Intel prezentoval výborné finanční výsledky i vizi budoucnosti

David Budai, 15. duben 2010 07:00 0 komentářů
Rubriky: Security, Hardware

Intel
Temné období technologického trhu z počátku minulého roku se zdá být u konce. Americký výrobce počítačových čipů Intel totiž začátkem týdne oznámil finanční výsledky za poslední čtvrtletí, které významně překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk meziročně vzrostl o 288 procent. Současně na své konferenci Intel Developer Forum společnost představila svou vizi budoucnosti. Podle ní by chtěl Intel díky nově vyvinuté architektury zajistit dokonalou integraci hardwaru, softwaru a ekosystému v jednotné a uživatelsky přívětivé prostředí.

Intel

Společnost Intel v pondělí oznámila finanční výsledky za 1. čtvrtletí tohoto roku, přičemž ho označila jako nejlepší první čtvrtletí vůbec. Celkový příjem dosáhl 10,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 44 procent. Jde o významný signál toho, že se technologické odvětví začíná vzpamatovávat z dlouhodobého ekonomického útlumu. Výsledek překonal také odhady analytiků, očekávali příjmy kolem 9,8 miliard dolarů.

Čistý zisk Intelu činil 2,44 miliard dolarů, tedy 43 centů na akcii. Pro porovnání, za stejné období v minulém roce dosáhl zisk 629 milionů dolarů, tedy 11 centů na akcii. Analytici nyní odhadovali zisk na akcii 38 centů.

Otellini: pro další vývoj jsme optimisté

„Roky, které Intel věnoval do vývoje svých produktů, se začínají mnohonásobně vyplácet,“ uvedl ve své zprávě Kevin Cassidy, analytik společnosti Thomas Weisel. Podle něj bude mít současný velmi pozitivní a přesně cílený přístup vedení pozitivní vliv také na nadcházející čtvrtletí. Patrick Becker, finanční ředitel společnosti Becker Capital Management a současně akcionář Intelu, dokonce v rozhovoru pro agenturu Bloomberg označil uplynulé období za vůbec nejúspěšnější v historii společnosti, přičemž ekonomika se ještě nestačila úplně stabilizovat.

„Co se týče výhledu na rok 2010 i dále, jsme velmi optimističtí. Naše produkty jsou navrženy pro celou řadu zajímavých a přicházejících segmentů,“ uvedl v prohlášení Paul Otellini, výkonný ředitel společnosti Intel. Podle něj jsou úspěšné výsledky dány z velké části také tím, že v mnoha případech firmy musely nakupovat nová zařízení jen z toho důvodu, že ta současná již byla zastaralá. Proto byl v odhadech dalších investic ze strany firem spíše opatrný s tím, že vývoj dalších měsíců není zcela jednoznačný.

Podle Otelliniho společnost Intel například v případě 32nm technologie vyprodukovala více čipů a ušetřila finance v mnohem větší míře, než očekávala. „Investice, které v technologické oblasti činíme, nám umožňují nabídnout nejpůsobivější škálu produktů v naší historii,“ uvedl Otellini, jehož společnost v současné době ovládá více než 80 procent trhu s procesory pro osobní počítače.

Výsledky Intelu jsou ukazatelem trhu

Velmi dobrým výsledkům Intelu nepochybně přispělo také všeobecné odkládání investic do IT oblasti v období, kdy následky finanční krize kulminovaly. Právě Intel je v případě technologického trhu a jeho vývoje jedním z klíčových ukazatelů. Nadprůměrné zisky v tomto čtvrtletí značí nejen pokračující ozdravování trhu, ale také zvýšily zájem o akcie dalších technologických gigantů jako Microsoft, IBM či Texas Instruments. Z mediálního hlediska i pro akcionáře zároveň startuje atraktivní období: AMD a Google mají finanční výsledky představit už v průběhu čtvrtka, IBM pak 19. dubna a Microsoft o tři dny později.

Intel
David Perlmutter


Intel očekává, že v následujícím čtvrtletí by mohl vydělat kolem 10,2 miliardy dolarů. Také v reakci na tuto skutečnost zaznamenaly akcie společnosti nárůst. Krátce po zahájení úterního obchodování stoupla jejich hodnota o 5 procent na 23,94 dolarů. V závěru dne se pak ustálila na hodnotě 23,52 dolarů. Jen v tomto roce vzrostly akcie Intelu o více než 15 procent.

Konference IDF a vize budoucnosti

Představitelé Intelu souběžně v San Franciscu na právě probíhající konferenci Intel Developer Forum 2010 (IDF) prezentovali svou vizi pro nadcházející roky, která by měla naplno využít potenciál ukrytý ve společně propojených zařízeních.

„Do roku 2015 vzroste počet připojených uživatelů o jednu miliardu. Zároveň stoupne počet různých typů elektronických přístrojů a s tím i hodnota jednotného uživatelského prostředí,“ řekl na úvodní přednášce konference David Perlmutter, výkonný viceprezident a generálního manažer divize Intel Architecture Group. Podle něj architektura vyvinutá společností Intel nabízí přesně tu správnou kombinaci výkonu a síly, která dokáže vytvořit základ pro všechna výpočetní zařízení, a tak vytvořit virtuální kontinuum výpočetní techniky.

Perlmutter zmínil také rozvoj mobilního internetu, který se dotýká stále větší skupiny zařízení, a nastínil další vývoj v oblasti PDA zařízení, včetně tabletů a smartphonů. „Mooreův zákon v kombinaci s novou architekturou, designem a novými výrobními postupy pomůže společnosti Intel lépe proniknout i do segmentu s nižším příkonem,“ uvedl s tím, že nová architektura Intelu se vyznačuje vysokým výkonem potřebným pro stále se rozvíjející internet, multimediální aplikace a mobilní multitasking.

Intel: Můžeme na trh dodat nejlepší výrobky

Renee Jamesová, viceprezidentka společnosti Intel a generální ředitelka divize Software and Services Group, naproti tomu zmínila vizi vytvořit bezbariérové uživatelské prostředí pro telefony, automobily i domácnosti a poskytnout uživatelům podstatně vyšší konzistentnost a lepší přístup k informacím. Dotkla se rovněž oblasti cloud computingu, kterou označila za spojovací tkáň mezi jednotlivými výpočetními platformami.

„Technologie změnila způsob, jímž přistupujeme k našemu světu. Společnost Intel k tomu pomáhá od cloud computingu po ta nejmenší zařízení, přičemž naším cílem je nabídnout klientům skutečně nejkomfortnější práci s daným zařízením, ať se zrovna nacházejí kdekoli,“ uvedla v přednášce Renee Jamesová. Podle ní je Intel díky úzké spolupráci s vývojáři a partnery a špičkového propojení hardwaru a softwaru dodat na trh nejlepší výrobky a zajistit nejlepší distribuci.

Přečtěte si také


Intel čelí žalobě amerických úřadů, prý se chová monopolně
Nokia a Intel přichází s dalším mobilním operačním systémem postaveným na Linuxu
Intel plánuje investice do startupů


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů