Google čelí podezření ze zmanipulování výsledků vyhledávání

Největší internetový vyhledávací portál měl zmanipulovanými výsledky vyhledávání znevýhodnit některé své konkurenty.


Google čelí žalobě kvůli údajně úmyslné manipulaci s výsledky
vlastního vyhledávání.

Foundem, MyTriggers a TradeComet jsou jména technologických společností, které u soudu v texaském Austinu koncem minulého týdne zažalovaly internetového obra Google za zmanipulování výsledků vyhledávání. Firmy měly být znevýhodněny jak nezobrazováním se na prvních příčkách výsledků vyhledávání, tak i „extrémně vysokou“ minimální cenou za přístup do reklamního systému AdWords. Google měl proti trojici firem vystupovat údajně z obavy o ohrožení vlastního vyhledávacího byznysu.

Všechny tři společnosti působí v oblasti specializovaného internetového vyhledávání se zaměřením na porovnávání cen produktů. Nejsou tak přímými konkurenty portálu Google jako takového, jako spíš jeho služby Google Product Search.

Zástupci Googlu na internetovém blogu společnosti v reakci na žalobu uvedli: „Čas od času se objeví pochybnosti o férovosti našeho vyhledávacího a třídícího mechanismu. Vzhledem k požadavkům na technickou a obsahovou kvalitu stránek se stává, že portály, které se při vyhledávání neumístí na prvních pozicích, nebo jen na první stránce, jsou nespokojeny se svým hodnocením.“ Firma dále ujišťuje, že její vyhledávání je skutečně nezávislé, že cenová politika služby AdWords je pro všechny stejná, a že placené výsledky vyhledávání jsou od těch neplacených jasně odlišeny.

Na druhou stranu se Google všemi způsoby snaží otočit proti svému největšímu konkurentovi, společnosti Microsoft. Google poukazuje na údajně „jasné“ spojení společností MyTriggers a TradeComet s Microsoftem tím, že obě firmy si jako svého obhájce vybraly právní agenturu, která v minulosti spolupracovala také s výrobcem Microsoft. Kromě toho poukazuje na fakt, že společnost Foundem je součástí organizace ICOMP, jejíž provoz spolufinancuje taktéž právě Microsoft.

Vzhledem k tomu, že soud se žalobami proti společnosti Google začne zabývat až v horizontu několika měsíců, lze nyní jen těžko předjímat výsledek sporu. Je ovšem velmi nepravděpodobné, že by se údajně poškozeným společnostem podařil prokázat přímý diskriminační záměr ze strany Google. Na druhou stranu stejně nepravděpodobné je i prokázání údajného angažmá společnosti Microsoft v tomto případu.

Zdroj: The Register

Přečtěte si také:

Google: Příběh drobečka, který ovládl (nejen) internetový svět

Exit mobile version