• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

HTC: Cesta z neznáma přímo na výsluní

Petr Švec
13. 11. 2009
| Články
HTC

Tchajwanského výrobce HTC, autora smartphonů řad Diamond, HD nebo Touch, dnes zná téměř každý. Společnost se za svou krátkou historii, založena byla teprve v roce 1997, dokázala rychle probojovat mezi nejznámější světové firmy. Ještě před 4 lety přitom o existenci společnosti věděl jen málokdo, i když už tehdy její produkty nevědomky používaly statisíce lidí po celém světě. Zatímco o historii softwarových gigantů Apple a Microsoft vznikl dokonce i film, historie HTC je poměrně neznámá. Mimochodem, víte vlastně, co zkratka HTC znamená?

HTC
Spoluzakladatelka společnosti HTC, paní Cher Mi Wang.

Historie společnosti HTC je odlišná od vývoje většiny firem, které dnes dominují odvětví softwaru, hardwaru IT a komunikace. Za vznikem společnosti nestála žádná přelomová myšlenka, inovace, která by ohromila svět, nebo charismatická osobnost, jako tomu bylo u Applu, Microsoftu či Adobe. Životní příběh tchajwanského výrobce HTC je v mnoha ohledech až neuvěřitelně obyčejný.

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena

Bylo by příznačné, pokud by toto rčení pocházelo z pera některého čínského, nebo ještě lépe tchajwanského mistra. Právě na Tchaj-wanu totiž v roce 1997 vznikl výrobce mobilních telefonů HTC, na kterého právě toto rčení platí ne dvoj-, ale hned trojnásobně. Za vznikem High Tech Computer Corporation (HTC) stály 3 významné osoby: pánové Fred Liu, Peter Chou a, jak už rčení napovědělo, paní Cher Mi Wang.

HTC se od začátku snažil prosadit něco, co na trhu už nějakou dobu bylo, ale nikdo o to neprojevoval velký zájem – kombinaci mobilního telefonu a osobního digitálního asistenta (PDA). Ovšem tehdejší doba byla zcela jiná než ta dnešní. Mobilní telefony jako takové se teprve začínaly pozvolna prosazovat. Byl to právě malý zájem telekomunikačních společností a jejich zákazníků, co vedlo k tomu, že první léta života HTC nebyla vůbec úspěšná. Firma navíc prodávala pod svou vlastní značkou, která nebyla schopna konkurovat globálním výrobcům, jako byl Compaq, Dell, nebo Hewlett-Packard.

Situace dospěla až tak daleko, že se v roce 1998 firma ocitla tváří v tvář vážným finančním problémům. Právě v tuto chvíli nabývá na vážnosti postava paní Cher Mi Wang, která firmě poskytla štědrou finanční injekci. Ta byla navíc poměrně chytře investována do rozšíření a zkvalitnění divizí vývoje a designu. Právě tento krok je základem budoucích úspěchů HTC. Společnost v této době také ukončila výrobu smartphonů vlastního jména a začala se orientovat na prodej vlastních zařízení pod značkami globálních hráčů.

HTC
HTC Magician, jeden z první telefonů vyráběných HTC.

Zásadní zlom v historii HTC přichází v roce 2000. Právě tehdy začínají dodávky prvních zařízení pro nadnárodního výrobce Compaq, ve kterých později pokračuje i Hewlett-Packard. Jak už to tak bývá, první velká objednávka je tou nejdůležitější. Po zahájení výroby pro Compaq tak HTC začíná postupně dodávat zařízení i pro další mezinárodní hráče, jako je Dell, Fujitsu-Siemens nebo Sharp.

HTC je všude, ale nikdo ho nezná

Dalším významným milníkem v historii firmy je rok 2002. HTC tehdy na trh uvedlo svůj první „chytrý“ mobilní telefon postavený na platformě Windows Mobile. Jednalo se o jedno z prvních zařízení s tímto operačním systémem vůbec. Příklon k Windows Mobile znamenal pro společnost HTC zvýšení atraktivity v očích dalších potencionálních partnerů, mobilních operátorů.

Od roku 2002 do roku 2006 prodává HTC oblíbené a kvalitní telefony Magician, Wizard a Apache, které ovšem podle těchto jmen nikdo neznal. Jak už bylo zmíněno dříve, HTC se od roku 1998 soustředí pouze na výrobu pod jinými značkami. Tato vysoce hodnocená zařízení jsou tak známa pod značkami i-mate nebo Qtek.

V roce 2006 dochází k zásadnímu obratu v obchodní politice společnosti a firma začíná, v historii již podruhé, uvádět zařízení pod vlastní značkou. Právě to je doba, kdy se na trhu objevily první generace zařízení Touch, konkrétně tedy Touch 3G, Viva, nebo Cruise. Ta jako první obsahovala grafický interface TouchFLO. Jedná se tak o období, kdy se kolem nás zdánlivě zčistajasna smartphony HTC začaly objevovat.

Až do roku 2008 se výrobce striktně držel platformy Windows Mobile a pod vlastní značkou nikdy nevytvořil žádné zařízení, které by pracovalo s jiným operačním systémem. Téměř se dá říct, že HTC si klade za cíl ukázat, že zařízení s Windows Mobile nemusí být jen nevzhledné, nestabilní a pomalé „krabice“, ale že se může jednat i o vizuálně a výkonově podařené kusy.

HTC
HTC Dream je znamější jako T-Mobile G1.

Společnost HTC stála koncem roku 2007 u zrodu Open Handset Alliance (OHA). Jak mnozí vědí, je to právě OHA, kdo oficiálně stojí za vývojem nejnovějšího operačního systému pro mobilní zařízení, Android. HTC tak naznačil, že Windows Mobile nejsou jedinou platformou, na kterou se do budoucna hodlá orientovat. To firma koneckonců demonstrovala už počátkem roku 2008, kdy oznámila vývoj prvního zařízení, které bude nový systém používat. Tím se na konci téhož roku stal HTC Dream, bezesporu známější jako T-Mobile G1.

HTC a současnost

V současnosti se HTC soustředí na vývoj pro obě platformy, tedy jak pro Windows Mobile 6.5, tak i pro Android. Jak při své nedávné návštěvě Prahy uvedl HTC Area Manager Tomasz Lesniak: „HTC se nebude omezovat pouze na jeden operační systém. Jde nám o to vyrábět takové telefony, které budou rychlé, užitečné a uživatelsky co nejpříjemnější, bez ohledu na to, bude-li se jednat o Windows Mobile, nebo o Android.“

Spolu s modelem HTC HD2, novou vlajkovou lodí společnosti HTC, představila firma také nové uživatelské rozhraní Sense. Jeho cílem je nabídnout uživateli takové pracovní prostředí, které bude nejen stabilní, přehledné, graficky přívětivé, ale především co nejvariabilnější. Technologie Sense by se postupem času měla objevit u naprosté většiny budoucích smartphonů HTC.

Společnost HTC je příkladem manažersky dokonale zvládnuté firmy, které se během pár let podařilo „vyrůst“ z regionálního výrobce na globálního hráče a v určitých směrech bezesporu také leadera trhu. Je otázkou, jak se bude firma dál profilovat, zdali se pokusí dlouhodobě vyvíjet zařízení pro dvě zcela odlišné platformy, nebo se bude orientovat pouze na jednu z nich. Faktem zůstává, že v případě obou operačních systémů se HTC podařilo poměrně rychle získat významnou část trhu. Orientace na jediný operační systém by tak firmě mohla uškodit v podobě odlivu zákazníků.

Navzdory svému globálnímu významu má firma „pouhých“ zhruba 5 500 zaměstnanců. Všichni tři zakladatelé HTC působí ve firmě dodnes. Cher Mi Wang zastává pozici předsedkyně správní rady, Peter Chou je v současnosti CEO společnosti a Fred Lie působí jako COO. Firma má od svého založení sídlo v tchajwanském městě Taoyuan.

Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz

Adobe: firma, která dala světu Photoshop
Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět

Rubriky: Hardware

Související příspěvky

Zprávičky

Tchajwanští výrobci čipů upřednostní dodávky automobilkám

27. 1. 2021
Dell P3221D – kancelářský komfort pro váš zrak
Články

Dell P3221D – kancelářský komfort pro váš zrak

26. 1. 2021
Články

Výchozí nastavení a bezpečnost: 6 tipů, co by firmy měly zkontrolovat

25. 1. 2021
Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu
Zprávičky

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

25. 1. 2021

Zprávičky

Tchajwanští výrobci čipů upřednostní dodávky automobilkám

ČTK
27. 1. 2021

Volkswagen v Číně nemohl už v prosinci vyrobit plánovaných 50.000 vozů právě proto, že

Od supermřížek k superkrystalům

ČTK
27. 1. 2021

Odezva těchto doménových struktur na působení vnějšího elektrického pole je často velmi citlivá, což

Vláda rozšířila počet členů výboru pro kyberbezpečnost

ČTK
27. 1. 2021

Výbor Bezpečnostní rady státu (BRS) pro kybernetickou bezpečnost bude mít nově 14 místo dosavadních

Nejčastěji zneužívanou značkou při phishingu byl Microsoft

Pavel Houser
27. 1. 2021

Nejčastěji jsou při phishingových útocích zneužívané značky technologických společností, následují dopravci a maloobchodní organizace.

Aplikace eRouška má citlivější algoritmus, upozornění budou častější

ČTK
26. 1. 2021

Aplikace odhaduje vzdálenost na základě útlumu signálu Bluetooth v závislosti na vzdálenosti mezi telefony

Češi jsou ohledně svých dat největší tajnůstkáři v Evropě

ČTK
26. 1. 2021

61 % Čechů nemá se sdílením dat třetím stranám špatné zkušenosti. Češi jsou ohledně

Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

ČTK
25. 1. 2021

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies jedná o prodeji svých značek luxusních chytrých telefonů

Europoslanci chtějí zaručit zaměstnancům právo na odpojení

ČTK
25. 1. 2021

Všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie by měli mít možnost odpojit se mimo pracovní

Trojan Triada umí modifikovat verifikační SMS

Pavel Houser
23. 1. 2021

Podle expertů lze očekávat, že stalkeware v roce 2021 vymizí z předních příček detekčních statistik. Počty

Tiskové zprávy

Cirkulární ekonomika v kanceláři díky repasovaným multifunkcím od Canonu

Průzkum Randstad Workmonitor: Strach o místo způsobil růst zájmu o vzdělávání v technologiích

Western Digital a Qumulo umožnily institutu IHME masivní navýšení kapacity a škálování pro zdravotnickou analytiku COVID-19 a zavádění vakcíny

Dell představuje odolné notebooky pro aktivní studenty

SolarWinds MSP: důvodů k migraci na RMM řešení rychle přibývá

AEC nově poskytuje školení v kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Redakce
20. 1. 2021

Vánoční slevy na software produktivity od Microsoftu pokračují na tržišti i v novém roce, opět...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Efektivní frekvence

OFDM

Director

Nejpopulárnější články

HTC: Cesta z neznáma přímo na výsluní

Petr Švec
13. 11. 2009

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

ČTK
21. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce fyzika fzu Hardware Internet krystal Marketing mřížka Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Vážná bezpečnostní chyba v utilitě sudo (CVE-2021-3156)
  • Brian Exelbierd z Red Hatu o ukončení vydávání CentOS
  • Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků za rok 2020

RSS Sciencemag.cz

  • Nejchytřejší psi se zvládnou naučit slovo už po 4 opakováních
  • Kolem flerovia nenašli žádný ostrov stability
  • Dvojitá protilátka na covid-19 funguje jako lék i prevence

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.