• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Historie počítačových virů

itbiz
16. 4. 2007
| Články
Klíč

Roku 1983 vyzkoušel Dr. Frederick Cohen na Pensylvánské univerzitě kód, který byl schopen samostatného šíření. V této souvislosti označil svůj kód slovem virus. Prvním virem pro osobní počítače IBM se stal v roce 1986 Brain. Viry byly v minulosti poměrně jednoduché, ale s postupem času došlo k jejich velkému zdokonalení. Později mezi tvůrci virů stoupla obliba makrovirů, jejichž tvorba byla velmi snadná, a červů, kteří se dokáží velmi rychle šířit pomocí e-mailů. Naopak klesl počet boot virů a klasických souborových virů. Objevují se také nové typy nebezpečných útoků, které zneužívají vlastností Webu 2.0.

Boot virus na disketách

Když ještě mezi často používaná média patřily diskety, začaly je využívat některé viry pro přenos svého kódu na jiné počítače. Každá disketa obsahuje oblast, které se odborně říká boot sektor. Pokud zapomenete disketu v mechanice, pokusí se počítač po zapnutí přečíst z boot sektoru příkazy pro spuštění systému (např. Windows). V případě, že se na disketě takové příkazy nevyskytují, zobrazí počítač hlášení: Invalid system disk. Replace the disk, and press any key. Pro virus je právě boot sektor ideálním místem, kam mohl umístit svůj vlastní kód. Jak se tedy choval boot virus?

Ukryt v boot sektoru čekal, až disketu necháte v mechanice a zapnete nebo restartujete počítač. Poté se spustil kód viru v boot sektoru diskety a současně zobrazil hlášení Invalid system disk. Virus si nejprve ověřil, jestli už pevný disk počítače nebyl infikován, a pokud ano, nejspíš ukončil svojí činnost.

V opačném případě zkopíroval virus sám sebe do partition tabulky nebo boot sektoru pevného disku. Od této chvíle začal virus kontrolovat požadavky uživatele na čtení z disket a ověřoval, zda právě vložená disketa nebyla infikována, případně napadl její boot sektor.

Virus měl samozřejmě velký zájem o to, aby nebyl odhalen například antivirovým programem. Některé typy boot virů si proto původní obsah boot sektoru pevného disku zálohovaly a na vyžádání jej předkládaly k nahlédnutí.

Pokud se virus uložil do partition tabulky, představovovalo jeho odstranění docela vážný problém. Partition tabulka je opět určité místo na pevném disku, které v sobě obsahuje instrukce pro spuštění operačního systému. Při použití příkazu format se sice odstraní veškerá data, ale partition sektor zůstává stále zavirovaný.

Disketa na rozdíl od pevného disku neměla partition tabulku, takže ji stačilo pouze naformátovat. Pokud byl váš počítač napaden boot virem, mohli jste mu znepříjemnit rozmnožení tím, že jste začali chránit diskety proti zápisu. Protože ochranu proti zápisu nelze nijak obejít, snažily se viry například hlásit přítomnost fiktivního viru na disketě.

Nezkušený uživatel na základě tohoto hlášení chtěl disketu otestovat svým antivirovým programem, odemkl ji, a tím umožnil viru její infikování.

Šíření virů pomocí souborů

Všechny informace jsou na disku uloženy v podobě souborů. Protože virus obsahuje spustitelný kód, musí se logicky vložit do souborů stejné povahy. Virus se sice může také vložit do nějakého obrázku (nejlépe polonahé slečny), ale v tomto případě nebude nikdy spuštěn. Proto viry zneužívají tohoto faktu a předstírají, že se jedná o neškodný datový soubor.

Tyto viry se často šířily internetem a zneužívaly sociální inženýrství. Virus připojoval k e-mailu zdánlivě neškodný soubor. Uživatel na první pohled viděl, že je příloha JPG a nevšiml si, že následuje poslední nejdůležitější přípona (EXE, COM, PIF). Skrytý virus okamžitě převezal kontrolu nad systémem a vyhledal další soubory k napadnutí.

Viry v dokumentech

Původní účel maker byl v usnadnění určitých operací, které uživatel napsal do makra a po stisku klávesy se tyto operace vykonaly. S postupem doby se makra zdokonalila, takže si jich brzy všimli i viroví pisálci. Jak tedy makrovirus funguje? Když otevřete infikovaný dokument, zkopíruje makrovirus svůj obsah do globální šablony (soubor normal.dot).

Od této chvíle každý nově napsaný nebo uložený dokument obsahuje makrovirus. Aby nebylo příliš snadné odhalit přítomnost viru, skryje většinou makrovirus nabídku Nástroje/Makra.

Některé makroviry jsou nastaveny tak, aby infikovaly dokument při jeho uzavírání (funkce AutoClose nebo AutoExit). Microsoft Word lze nastavit také tak, aby před otevíráním dokumentu obsahující makra zobrazil varování. Prakticky všechny makroviry toto nastavení vypínají, protože by stálý výskyt varovného okna začal být podezřelý.

Zamilovaný virus

Jedná se o viry napsané pomocí skriptovacích jazyků Windows a poznáte je podle přípony vbs, wsc, sct a scf. Tento druh červů se šíří prostřednictvím elektronické pošty a snaží se uživatele přimět k otevření připojeného souboru s virem pomocí lákavých názvů např. pamela_anderson.AVI.vbs nebo LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs.

Jakmile je červ spuštěn, vytvoří si někdy v adresáři Windows jeden nebo dva „systémové soubory“ (např. MSKernel32.vbs, Win32DLL.vbs – ve skutečnosti se o žádné systémové soubory samozřejmě nejedná) obsahující zdrojový kód viru. Současně prohledá adresář poštovního programu MS Outlook a připraví e-mail s textem, který obvykle obsahuje výzvu k otevření přiloženého souboru.

Ve většině případů také virus pozmění registry tak, aby se spouštěl automaticky po startu systému. Některé viry v sobě obsahují pokus rozšířit se pomocí komunikačních programů IRC a ICQ. Jakmile je červ úspěšně odeslán dalším uživatelům, provede různé akce – zobrazení hlášení, změní domovskou stránku v Internet Exploreru, smaže soubory atd.

Červy využívající skriptovací jazyky však mají jedno velké omezení – ke svému spuštění potřebují, aby bylo na počítači nainstalováno odpovídající skriptovací jádro.

Červy se mohou vyskytovat také ve spustitelných souborech exe, com, pif, bat, lnk a scr. Po spuštění obvykle nenapadají jiné soubory, pouze umístí svůj program do systémového adresáře a modifikací Winsock.dll si zajistí kontrolu nad odesílanou poštou.

Většina červů se dokáže rozšířit na ostatní počítače v síti. Konkrétně červ SirCam k tomu používá velmi rafinovaný způsob: svůj kód zkopíruje do libovolného souboru a k jeho názvu připojí spustitelnou koncovku. Nic netušící uživatel takto upravený soubor spustí, a virus tak aktivuje.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Zprávičky

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

9. 7. 2025
Vláda zavede sedmiprocentní digitální daň pro internetové giganty
Zprávičky

Při kyberútoku v Nemocnici Nymburk mohly uniknout osobní údaje pacientů

9. 7. 2025
Zprávičky

Kyberpodvodnice z Ostravska dostala 8,5 roku za krádež 16 milionů Kč

9. 7. 2025
Budoucnost open source modelů AI je nejistá
Články

Budoucnost open source modelů AI je nejistá

9. 7. 2025

Zprávičky

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Nvidia jako první firma na burze dosáhla tržní hodnoty 4 bilionů dolarů

ČTK
9. 7. 2025

Americký výrobce čipů Nvidia se stal celosvětově první firmou s akciemi na burze, jejíž

Vláda zavede sedmiprocentní digitální daň pro internetové giganty

Při kyberútoku v Nemocnici Nymburk mohly uniknout osobní údaje pacientů

ČTK
9. 7. 2025

Při kyberútoku v Nemocnici Nymburk z minulého týdne mohly uniknout osobní údaje pacientů. Zda

Kyberpodvodnice z Ostravska dostala 8,5 roku za krádež 16 milionů Kč

ČTK
9. 7. 2025

Za rozsáhlé kybernetické podvody, při kterých přišlo přes 60 firem a lidí o 16

Meta koupila podíl tři procenta ve výrobci brýlí Ray-Ban

ČTK
9. 7. 2025

Společnost Meta Platforms koupila menšinový podíl v největším světovém výrobci brýlí EssilorLuxottica. Mateřská společnost

Nejméně 13 pracovníků britské pošty si vzalo život kvůli chybnému účetnímu systému

ČTK
9. 7. 2025

Nejméně 13 zaměstnanců britské pošty spáchalo sebevraždu v důsledku neoprávněného stíhání způsobeného chybným počítačovým

Spotřeba mobilních dat Čechů v zahraničí loni stoupla v průměru o desetinu

ČTK
8. 7. 2025

Češi loni v létě spotřebovali v zahraničí v průměru 1,89 gigabajtu (GB) dat na

Rusko vypne signál cizincům, kteří ke svým SIM kartám nedoplní biometrické údaje

ČTK
8. 7. 2025

Ruské úřady chtějí postupně vypnout mobilní spojení těm cizincům, kteří ke svým SIM kartám

Tiskové zprávy

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

QNAP vylepšuje Qsync 6.0 Beta: Komplexní řešení pro zálohování a synchronizaci souborů

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Vodafone otestoval Nokia 25G PON
Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

VRRP

HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access)

IT Asset Management

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Nachází se Země uprostřed obrovské prázdnoty? Mohlo by to vyřešit problém s Hubbleovou konstantou
  • Jak „dýchá“ Europa: koloběh ledu a místní tektonika
  • Unikátní nález laténského sídliště

RSS AbcLinuxu RSS

  • Suricata 8.0.0
  • Mastodon 4.4
  • Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.