IT byznys: Elektronické ohlášení živnosti se stalo praktickou pomůckou

Se začátkem července byly zhodnoceny roční výsledky služby pro podnikatele, kterou je možnost ohlásit novou živnost nebo změnu dosavadní živnosti elektronickou cestou. • V rámci programu rozvoje venkova (PRV) byla výborem Ministerstva zemědělství ČR schválena finanční výpomoc podnikatelům dosahující 35 milionů EUR. • Nedávno prezentovaný průzkum Mediaresearch z května letošního roku se zajímal o demografické charakteristiky a chování uživatelů na Internetu z hlediska jejich věku a kategorie navštěvovaných stránek.


Úspěch systému elektronického nahlášení živnosti

Většina ohlášení živnosti elektronicky

Uplynul již přibližně rok od doby, kdy se českým podnikatelům naskytla možnost ohlásit novou živnost nebo změnu dosavadní živnosti pomocí elektronického systému, kterým je vybaven každý živnostenský úřad v České republice. Systém se dle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) velice osvědčil a stal se většinovou praktikou používanou při těchto administrativních úkonech.

Tento systém podnikatelům usnadňuje vstup do podnikání a šetří čas, který by před zahájením podnikání strávili vyplňováním papírových formulářů a předávání údajů finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně, úřadu práce a správě sociálního zabezpečení. Pro obě strany, tedy podnikatele i úřady veřejné správy, znamená elektronické podání značnou úsporu času i práce.

MPO účinnost elektronického podání prostřednictvím jednotného registračního formuláře (JRF) průběžně monitorovalo a nyní instituce mohla prezentovat výsledky fungování systému za první rok provozu. V naprosté většině krajů se elektronické ohlášení živnosti a jejích změn stalo standardní procedurou, která z velké části nahradila papírové formuláře. Nejvíce se elektronické podání ujalo ve Zlínském kraji, kde se tímto způsobem v současnosti řeší téměř devadesát procent změn nebo ohlášení živnosti. V devíti krajích se elektronický registrační formulář využívá u více než dvou třetin podání. Využití ve zbývajících krajích přesahuje 40 procent a i v těchto krajích je patrný průběžný nárůst.

„Systém elektronického ohlášení živnosti se v prvním roce existence osvědčil. Začínajícím podnikatelům výrazně šetří čas nejen při vyplňování formulářů přímo na živnostenském úřadě, ale i v kontaktu s dalšími státními institucemi. Je to ukázka úspěšného kroku k další elektronizaci veřejné správy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Podpora venkovským podnikatelům

Monitorovací výbor Ministerstva zemědělství rozhodl o tom, že podnikatelé na venkově dostanou o 35 milionů euro více z fondů Evropské unie. Podnikatelé na venkově se mohou těšit na více finančních prostředků v rámci Programu rozvoje venkova (PRV).

Jedná se o opatření v rámci balíčku na podporu Plánu evropské hospodářské obnovy, který inicioval předseda Evropské komise Barroso a jehož cílem je zmírnit dopady hospodářské krize na Evropskou unii. Celkové navýšené výdaje do evropského zemědělství činí 1,02 mld. euro, které je možné čerpat až do roku 2015.

Bezmála polovina (45 procent) z nových finančních prostředků bude směřovat na modernizaci zemědělských podniků. Přesně čtvrtina financí pak připadne na přidávání hodnoty potravinářským a zemědělským produktům, 13 procent (cca. 150 mil. Kč.) nově na pozemkové úpravy včetně vodního hospodářství a protipovodňových opatření a zbytek na diverzifikaci činností nezemědělské povahy a podporu zakládání podniků.

Segmentace návštěv internetových serverů


Věkové skupiny RU 12-34 vs. kategorie serverů, Zdroj: Mediaresearch

V květnovém šetření agentury Mediaresearch bylo zjištěno několik zajímavých poznatků o segmentaci uživatelů Internetu podle věku a jimi navštěvovaných kategorií serverů. Z celkového pohledu na sociodemografickou strukturu květnové statistiky návštěvnosti ukázaly, že tuzemský Internet navštívilo v květnu 2009 5,2 milionu návštěvníků z Česka.

Za měsíc tito reální uživatelé (RU) vygenerovali 854 milionů návštěv, zobrazili přes 7 miliard stránek a jejich prohlížením strávili každý v průměru 27,5 hodiny. V sedmičce absolutně nejnavštěvovanějších kategorií serverů obsadily první dvě místa v návštěvnosti RU domovské stránky rozcestníků a klasické služby, jako jsou mapy, e-mail nebo jízdní řády.

Na dalších pozicích se již návštěvnost věkových skupin v jednotlivých kategoriích serverů liší. Z hlediska počtu RU nejmenší a také nejmladší věková skupina 12-14 let nejvíce navštěvuje komunitní servery, chaty a seznamky a také na nich tráví nejvíce času. Na další pozici se u této věkové skupiny umístila kategorie Hry, zábava, hudba, film, kultura, děti a dále pak kategorie IT servery, web, SW, HW. Na poslední příčku v prvních sedmi ještě dosáhla kategorie zpravodajství.

Věková skupina uživatelů 15-24 let stále upřednostňuje kategorie komunitních serverů, chatů a seznamek, její další oblíbenou kategorií jsou servery o informačních technologiích, web, SW, HW. Věkový segment 25-34 let preferuje (mimo HP rozcestníků a Služeb) nejvíce kategorii Zpravodajství. Mezi lidmi ve věku 35-44 let se první 4 kategorie serverů shodují s předchozí věkovou skupinou. Pro věkovou skupinu 45-54 let nabývá hned po zpravodajství na významu kategorie vyhledávačů a katalogů a dále pak bulvární zpravodajství. Nejstarší měřená věková skupina internetových uživatelů navštěvuje především zpravodajské servery (seriózní i bulvární), vyhledavače a katalogy.

Přečtěte si také

IT byznys: očekávaný růst mobilní reklamy za dva roky
IT byznys: krize zapříčinila nárůst nesplácených úvěrů a omezenou likviditu bank
IT byznys: snadnější podnikání v zemích EU díky novému zákonu
IT byznys: 45 % podnikatelů říká, že nám Brusel ztěžuje podnikání
IT byznys: evropské normy představují pro firmy náklady více než 1 bilion EUR
IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné
IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun

Exit mobile version