Evropská komise ukončila dva spory s výrobcem Apple

Ukončení dvou vyšetřování spojených s populárním telefonem iPhone je reakcí Evropské komise na nedávné změny firemní politiky výrobce Apple.


Evropská komise ukončila dvě vyšetřování zaměřená na výrobce Apple

Zástupci Evropské komise, nejvýznamnějšího a pravděpodobně i nejsilnějšího regulačního úřadu na území 27 členských států EU, oznámili ukončení dvojice vyšetřování vedených proti společnosti Apple koncem minulého týdne. Jak už bylo zmíněno, obě uzavřená vyšetřování se týkala multimediálního telefonu iPhone. Tím prvním byl postup Evropské komise proti omezeným možnostem záručních oprav nefunkčních iPhonů. Podle původní politiky Apple v této oblasti bylo možné rozbité telefony iPhone záručně opravit pouze v těch zemích, ve kterých byly zakoupeny. Ze strany Apple se bezespory jednalo o opatření snažící se o omezení šedého obchodu s iPhony mezi jednotlivými (evropskými) zeměmi, který je důsledkem rozdílné cenové politiky, respektive jednotlivých mobilních operátorů, v různých státech.

Apple nakonec na místo vleklého sporu s Evropskou komisí, na jejímž konci by pravděpodobně čekala navíc i finanční pokuta, ustoupil a pro trhy EU představil přeshraniční platnost záruky. Ta se tedy vztahuje pouze na nové telefony pořízené na některém z trhů členských zemí EU a lze ji uplatnit pouze v servisním středisku v jiném členském státě. Rozšířená záruka se vztahuje pouze na telefony iPhone. V případě ostatních produktů, ať už se jedná o přenosné počítače řady MacBook, nebo přehrávače iPod a tablety iPad, je nutné si spolu se zařízením koupit i rozšiřující servisní balíček AppleCare Protection Plan.

Druhým sporným tématem byl vývoj aplikací určených pro telefony iPhone a tablety iPad. Spolu s vydáním nového „mobilního“ operačního systému iOS 4 v červnu letošního roku, Apple představil i mnohá omezení – aplikace tak nově musely být napsány v nativních jazycích Objective-C, C, C++, či Javascript, bez použití jakýchkoliv kompilátorů. Tento krok byl zaměřen především na technologickou společnost Apple, která se netajila ambicemi technologie Flash na platformu iPhone OS a iOS 4 a do nové verze produktu Flash dokonce zakomponovala speciální nástroj Packager for iPhone, určený pro převod ve Flashi vytvořených aplikací do formátu kompatibilním s mobilními zařízeními Apple. Nutno poznamenat, že tento krok už tak napjaté vztahy mezi oběma společnostmi ještě dále vyostřil.

S řešením tohoto problému přišel v polovině září sám Apple – pravděpodobně s obavami o stále sílící pozici konkurenčního operačního systému Android firma nejenže opět povolila používání kompilátorů při vývoji aplikací pro iOS 4, ale poprvé v historii také představila jasná pravidla pro přijímání aplikací do internetového obchodu App Store.

„Evropský komisař pro konkurenceschopnost, Joaquion Almunia, vítá změnu postoje společnosti Apple v oblasti vývoje aplikací pro mobilní zařízení, jako je telefon iPhone, a představení přeshraniční platnosti záruky v rámci států EU,“ stojí v sobotním vyjádření Evropské komise.

Ukončení obou vyšetřování je bezesporu velkým úspěchem pro Apple. Na druhou stranu firma čelí významné kritice na domácím americkém trhu, kdy ji tamní regulátor Federální obchodní komise (FTC) viní ze znevýhodnění společnosti Google v přístupu k vybraným uživatelským informacím majitelů telefonů iPhone. Ty Apple sám sbírá pro vlastní reklamní službu iAd, jejich dostupnost pro ostatní reklamní společnosti ale značně omezuje. Kromě toho je Apple také zatažen do několika významných patentových soudních sporů s dalšími významnými výrobci, jako je například HTC, nebo Nokia.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version