Další vývoj sporu EU versus Microsoft: Na scénu vstupuje Google

Internetový gigant Google se postavil na stranu Evropské komise ve sporu, ve kterém společnost Microsoft čelí obviněním, že integrací svého prohlížeče Internet Explorer do Windows zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Jde tak již o třetí společnost, která se aktivně zapojila do boje proti Microsoftu a chce si tak vymoci vyrovnání sil.

Celý případ odstartoval v prosinci 2007, kdy norský výrobce internetového prohlížeče Opera podal k Evropské komisi stížnost, ve které Microsoft obviňuje, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Její součástí také bylo, že ve svých produktech nedodržuje zažité webové standardy. Před dvěma týdny se do sporu vložila a na stranu komise postavila také Mozilla, která stojí za vývojem prohlížeče Firefox. Podrobně jsme se celé záležitosti věnovali v nedávném článku.

Od středy má spor nový vývoj, vstoupila do něj totiž společnost Google. Ta v září minulého roku představila vlastní internetový prohlížeč Chrome, jehož podíl se pohybuje kolem jednoho procenta. Je tedy docela možné, že je za tímto krokem snaha o další rozšíření svého produktu mezi uživatele, což nepřímo potvrzuje také oficiální stanovisko společnosti.

„Trh s internetovými prohlížeči je stále velmi nekonkurenční, což brzdí vývoj inovací pro uživatele,“ napsal v příspěvku na blogu Sundar Pichai, viceprezident pro řízení produktů. Podle něj může Google významně přispět do probíhající debaty. Zároveň doufá, že jeho stanovisko bude pro komisi při rozhodování o potřebných opatřeních důležité. „Internet Explorer je úzce svázán s dominantním operačním systémem Microsoftu, což ostatní prohlížeče znevýhodňuje.“

Jak významně Google do celého sporu zasáhne a zda se dočkáme zahrnutí prohlížečů třetích stran do výchozí instalace Windows, je nyní těžké odhadovat. Už v minulosti se přitom obě společnosti u soudu potkaly. V roce 2006 si Google u amerického ministerstva spravedlnosti i u Evropské unie stěžoval, že Microsoft v rámci prohlížeče Internet Explorer uživatelům podsouvá vlastní vyhledávací službu a tím jej v podstatě omezuje, ale neuspěl. Samotný Google přitom v současné době leží v žaludku americkému antimonopolního úřadu, zejména v souvislosti s internetovou reklamou, kde ovládá více než 50 procent trhu.

Přečtěte si také

Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu
Soud zamítl žalobu, podle které Google svými fotografiemi porušil soukromí

Exit mobile version