internet si lidé nejčastěji spojují s výukou jazyků nebo s počítačovými znalostmi. Ostatně, výukové programy byly vždy populárním odvětvím softwarového průmyslu, ale teprve s příchodem internetu nastal ten správný rozmach. Zvláště v posledním roce došlo k velkým pokrokům a dnes už můžeme s klidem tvrdit, že přes internet lze předat téměř jakékoliv znalosti i dovednosti.

Interaktivně a někdy i zdarma

Školení přes internet přitom vůbec nemusí být nudné a strohé, často je plně interaktivní, animované a ozvučené, což se nejlépe uplatňuje právě při výuce jazyků. V některých případech se lze setkat například i s tím, že součástí kurzu je rébus, hra nebo možnost zaznamenávat zvukový záznam mluvy a automaticky jej odesílat živému lektorovi, který nahrávky poslouchá a případně radí nebo hodnotí.

Výjimkou už nejsou ani kurzy, které jsou dostupné zcela zdarma. Například v rámci serveru Lidé.cz se můžete zdarma učit angličtinu, němčinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu a ruštinu. Nejde přitom o žádné krátké kurzy, každý z nich trvá 200 až 400 hodin a už je spustilo více než 200 tisíc zájemců.

Populární a potřebná jsou také školení v používání softwaru, a to od operačního systému přes kancelářské aplikace až po různé specializované programy. V této oblasti u nás už mnoho let kraluje škola Gopas a v rámci výuky práce s počítačem patří její e-learningové kurzy k nejvyhledávanějším.

Online studium na zahraničních školách

Výuka přes internet přinesla nové možnosti, například studovat z pohodlí domova zahraniční školu, a to i v celkem řemeslně náročných oborech. Dobrým příkladem může být vyhlášená americká škola animace AnimationMentor.com. Jde o drahé studium a k jeho dokončení zdaleka nestačí jen platit školné. Výuka teorie je doplněna celou sadou praktických úkolů a student je navíc v pravidelném kontaktu se zkušenými tvůrci, kteří tři semestry posuzují jeho práci a pomáhají mu stát se zručným animátorem.

Školení v zaměstnání

Jednoznačně nejčastěji narazíte na online školení v zaměstnání. Podle zákona musí být každý zaměstnanec pravidelně školen minimálně v oblasti bezpečnosti práce a požární ochrany, což nabízí ideální příležitost absolvovat tato školení přes internet. Existuje i celá plejáda dalších povinných i nepovinných školení, spojených se zaměstnáním, jako je školení řidičů, školení první pomoci či o nakládání s nebezpečnými látkami. Nutno dodat, že zaměstnavatelé tato školení velmi často podceňují a zpravidla je začnou brát vážně, až když dojde k požáru nebo k vážnému úrazu.

Celá oblast BOZP a PO klade velmi specifické nároky na obsah kurzů a jejich správu, mohou je totiž sestavovat jen certifikovaní odborníci, kteří navíc sledují aktuální zákony a každou případnou změnu včas přenášejí do obsahu školení. To jsou také hlavní důvody, proč na českém trhu existuje jen několik provozovatelů těchto školení. Nejvyužívanější z nich je pravděpodobně systém E-školení.EU, který jako jeden z mála dodržuje všechny zákonné povinnosti a je šitý na míru potřebám v oboru BOZP a PO.

Školení pro nábor nových zaměstnanců

Jediným omezením je nutný přístup zaměstnanců k internetu, ale jinak je tato forma velmi výhodná. Zaměstnanci jsou vyškoleni rychleji a zároveň účinněji a společnost ušetří jak přímé náklady, tak i ty nepřímé, související s dobře vyškolenými zaměstnanci. Proto také společnosti stále častěji vzdělávají své zaměstnance přes internet i v dalších případech, jako je například předávání znalostí novým zaměstnancům nebo poučení o zásadních změnách ve společnosti. Zajímavé je i využití online školení při náboru, kdy se zájemce z domova dozví vše důležité o případném zaměstnavateli a poté absolvuje test, který prověří, zda má potřebné znalosti a zkušenosti.

Je jasné, že školení přes internet nikdy nebude tak osobní, jako při kontaktu s živým člověkem, v některých případech je však kvalitnější a efektivnější. Tato forma vzdělávání šetří především náklady a čas, proto se stále více prosazuje v mnoha oborech mimoškolního vzdělávání.

Profil

Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.

Přečtěte si také:

Firmy v Česku integrují sociální sítě do svých komunikačních procesů
SEO z pohledu hostingu
Webináře – nový nástroj pro online marketing a PR
Online školení a kurzy přes Internet – inovace ve vzdělávání

Exit mobile version