
Podle nejnovější studie společnosti ING firmy v době nejisté ekonomické situace ruší některé z benefitů pro své zaměstnance, především volné jízdenky a příspěvky na městskou hromadnou dopravu, věcné dary či jednorázové odměny. Naopak průzkum zaznamenal zvýšenou koncentraci zájmu podniků o pojistné produkty. ING šetření realizovala na vzorku stovky středních podniků s 500 až 1000 zaměstnanci.

Firmy redukují především příspěvky na dopravu
Stop příspěvkům na MHD
Z hlavních výsledků studie je nutné zmínit, že změna v systému zaměstnaneckých výhod se nejvíce dotkne skupiny daňově zvýhodněných benefitů, a to u 32 procent dotázaných firem. Bezmála 70 procent zaměstnanců bude v roce 2009 ochuzeno o příspěvek na MHD, zhruba 40 procent přijde o příspěvek na dovolenou. U daňově nezvýhodněných benefitů, které chce obměnit 29 procent podniků, zaměstnavatelé zachovají v současné míře jen podporu pitného režimu na pracovišti.
Přesně polovina dotázaných firem zruší věcné dary a jednorázové odměny (50 procent), zaměstnanecké půjčky (37,5 procenta), poukázky na služby a trávení volného času a třinácté platy (30 procent).
„Současná situace není lehká a zaměstnavatelé hledají možná řešení, jak v ní co nejlépe obstát. Většina firem snižuje náklady, ale současně se snaží budovat pozici pro budoucí růst a udržet si kvalitní zaměstnance,“ řekl ředitel úseku zaměstnaneckých benefitů ING Jan Šíbal. Ještě dodal, že změna systému benefitů je jednou z variant, jak zaměstnance motivovat, aby zůstali, případně jak přilákat zaměstnance nové.
Podle Šíbalova vyjádření šetření potvrdilo rostoucí zájem o pojistné produkty. O životním pojištění pro rok 2009 nově uvažuje 44 procent ze všech dotázaných firem. Na penzijní připojištění budou nadále zaměstnancům přispívat přes tři čtvrtiny společností. U firem, které zasáhly tíživé tržní podmínky, se mohou zaměstnanci o příspěvek přihlásit dokonce v 81 procentech případů. Zavedení příspěvku zvažuje pět procent podniků, v 15 procentech zaměstnavatelé plánují navýšení příspěvku.
Stávající hospodářská situace podle průzkumu v činnosti podniků projevuje převážně poklesem prodejů a poptávky, úbytkem klientů či snížením produkce a s tím souvisejícími zhoršenými hospodářskými výsledky. Krize se nedotkla 42 procent firem podílících se na šetření. Vliv globální krize ekonomiky se v letošním roce projeví propouštěním zaměstnanců ve třetině podniků, 15 procent firem již stavy zaměstnanců snížilo. Některé společnosti také krátí pracovní dobu, propouštějí zaměstnance na dobu určitou a ukončují spolupráci s personálními agenturami.
O restrukturalizaci mzdového systému podle průzkumu uvažuje 38 procent firem. Změna se týká 53 procent podniků, které zaznamenaly hospodářskou krizi ve svém podnikání. Restrukturalizace by se konkrétně mohla projevit zejména zrušením 13. a 14. platů (56 %).