• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

ANALÝZA: Google v hledáčku Evropské komise. Čeká nás další gigantický spor?

itbiz
2. 3. 2010
| Články
EU

Bylo jen otázkou času, kdy se americká internetová společnost Google dostane do hledáčku evropského regulačního orgánu, tedy Evropské komise. Minulý týden se v médiích objevily informace o tom, že bylo zahájeno předběžné zkoumání tří stížností konkurenčních společností, které Google obviňují z neférového a monopolního jednání. Celý spor se však při bližším pohledu jeví spíše jako divadélko, v jehož pozadí se odehrává skutečný nelítostný souboj Googlu a Microsoftu.

Google

Co udělá společnost, pokud je ve svém podnikání úspěšná na domovském trhu? Expanduje. Co se stane s americkou společností, pokud začne být úspěšná také na evropském trhu? Stane se předmětem vyšetřování Evropské komise. To je scénář, jehož jsme v posledních letech svědky poměrně často, přičemž o společnostech působících na trhu informačních technologií to platí dvojnásob. Právě tady je totiž relativně snadné vybudovat si velmi rychle významnou, často i dominantní pozici.

Americké IT firmy se do sporu s Evropskou komisí (EK) dostávají docela často. Ať už to byl dlouholetý spor se společností Microsoft nebo průtahy kolem akvizice Sunu společností Oracle. Bylo jen otázkou času, kdy v této souvislosti budeme hovořit také o internetovém gigantu Google. Ten byl v průběhu února komisí informován o třech stížnostech z pera evropských konkurentů.

Co se opravdu skrývá za stížnostmi?

Podali je britský server zabývající se srovnáváním cen Foundem, francouzský portál specializující se na vyhledávání právní problematiky Ejustice.fr a německá online nákupní síť Ciao!. Fundem a Ejustice ve stížnosti argumentují tím, že Google při vyhledávání neoprávněně znevýhodňuje jejich weby a řadí je ve výsledcích níže, než by si přály. Ciao! si pak stěžuje na praktiky s smluvní podmínky ze strany Googlu v širším záběru.

„V průběhu let na nás Google v souvislosti se smluvními podmínkami vyvíjel nátlak. Praktiky Googlu nám neumožňují najít vhodnou alternativu poskytovatele kontextové reklamy a kvůli tomu přicházíme o příjmy,“ říká Stephan Musikant, generální manažer divize Ciao Commerce Division společnosti Microsoft. Kritika se v tomto případě snáší především na to, že prodej internetové reklamy Googlu je neprůhledná černá skříňka a některé její aspekty jsou značně nejasné.

Google sice obvinění odmítá a bude se bránit (viz. níže). Jak ovšem v záležitosti figuruje Microsoft? Firma Ciao! totiž Microsoftu patří. Koupil ji v roce 2008 za zhruba 486 milionů dolarů s cílem zlepšit svou pozici na trhu internetového vyhledávání a reklamy, kterému dominuje Google. Právě v tomto bodě narážíme ohnisko celého problému. Google je totiž ve svém podnikání úspěšný a to jak na americkém trhu, tak na evropském, kde se mu dokonce daří ještě lépe. Na poli vyhledávání zaujímá zhruba 80procentní podíl, v případě internetové reklamy pak překračuje 90 procent.

EU

Antimonopolní žaloby zbraní konkurence

Tento stav se pochopitelně Microsoftu nelíbí a snaží se hledat nejrůznější způsoby, jak si na úkor Googlu polepšit. Spor s EK se přitom jeví jak docela elegantní řešení, ostatně podávání antimonopolních stížností se již dávno stalo jednou z hlavních zbraní konkurenčního boje technologických firem. Své rivaly se snaží zpomalit zatahováním do právních sporů a nutí je činit ústupky pod taktovkou regulačních orgánů. Google ani nemusí dělat protiprávní kroky a přesto je možné, že bude muset způsob svého podnikání pozměnit a část svých příjmů nedobrovolně přenechat konkurenci.

„Antimonopolní spor v případě Googlu je poněkud nešťastný. Na druhou stranu se dá očekávat, že se podobná šetření budou objevovat stále častěji,“ uvedl pro server MarketWatch Sandeep Aggarwal, analytik společnosti Collins Stewart LLC. Podle něj se Google v Evropě soustředí na zvyšování svých zisků spíše prostřednictvím služeb jako je YouTube, než prostřednictvím dominantního podílu ve vyhledávání. Právě z důvodu, aby se podobným sporům vyhnul. Stížnosti k EK navíc Google staví do nezáviděníhodné pozice, kdy sám musí dokazovat, že nečiní to, z čeho jej konkurence viní.

Další indicii naznačující, že v pozadí všeho stojí Microsoft, je možné nalézt hned ve firmě Foundem . Ta je totiž členem organizace Initiative for a Competitive Online Marketplace (ICOMP), která podle amerického týdeníku časopisu The Economist mimo jiné v komisi lobovala za to, aby se na zmíněné stížnosti podrobněji podívala. Rozhodně pak nepřekvapí, že jejím členem a štědrým finančním přispěvatelem je také Microsoft.

Google: důvody chápeme, budeme se bránit

Google

Na propojení s Microsoftem ostatně v prohlášení upozorňuje také Julia Holtzová, právní poradkyně společnosti Google, podle které vyšetřování představuje pouze jistou formu konkurenčního boje. „Microsoft je náš největší konkurent a to mnohé vysvětluje,“ říká Holtzová.

Google obvinění razantně odmítá s tím, že v případě vyhledávání využívá komplexních algoritmů, které určují pořadí výsledků a umístění jednotlivých webů. Uživatelům tak podle svých slov poskytuje nejlepší možné výsledky vyhledávání. „Chceme předat náš pohled na věc v co nejkratší době. Komise ho důkladně přezkoumá a věřím, neshledá žádné důvody ke vzneseným obviněním,“ řekla Holtzová s tím, že neshledává potřebu, aby EK zahájila úplné vyšetřování.

EK totiž ve svém prohlášení uvedla, že v současné době pouze přijaté stížnosti zkoumá a oficiální vyšetřování zatím nezahájila. Pokud by se tak stalo, je pravděpodobné, že by probíhalo několik měsíců a není vyloučené, že déle než rok. Poté by mohly být vzneseny námitky, na jejichž základě by se přešlo k jednáním, ke kterým mohou být přizvány i třetí strany. Podle některých analytiků však existuje reálná šance, že k samotnému zahájení vyšetřování nedojde.

EK pod americkým drobnohledem

„Evropská komise se v poslední době dostává pod vlnu kritiky amerického Kongresu a Senátu, že vůči americkým technologickým společnostem jedná nepřiměřeně,“ uvedl v rozhovoru pro list The Wall Street Journal John Briggs, který má coby právník ze společnosti Axinn, Veltrop & Harkrider s antimonopolními spory bohaté zkušenosti. Briggs v této souvislosti připomíná průtahy se schvalováním akvizice Oracle-Sun. Kromě politického aspektu zde významnou roli hraje také nový eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia, který v lednu nahradil razantní Neelie Kroesovou. „Předpokládám, že komise bude postupovat velmi obezřetně a nepůjde proti Googlu pokud nenajde něco konkrétního,“ konstatoval Briggs.

Jak už bylo zmíněno, další stížnosti, případně žaloby se dají očekávat, a to jak v Evropě, tak na americkém trhu. Řazení výsledků ve vyhledávání Googlu je ostatně terčem kritiky řady lidí už dlouhou dobu a pokud bude mít spor s EK další vývoj, bude působit doslova jako katalyzátor dalších. Ne nadarmo někteří komentátoři označují Google jako největší antimonopolních cíl nadcházejícího desetiletí.

Přečtěte si také

Google kupuje vyhledávač Aardvark a stupňuje tažení proti sociálním sítím

Google hrozí Číně: Cenzuru nebudeme tolerovat, raději odejdeme

Oracle-Sun: Pohřbí EU svými průtahy celou akvizici?

Rubriky: ByznysInternetPrávo

Související příspěvky

Zprávičky

Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci

18. 1. 2021
Články

Výdaje na umělou inteligenci se zdvojnásobí už za necelé 4 roky

18. 1. 2021
Zprávičky

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15. 1. 2021
Zprávičky

Wikipedia je po 20 letech existence jedním z nejpopulárnějších webů

15. 1. 2021

Zprávičky

Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci

ČTK
18. 1. 2021

Rozhodnutí vrchního soudu bude mít značný dopad na vedení technologického giganta. Na dva a

České i světové organizace čelí nejčastěji útokům malwaru Emotet

Pavel Houser
18. 1. 2021

Emotet začal jako bankovní trojan, nyní funguje univerzálněji. Následují škodlivé kódy Trickbot a FormBook.

Ripple 20 představuje nebezpečí pro stovky tisíc zařízení

EMA: Hackeři zveřejnili ukradené e-maily o vakcíně, pozměnili je

ČTK
17. 1. 2021

Při kybernetickém útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) se pachatelům podařilo získat

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování podle asociace nevěděli

ČTK
15. 1. 2021

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

ČTK
15. 1. 2021

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami

Wikipedia je po 20 letech existence jedním z nejpopulárnějších webů

ČTK
15. 1. 2021

Původně měla Wikipedia jen podporovat jiný projekt nazvaný Nupedia - tradičněji pojatou encyklopedii. Vybraná

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

Nový nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

Pavel Houser
14. 1. 2021

Karolina bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 PFlop/s. V posledním čtvrtletí minulého roku proběhla soutěž

Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

ČTK
14. 1. 2021

Poptávka po čipech je v poslední době tak vysoká, že továrny na celém světě

Telefónica se dohodla na prodeji svých stožárů za 7,7 mld. eur

ČTK
14. 1. 2021

Evropské telekomunikační firmy doposud spíše odmítaly ztrátu kontroly nad stožáry, které považovaly za strategicky

Tiskové zprávy

Český startup Memsource kupuje německou společnost Phrase

Alienware představil vylepšené herní stroje

Acer a PrinterLogic poskytují pro podniky řešení pro tisk bez serveru

IBM Cloud Pak pro integraci umožňuje digitální transformaci Komerční banky

Společnost Pure Storage byla v magickém kvadrantu Gartneru označena za lídra

Lenovo představuje nové modely ThinkBook pro mobilní profesionály

Zpráva dne

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Šťastný celý rok 2021 s levným softwarem!

Redakce
6. 1. 2021

Nabídka levného a hlavně legálního softwaru od GoodOffer24.com, od nástrojů produktivity od Microsoftu přes...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Spontaneous Awareness

Reference

WinSCP

Nejpopulárnější články

ANALÝZA: Google v hledáčku Evropské komise. Čeká nás další gigantický spor?

itbiz
2. 3. 2010

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Zákony informatiky: Návštěva u Annie DeCaprio s Hofstadterem a Cheopsem

Petr Zavoral
24. 12. 2020

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Bezpečnostní chyba v zamykání obrazovky v Cinnamonu
  • Flatpak 1.10.0
  • Novinky od PINE64 - 01/2021. PinePhone s předinstalovaným Mobianem

RSS Sciencemag.cz

  • U 8 z 25 druhů eurasijských netopýrů našli protilátky na vzteklinu
  • Muž si píchl lysohlávky, začaly v něm růst
  • Vakcína proti leismanióze

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.