Hyper-V: Virtualizační technologie vhodná pro větší firmy

Pojem Hyper-V označuje novou virtualizační technologii od Microsoftu, která přichází spolu s novým serverovým operačním systémem Windows server 2008 a je vhodná především pro větší firmy. Microsoft se tentokrát rozhodl implementovat tuto funkci do svého nového systému rovnou jako jednu ze serverových rolí. Od svých předchůdců se tak Hyper-V liší hlavně tím, že jde o čistě hardwarovou virtualizaci.


Virtualizační technologie Hyper-V

Diferenciace oproti předchozím verzím

Klíčovou komponentou Hyper-V je tzv. hypervisor. Zatímco předchozí MS virtualizační nástroje jako např. Virtual PC 2007 nebo Virtual Server 2005 jsou v podstatě jen aplikace běžící nad operačním systémem Windows, Hyper-V řeší problematiku zcela jinak, a to právě využitím Hypervisoru, což je jakási tenká vrstva, která leží mezi hardwarem a všemi instalovanými instancemi OS (včetně hlavního oddílu, kde běží hostitelský OS).

Hypervisor umožňuje zejména:

– podporu pro vytváření oddílů (vyhrazených HW prostředků, na kterých běží virtuální počítač)
– současný běh více OS na jednom serveru
– striktní izolaci jednotlivých virtuálních počítačů od ostatních oddílů
– předávání dat mezi oddíly

Hyper-V používá hypervisor v podobě tzv. mikrojádra, které obsahuje opravdu jen ty nejnutnější funkce pro virtualizaci a na rozdíl od přístupu tzv. monolitického hypervisoru neobsahuje ovladače zařízení. To je určitě správný přístup, jelikož nutnost instalace ovladačů třetích stran přímo do hypervisoru by představovala riziko pro stabilitu i bezpečnost celého systému.

Jelikož se jedná o plně hardwarovou virtualizaci, je k provozu serveru s technologií Hyper-V třeba i speciální hardware. Hyper-V je možné provozovat pouze na architektuře x64bit, dále je potřeba zajistit hardwarovou podporu pro virtualizaci (AMD-V nebo Intel VT) a také Data Execution Prevention (DEP = AMD (NX no execute bit), nebo Intel (XD execute disable)). Podmínka x64bit systému v tomto případě platí pouze pro hostitelský server. Servery virtualizované na této platformě mohou být jak 64bitové, tak i 32bitové.

Co se týče verzí systému Windows 2008 server, je Hyper-V dostupné v edicích Standard, Enterprise a Datacenter. Rozdíly mezi jednotlivými edicemi jsou pak především v podmínkách licencování. Je však třeba si uvědomit, že virtualizace pomocí Hyper-V (a virtualizace obecně) nemá za úkol přinést úspory v zakoupených licencích, ale především úspory, co se týče správy fyzického hardware a dostupnosti.

Využití Hyper-V

Technologie najde jistě uplatnění především ve větších firmách, které mají momentálně v provozu velké množství samostatných fyzických serverů, zastávajících různé role (e-mail, web, databáze). Pomocí Windows Serveru 2008 s Hyper-V je možné všechny tyto stroje konsolidovat do jediného a ušetřit tak na energiích za provoz hardware. Dalšími benefity jsou pak zjednodušená správa a vyšší dostupnost díky integraci s technologií Failover Cluster. Virtuální server v Hyper-V se potom stává prostředkem, který je možné za běhu a s minimálním výpadkem přesouvat z nodu na node, a to jak při plánovaném výpadku, tak při různých haváriích.

Dalším skvělým modelem pro využití této technologie je serverhosting. Díky výhodám této technologie popsaným výše (především striktní oddělení virtuálních strojů a vrstvy hypervizoru) je možné zákazníkům nabídnout velmi zajímavou možnost pronájmu jejich vlastního virtuálního serveru. Za cenu nižší, než je pronájem celého fyzického serveru tedy zákazník dostane prakticky tu samou službu zahrnující všechny výhody dedikovaného serveru jako:

— vlastní konfigurace služeb
— možnost instalace jakýchkoli aplikací včetně ovladačů zařízení, antivirového SW a dalších
— plný přístup k serveru přes RDP, případně SSH

Co se týče podpory hostovaných operačních systémů, je krom systémů z rodiny Windows podporován i Linux. Podpora je však zatím omezena je na SUSE Linux Enterprise Server 10 s tím, že dle vyjádření Microsoftu budou další distribuce přibývat v závislosti na požadavcích zákazníků. V tomto směru je tedy zatím řešení softwarové virtualizace od Parallels dál, nemluvě o řešení společnosti VMware, kde jsou momentálně podporovány všechny významnější linuxové distribuce.

Autor článku pracuje ve společnosti IGNUM jako specialista technické podpory. Při své práci se převážně věnuje řešení dotazů zákazníků v oblasti domén, webhostingu a administraci serverů na platformě Windows a Linux. Vystudoval vyšší odbornou školu v oblasti aplikace výpočetní techniky a ekonomika a momentálně dokončuje studium na VŠ v oboru logistika. Mezi jeho hlavní zájmy patří IT, fotografovaní, hudba a cyklistika.

Exit mobile version