Zakladatelé Googlu chtějí prodat své akcie v hodnotě 5,5 miliard dolarů

Logo

Larry Page a Sergey Brin, spoluzakladatelé americké internetové společnosti Google, v závěru minulého zveřejnili svůj záměr významně zredukovat počet svých akcií. Každý z nich chce v průběhu následujících pěti let prodat 5 milionů akcií, což v součtu představuje akcie za zhruba 5,5 miliard dolarů (více než 101 miliard korun). Jejich vliv ve firmě se sice díky tomu sníží pod 50 procent, spolu s výkonným ředitelem by si však měli zachovat možnost nezávisle rozhodovat o jejím směřování.


Zakladatelé Googlu Sergey Brin (vlevo) a Larry Page

Page a Brin v současné době vlastní zhruba 57,7 milionů akcií společnosti Google, což představuje 18 procent všech veřejně obchodovatelných. Ve své aktuální zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) uvádějí, že vytvořili plán, v rámci kterého chtějí v následujících pěti letech prodat 10 milionů akcií. Jako důvod uvádějí svůj své osobní záměry do budoucna a strategické obměňování akcií.

Vliv spoluzakladatelů nebude omezen

Prodej sníží jejich rozhodovací vliv ve společnosti ze současných 59 procent na 48 procent. Na první pohled se tak může zdát, že tímto krokem ztrácejí nadpoloviční kontrolu, ve výsledku ovšem jejich pozice nebude nijak zvlášť ohrožena. Oba totiž i nadále zůstanou zdaleka největšími akcionáři. Akcie Googlu jsou rozděleny do dvou kategorií, kdy vlastníci těch veřejně obchodovaných disputují desetkrát nižší hlasovací silou. „Silnější“ akcie pak vlastní například vrcholní představitelé společnosti.

Erich Schmidt, výkonný ředitel Googlu, navíc vlastní 10 procent akcií, takže Page a Brin si dohromady s ním svou nezávislost při rozhodování zachovají. Všichni tři se už dříve zavázali, že budou spolupracovat až do roku 2024, takže je prakticky vyloučené, aby v klíčových hlasováních netáhli za jeden provaz.

„Page i Brin zůstanou vůči Googlu zavázáni naprosto stejně, jako tomu je dnes nebo bylo v minulosti,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Google s tím, že oba spoluzakladatelé nezamýšlejí stažení z každodenního řízení firmy. Page je v současné době prezidentem Googlu pro oblast produktů a Brin prezidentem pro technologie. Google, který dnes patří mezi nejhodnotnější společnosti světa, založili ještě jako studenti Stanfordské univerzity v roce 1998.

Finanční výsledky za Q4

Společnost Google také v průběhu minulého týdne zveřejnila výsledky svého hospodaření za 4. čtvrtletí roku 2009, které opět překonaly očekávání analytiků. Celkový příjem dosáhl 6,67 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 17 procent. To, že Google i v nepříznivé ekonomické situaci dokázal bez větších problémů navyšovat tržby, je dobrou zprávou nejen pro investory, ale pro celé technologické odvětví.

Čistý zisk činil 2,19 miliard dolarů, což po odečtení mimořádných nákladů představuje 6,13 dolarů na akcii. Ve stejném období v minulém roce vydal Google pouze 382 milionů, tedy 1,21 dolarů na akcii. Zisk za celý rok 2009 činil 6,52 miliard dolarů při celkových tržbách převyšujících 23,6 miliard.

„Vzhledem k tomu, že se globální ekonomika stále teprve vzpamatovává, jde o mimořádné zakončení roku,“ komentoval finanční výsledky Erich Schmidt, s tím, že v souvislosti s rokem 2010 zůstává optimistický a očekává růst investic do technologických inovací i oblasti webu.

Hodnota akcií společnosti po oznámení záměru spoluzakladatelů prodat část svých akcií klesla o 6,47 dolarů na 545,25 dolarů. V průběhu pondělního obchodování se pohybovala kolem 541 dolarů.

Přečtěte si také

Google hrozí Číně: Cenzuru nebudeme tolerovat, raději odejdeme
Google uvedl Nexus One, další krok v invazi na trh chytrých telefonů
Murdoch a Google: Dva veteráni ve válce o placené internetové zpravodajství
Google: Příběh drobečka, který ovládl (nejen) internetový svět

Exit mobile version