Tchajwanský výrobce HTC se po fenomenálním úspěchu v oblasti chytrých mobilních telefonů rozhodl prosadit i na poli tabletů. Jeho prvotina, tablet HTC Flyer, útočí na trh se 7“ displejem, 1,5 GHz procesorem Snapdragon a tajuplným magickým perem. Bude mu to ale proti konkurenci v čele s iPad 2 stačit?
7″ tablet HTC Flyer
Vstup tchajwanského výrobce HTC do oblasti tabletů byl více než očekávaný. Jeden z nejvýznamnějších světových výrobců smartphonů, který jako jeden z mála dokáže kontinuálně představovat telefony snášející srovnání s možná až legendárním iPhone společnosti Apple, si nemohl dovolit tento dynamicky rozvíjející se trh nechat proklouznout mezi prsty. Obzvlášť v situaci, kdy ostatní výrobci jako by nebyli schopni přijít s dostatečně kvalitním zařízením, schopným ohrozit dominantní postavení Applu a jeho tabletu iPad (2).
Od Courier až po iPad 2
Ohlédneme-li se za vývojem trhu s tablety za poslední rok a půl, je absence dostatečně kvalitní protiváhy applovského iPadu až zarážející. Ještě před samotným představením iPadu v lednu 2010 ohromil odbornou i laickou veřejnost Microsoft se svým konceptem Courier. Ten ohromil především dvěma velkými displeji, atraktivním designem a funkcemi a tím, že přinášel něco zcela nového. Microsoft měl tablet údajně vyvíjet s americkým výrobcem Hewlett Packard, ze spolupráce ale nakonec sešlo a slibný koncept upadl v zapomnění. Není se tak moc čemu divit, že Apple se svým iPadem už od začátku exceloval.
Reakce konkurentů byly poměrně mdlé. Pokus v podobě modelu Hewlett Packard Slate 500, postaveném na velmi netabletových Windows 7, byl spíš vtipem, než vážně míněným produktem. Ostatně sám výrobce se nikdy moc nechlubil tím, kolik kusů modelu Slate 500 se mu podařilo prodat. Velmi zajímavý tablet PlayBook od kanadského výrobce Research In Motion, známějšího díky smartphonům BlackBerry, sice vzbudil očekávání, (nejen) díky použití zcela nové platformy QNX a tím pádem i nedostatku aplikací se mu ale díru do světa udělat nepodařilo. Vlastní tablet představil i americký výrobce Dell, výraznější úspěch se ale opět nedostavil.
Model HTC Flyer, prvotina HTC na poli tabletů, si tak svou premiéru odbyl na únorovém Mobile World Congress 2011 ve španělské Barceloně v atmosféře poměrně velkých očekávání. Jak už bylo zmíněno dříve, analytici a odborníci od společnosti, které se na poli smartphonů daří konkurovat Applu, očekávali bombu v podobě plnohodnotné konkurence vůči iPadu. A nutno podotknout, že HTC Flyer se skutečně podařilo mnohé zaujmout, jen ne vždy tomu tak bylo díky vytříbeným pozitivním vlastnostem představovaného zařízení.
7“ tablet do kapsy
Jaký tedy vlastně je HTC Flyer? Na první pohled poměrně dobrý, byť při vybalení z krabice (nemohu se dočkat, až zase budu označen z Apple-fetišismu) se nedostavuje onen pocit potěšení, který jsme zažili při testování iPadu 2. 7“ HTC Flyer je ale jen asi trochu jiná liga, i tak ale potěší. 7“ tablet s rozměry 195 x 122 x 13,2 mm překvapí, oproti očekávání, mírně vyšší hmotností 420 gramů, padne ale dobře do ruky a to je hlavní. Vzhledem ke kompaktnějším rozměrům se dá také bez větších problémů vložit do náprsní kapsy nebo kapsy od kalhot, což rozhodně není od věci.
Samotné tělo zařízení je vyrobeno z jednoho kusu hliníku, což přispívá k pocitu celistvosti a robustnosti celého zařízení. Jen na zadní části najdeme několik plastových prvků, pod kterými se skrývá WiFi, respektive 3G modul. Na levé straně displeje a pod ním se nachází vždy po trojici androidích kláves. Ty se aktivují podle toho, jestli je tablet momentálně v pozici na výšku nebo na šířku a vždy fungují jen ta tlačítka, která v dané situaci mají.
Z hlediska vstupů je HTC Flyer vybaven mírně modifikovaným microUSB konektorem, který slouží jak pro nabíjení, tak k propojení tabletu s počítačem, a klasickým 3,5mm Jackem. Na přední straně dále najdeme kamerku pro videohovory, senzor vzdálenosti a světelné čidlo, té zadní pak dominuje průměrný 5 Mpx fotoaparát s autofokusem.
HTC Flyer „trpí“ využitím starší platformy Android 2.3 Gingerbread.
První základní nastavení je rychlé a bezproblémové a během pár minut je zařízení připraveno k použití. V tu chvíli ale přichází první „překvapení“ v podobě použitého operačního systému Android 2.3 Gingerbread, který je jednak staršího data vydání a jednak určen především pro smartphony, což zamrzí. Jeho použití je v době dostupnosti tabletového Android 3.0 Honeycomb trochu zarážející, na druhou stranu ale alespoň částečně slušně vykompenzované použitím nadstavby uživatelského rozhraní HTC Sense 2.1. To je slušné, líbivé a starší smartphonový operační systém notně pozvedává. Ostatně jeho vývoj a uzpůsobení právě pro Flyer je pravděpodobně i důvodem, proč zařízení nakonec využívá starší verzi Gingerbread. I tak se ale člověk neubrání pocitu, že HTC Flyer přichází tak trochu pozdě.
Co se možného upgrade HTC Flyer na Android 3.0 Honeycomb týká, společnost HTC slibuje, že to bude možné ještě do konce letošního roku. Kdy přesně by k tomu mohlo dojít, ale nevíme.
Druhá „zrada“ spočívá v použitém procesoru, kterým je 1,5 GHz jednojádrový Qualcomm Snapdragon. Ten je sice sám o sobě poměrně výkonný, ovšem v době, kdy konkurence běžně předvádí dvoujádrové tablety se na mysl opět vrací onen pocit opožděného příchodu na trh. Abychom HTC Flyer ale jen nekřivdili, procesor Qualcomm Snapdragon je naprosto dostatečný a tablet všechny úkoly zvládá vcelku svižně a nenásilně. Přechody mezi jednotlivými obrazovkami či jiné grafické prvky sice nejsou tak plynulé jako v případě už mnohokrát zmíněného iPadu 2, to se ale dá lehce prominout.
Klíčovým ukazatelem všech mobilních zařízení je výdrž baterie. Nutno podotknout, že HTC Flyer si v této oblasti vedl poměrně dobře. Při běžném používání vydržel tablet nabitý zhruba tři až čtyři dny při deaktivovaných datových přenosech. V opačném případě HTC Flyer vydržel pouhý jeden den. I to ale stačí.
Stylus Magic Pen je příjemný a ergononomický, moc toho s ním
ale neuděláte.
Omezené magické pero
Zajímavým kouskem příslušenství je takzvaný Magic Pen, tedy do ruky příjemně padnoucí víceúčelový stylus. Jeho jedinou nevýhodou je fakt, že je tak trochu nedomyšlen. Jakmile se s Magic Pen dotknete displeje, vytvoří se screenshot aktuální obrazovky, po kterém si můžete libovolně čmárat. To se dá reálně využít v situacích, kdy si chcete třeba poznamenat ke konkrétní webové stránce nebo vyznačit část dokumentu, který právě procházíte. Magic Pen se chová jako běžné pero a je tak možné s ním libovolně kreslit nebo psát.
Zmíněná nedomyšlenost se projevuje v zásadě ve dvou případech – HTC Flyer nedisponuje nástrojem schopným rozpoznat a převést stylusem napsaný text, což je, obzvlášť v případě poznámek, trochu škoda. Druhá naše výtka směřuje k nemožnosti využít stylus například k ovládání samotného tabletu, byť by to často bylo pohodlné. Jediný, využitím Magic Pen tak zůstává už zmíněné čmárání po displeji.
Závěr
Největší kritika HTC Flyer se dá shrnout do třech oblastí: operační systém, procesor, stylus a, jak už to tak bývá, cena. Přesto, podíváme-li se na HTC Flyer v kontextu ostatních zařízení stejného druhu, jedná se o vcelku povedený tablet, který při srovnání s iPadem 2 sice asi neuspěje, při srovnání s konkurencí ale určitě zaboduje.
Subjektivně nás zaujaly poměrně kompaktní rozměry, které, spolu s relativně nízkou hmotností, HTC Flyer předurčují k nošení po kapsách, kam se v pohodě vejde. Ocenili jsme i rozhraní HTC Sense 2.1, které sice spíš dohánělo nedostatky samotného operačního systému Android 2.3, ale fungovalo dobře a stejně tak se s ním bez větších problémů pracovalo.
Poslední kritérium, tedy cenu, jsme označili za poslední věc, která se dá tabletu HTC Flyer vytknout. Nastavená politika totiž zařízení posílá jen o pár stokorun pod cenovou hladinu, kterou okupuje populární iPad 2. Například v případě 16 GB WiFi + 3G verze se HTC Flyer pohybuje okolo 13 300 Kč s DPH, zatímco stejně vybavený iPad 2 stojí 14 683 kč. Podobně tomu je i u vyšší 32 GB verze, v jejímž případě se HTC Flyer pohybuje těsně pod hranicí 16 tisíc Kč a iPad 2 okolo 17 100 Kč.
{seealso}
Přestože je HTC Flyer vcelku dobrým tabletem, srovnání s iPadem 2, alespoň podle nás, nesnese a nastavená cenová politika tak příliš nereflektuje jeho schopnosti. Na druhou stranu HTC Flyer je alespoň jednou z jeho rozumných a dobře fungujících alternativ.
Za zapůjčení tabletu HTC Flyer děkujeme českému zastoupení společnosti HTC.