Tuzemské firmy stále častěji využívají monitorovací softwary a sledují činnost zaměstnanců na počítačích.

Kontrola pracovní aktivity má podnikům přinést vyšší efektivitu práce a úsporu finančních prostředků.
Zaměstnavatelé však musejí sledování počítačů svým podřízeným oznámit předem. Zákoník práce totiž zakazuje firmám narušovat soukromí zaměstnance na pracovišti.
Programy zaznamenávají a ukládají data o využívání výpočetní techniky, lze tedy zpětně dohledat všechny aktivity na pracovních stanicích. Díky softwarům mohou podniky lépe posoudit pracovní vytíženost zaměstnanců a eliminovat nedovolené hraní her či brouzdání po internetu. Monitoring tak má přinést lepší rozložení nákladů do personalistiky a nákupu výpočetní techniky.
„Podniky stále cítí dopady finanční krize, proto hledají nástroje pro řešení personálních otázek. Softwary odhalí, jak usilovně zaměstnanci pracují. Umí totiž zjistit i to, jak dlouhou dobu pracovník na počítači neklikl,“ sdělil Martin Hanzal ze společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro monitorování zaměstnanců.
Podle Kláry Pačesové z tiskového centra České spořitelny jsou u nich ve firmě schopni u všech zaměstnanců kdykoli dohledat, na jakých webových stránkách nebo v jakých bankovních systémech se pohybují. „Kontrolu jejich činnosti v pracovní době provádíme namátkově,“ dodala.
Ovšem skryté sledování zaměstnanců je omezeno v zákoníku práce. Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu narušovat soukromí svých pracovníků v prostorách firmy. Podniky jsou proto povinny využívání softwarů pro kontrolu počítačů svým zaměstnancům veřejně oznámit.