EIU: Česko vylepšilo podmínky pro rozvoj IT

Česká republika ve srovnání s minulým rokem vylepšila podmínky pro rozvoj informačních technologií (IT). Podle globálního hodnocení konkurenceschopnosti segmentu IT se Česko posunulo o tři příčky vzhůru, polepšilo si na 26. pozici mezi 66 hodnocenými zeměmi. Aktuální studii prezentovala analytická firma Economist Intelligence Unit (EIU) ve spolupráci s v tuzemsku známou aliancí Business Software Alliance (BSA), která sponzorovala realizaci šetření.

Nový materiál hovoří o tom, že destinacemi s nejvyšší mírou konkurence schopnosti v oblasti IT jsou Spojené státy následované Finskem a Švédskem.

Doporučení vládám podpořit IT

Nyní se jedná již o třetí vydání studie, jejímž cílem je v rámci jednotlivých států určit úroveň konkurenčního prostředí v IT odvětví.

Z výsledků žebříčku vyplývá, že ve státech bývalého východního bloku vévodí Estonsko, Česko a Slovinsko. Organizace Business Software Alliance doporučuje vládám podporovat informační technologie a inovace. Technologický sektor totiž může být významným hospodářským tahounem a zajistit dlouhodobý ekonomický růst.

Česká republika se v letošním celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví umístila na 26. příčce. „Získala 47 bodů ze 100 možných a vylepšila tím svoji pozici oproti loňsku o tři místa. V hodnocení zemí bývalého východního bloku Česko dokonce poskočilo ze čtvrtého místa na druhé. Česká republika tak patří mezi 30 zemí světa, které mají nejkonkurenceschopnější IT odvětví,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace Business Software Alliance (BSA).

Česko má podle studie nejlepší skóre v hodnocení obchodního prostředí (75,4) a právního prostředí (67,5).

Technologie mohou pomoci zlepšení ekonomiky

Stávající neutěšený stav ekonomiky by také měl být stimulem pro podporu technologického prostředí. Podle Hlaváče může být technologický sektor tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst. Tuzemský IT sektor již nyní významně přispívá k tvorbě nových pracovních míst, ke zvyšování daňových příjmů i tuzemského hrubého domácího produktu.

Analytická agentura IDC v minulém roce predikovala, že IT segment v Česku v letech 2008–2011 vytvoří 89 tisíc pracovních míst, do ekonomiky by díky výdajům za IT mohlo být přečerpáno 100 miliard korun. „Stát by potom mohl na daních vybrat 75 miliard korun,“ uzavřel Jan Hlaváč.

Exit mobile version