HTC: Cesta z neznáma přímo na výsluní

Petr Švec , 13. listopad 2009 07:00 2 komentářů
Rubriky: Hardware

HTC
Tchajwanského výrobce HTC, autora smartphonů řad Diamond, HD nebo Touch, dnes zná téměř každý. Společnost se za svou krátkou historii, založena byla teprve v roce 1997, dokázala rychle probojovat mezi nejznámější světové firmy. Ještě před 4 lety přitom o existenci společnosti věděl jen málokdo, i když už tehdy její produkty nevědomky používaly statisíce lidí po celém světě. Zatímco o historii softwarových gigantů Apple a Microsoft vznikl dokonce i film, historie HTC je poměrně neznámá. Mimochodem, víte vlastně, co zkratka HTC znamená?

HTC
Spoluzakladatelka společnosti HTC, paní Cher Mi Wang.

Historie společnosti HTC je odlišná od vývoje většiny firem, které dnes dominují odvětví softwaru, hardwaru IT a komunikace. Za vznikem společnosti nestála žádná přelomová myšlenka, inovace, která by ohromila svět, nebo charismatická osobnost, jako tomu bylo u Applu, Microsoftu či Adobe. Životní příběh tchajwanského výrobce HTC je v mnoha ohledech až neuvěřitelně obyčejný.

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena

Bylo by příznačné, pokud by toto rčení pocházelo z pera některého čínského, nebo ještě lépe tchajwanského mistra. Právě na Tchaj-wanu totiž v roce 1997 vznikl výrobce mobilních telefonů HTC, na kterého právě toto rčení platí ne dvoj-, ale hned trojnásobně. Za vznikem High Tech Computer Corporation (HTC) stály 3 významné osoby: pánové Fred Liu, Peter Chou a, jak už rčení napovědělo, paní Cher Mi Wang.

HTC se od začátku snažil prosadit něco, co na trhu už nějakou dobu bylo, ale nikdo o to neprojevoval velký zájemkombinaci mobilního telefonu a osobního digitálního asistenta (PDA). Ovšem tehdejší doba byla zcela jiná než ta dnešní. Mobilní telefony jako takové se teprve začínaly pozvolna prosazovat. Byl to právě malý zájem telekomunikačních společností a jejich zákazníků, co vedlo k tomu, že první léta života HTC nebyla vůbec úspěšná. Firma navíc prodávala pod svou vlastní značkou, která nebyla schopna konkurovat globálním výrobcům, jako byl Compaq, Dell, nebo Hewlett-Packard.

Situace dospěla až tak daleko, že se v roce 1998 firma ocitla tváří v tvář vážným finančním problémům. Právě v tuto chvíli nabývá na vážnosti postava paní Cher Mi Wang, která firmě poskytla štědrou finanční injekci. Ta byla navíc poměrně chytře investována do rozšíření a zkvalitnění divizí vývoje a designu. Právě tento krok je základem budoucích úspěchů HTC. Společnost v této době také ukončila výrobu smartphonů vlastního jména a začala se orientovat na prodej vlastních zařízení pod značkami globálních hráčů.

HTC
HTC Magician, jeden z první telefonů vyráběných HTC.

Zásadní zlom v historii HTC přichází v roce 2000. Právě tehdy začínají dodávky prvních zařízení pro nadnárodního výrobce Compaq, ve kterých později pokračuje i Hewlett-Packard. Jak už to tak bývá, první velká objednávka je tou nejdůležitější. Po zahájení výroby pro Compaq tak HTC začíná postupně dodávat zařízení i pro další mezinárodní hráče, jako je Dell, Fujitsu-Siemens nebo Sharp.

HTC je všude, ale nikdo ho nezná

Dalším významným milníkem v historii firmy je rok 2002. HTC tehdy na trh uvedlo svůj první „chytrý“ mobilní telefon postavený na platformě Windows Mobile. Jednalo se o jedno z prvních zařízení s tímto operačním systémem vůbec. Příklon k Windows Mobile znamenal pro společnost HTC zvýšení atraktivity v očích dalších potencionálních partnerů, mobilních operátorů.

Od roku 2002 do roku 2006 prodává HTC oblíbené a kvalitní telefony Magician, Wizard a Apache, které ovšem podle těchto jmen nikdo neznal. Jak už bylo zmíněno dříve, HTC se od roku 1998 soustředí pouze na výrobu pod jinými značkami. Tato vysoce hodnocená zařízení jsou tak známa pod značkami i-mate nebo Qtek.

V roce 2006 dochází k zásadnímu obratu v obchodní politice společnosti a firma začíná, v historii již podruhé, uvádět zařízení pod vlastní značkou. Právě to je doba, kdy se na trhu objevily první generace zařízení Touch, konkrétně tedy Touch 3G, Viva, nebo Cruise. Ta jako první obsahovala grafický interface TouchFLO. Jedná se tak o období, kdy se kolem nás zdánlivě zčistajasna smartphony HTC začaly objevovat.

Až do roku 2008 se výrobce striktně držel platformy Windows Mobile a pod vlastní značkou nikdy nevytvořil žádné zařízení, které by pracovalo s jiným operačním systémem. Téměř se dá říct, že HTC si klade za cíl ukázat, že zařízení s Windows Mobile nemusí být jen nevzhledné, nestabilní a pomalé „krabice“, ale že se může jednat i o vizuálně a výkonově podařené kusy.

HTC
HTC Dream je znamější jako T-Mobile G1.

Společnost HTC stála koncem roku 2007 u zrodu Open Handset Alliance (OHA). Jak mnozí vědí, je to právě OHA, kdo oficiálně stojí za vývojem nejnovějšího operačního systému pro mobilní zařízení, Android. HTC tak naznačil, že Windows Mobile nejsou jedinou platformou, na kterou se do budoucna hodlá orientovat. To firma koneckonců demonstrovala už počátkem roku 2008, kdy oznámila vývoj prvního zařízení, které bude nový systém používat. Tím se na konci téhož roku stal HTC Dream, bezesporu známější jako T-Mobile G1.

HTC a současnost

V současnosti se HTC soustředí na vývoj pro obě platformy, tedy jak pro Windows Mobile 6.5, tak i pro Android. Jak při své nedávné návštěvě Prahy uvedl HTC Area Manager Tomasz Lesniak: „HTC se nebude omezovat pouze na jeden operační systém. Jde nám o to vyrábět takové telefony, které budou rychlé, užitečné a uživatelsky co nejpříjemnější, bez ohledu na to, bude-li se jednat o Windows Mobile, nebo o Android.“

Spolu s modelem HTC HD2, novou vlajkovou lodí společnosti HTC, představila firma také nové uživatelské rozhraní Sense. Jeho cílem je nabídnout uživateli takové pracovní prostředí, které bude nejen stabilní, přehledné, graficky přívětivé, ale především co nejvariabilnější. Technologie Sense by se postupem času měla objevit u naprosté většiny budoucích smartphonů HTC.

Společnost HTC je příkladem manažersky dokonale zvládnuté firmy, které se během pár let podařilo „vyrůst“ z regionálního výrobce na globálního hráče a v určitých směrech bezesporu také leadera trhu. Je otázkou, jak se bude firma dál profilovat, zdali se pokusí dlouhodobě vyvíjet zařízení pro dvě zcela odlišné platformy, nebo se bude orientovat pouze na jednu z nich. Faktem zůstává, že v případě obou operačních systémů se HTC podařilo poměrně rychle získat významnou část trhu. Orientace na jediný operační systém by tak firmě mohla uškodit v podobě odlivu zákazníků.

Navzdory svému globálnímu významu má firma „pouhých“ zhruba 5 500 zaměstnanců. Všichni tři zakladatelé HTC působí ve firmě dodnes. Cher Mi Wang zastává pozici předsedkyně správní rady, Peter Chou je v současnosti CEO společnosti a Fred Lie působí jako COO. Firma má od svého založení sídlo v tchajwanském městě Taoyuan.Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz


Adobe: firma, která dala světu Photoshop
Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět


Komentáře

Martin Blaha #1
Martin Blaha 21. leden 2010 09:12

Jsem vlastníkem HTC HD2 a doposud jsem o této značce skoro nic nevěděl, proto děkuji za velice obsáhlý článek.

Petr Švec 27. leden 2010 23:04

Krásný dobrý den, není zač, potěšení je na mé straně :)

RSS 

Komentujeme

Jak probíhá adopce cloudu

Pavel Houser , 16. únor 2018 09:45
Pavel Houser

Cloud už neznamená jen SaaS, jenže… K dispozici je řada analýz i prognóz, které dokládají, jak se po...

Více
RSS 

Zprávičky

Piezoelektrický jev u jednotlivých molekul umožní nanogenerátory elektrické energie

Pavel Houser , 18. únor 2018 08:00

Piezoelektrický jev odpovídá za vznik elektrického napětí v závislosti na vnějším mechanickém namáhá...

Více 0 komentářů

Také USA obvinily Rusko, že má na svědomí velký loňský kyberútok

ČTK , 17. únor 2018 08:00

Po Británii i Spojené státy obvinily ruskou vládu, že stojí za vlnou kybernetických útoků, která lon...

Více 2 komentářů

Lékařům nebudou letos hrozit pokuty za předpis papírového receptu

ČTK , 16. únor 2018 10:00

"Chceme mít rok na odladění systému a jeho vylepšení," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Jourová: Facebook a Twitter musejí v ochraně spotřebitelů přidat

ČTK , 16. únor 2018 09:00

Nedostatky prý neodstranil zejména Twitter, naopak změny Google+ se zdají být v souladu s unijními p...

Více 0 komentářů

Senátoři se postavili proti nadměrným sankcím kvůli GDPR

ČTK , 16. únor 2018 08:00

Pokuty musí být vždy přiměřené s tím, že dolní sazba pokuty přitom zcela jistě bude nulová," uvedl m...

Více 0 komentářů

Uber v uplynulém roce prohloubil ztrátu na 4,5 miliardy dolarů

ČTK , 15. únor 2018 11:02

Podnik současně získal více než 14 miliard dolarů z nových investic. ...

Více 0 komentářů

Vláda bude u Ústavního soudu hájit zákony o sběru dat na sítích

ČTK , 15. únor 2018 09:00

Má sběr dat o tom, komu lidé volají a kdy se připojují na internet, výrazný vliv na objasňování krim...

Více 2 komentářů