EU: Odvětví ICT by mělo být v čele snažení o snížení emisí

EU

Evropská komise před několika dny představila dlouho očekávaná doporučení ohledně využití informačních a komunikačních technologií pro dosahování lepší energetické účinnosti. Podle ní by se členské státy měly do konce příštího roku dohodnout na společných standardech pro novou generaci měřících zařízení. V čele celého snažení by mělo být odvětví ICT, které by do roku 2015 mělo dosáhnout o 20 procent vyšší energetické účinnosti.


Eurokomisařka Viviane Redingová

Evropská komise (EK) přijala doporučení, ve kterém se uvádí, že odvětví ICT by mělo hrát klíčovou úlohu v přechodu na energeticky účinné hospodářství. EK vyzývá odvětví ICT, aby do roku 2010 přijalo společné metodiky měření spotřeby energie a emisí uhlíku. Díky tomu by měly být do roku 2011 k dispozici spolehlivější údaje pro stanovení cílů jednotlivých odvětví pro energetickou účinnost a snížení emisí.

„Lepší využívání inovativních řešení v oblasti ICT nám pomůže splnit evropské cíle týkající se nízkouhlíkového hospodářství. Odvětví ICT nám může ukázat cestu k udržitelnějšímu růstu šetrnějšímu k životnímu prostředí a podpořit „zelená“ pracovní místa v Evropě,“ uvedla Viviane Redingová, komisařka EU pro informační společnost a média. Podle ní je potřeba využít šance ujmout se vedení v oblasti energeticky účinných technologií, protože jde o nejlepší způsob jak dosáhnout podstatného snížení emisí CO2.

EU volá po efektivnějších inteligentních řešeních

EK rovněž požádala členské země EU, aby za účelem zlepšení energetické účinnosti používaly řešení založená na ICT. Inteligentní sítě a inteligentní systémy měření mohou zefektivnit výrobu energie a její kontrolu, stejně jako zlepšit distribuci a spotřebu energie. Do konce roku 2010 by se členské státy měly dohodnout na společné specifikaci inteligentního měření s cílem poskytnout spotřebitelům lepší informace a pomoci jim řídit jejich spotřebu energie. Nejpozději do konce roku 2012 by měl být schválen časový rámec pro zavedení inteligentního měření v evropských domácnostech.

Společnosti jako IBM nebo Cisco Systems, které se vývojem inteligentních měřících zařízení zabývají, by mohly z iniciativy EK výrazně profitovat. Brusel si to dobře uvědomuje a chce od těchto firem, aby na oplátku stanovily závazné cíle zaměřené na snižování emisí CO2 v ICT sektoru. Podle Viviane Redingové by ICT odvětví mělo snížit své uhlíkové emise o 20 procent už do roku 2015.

Představitelé EK také uvádí, že pokud by se v Evropě byť jen pětina všech služebních cest nahradilo videokonferencemi, ušetřilo by se tím více než 22 milionů tun CO2 ročně. Rovněž zavedením širokopásmových sítí umožňujících větší využití veřejných služeb a aplikací online by se do roku 2020 mohlo ušetřit nejméně 1 až 2 procenta celkové celosvětové spotřeby energie.

Přečtěte si také

EU volá po razantním snížení emisí uhlíku v ICT sektoru
EK chce investovat do rozvoje mobilních sítí 4G
EU volá po nezávislosti organizace ICANN

Exit mobile version