IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %

Analytická agentura Forrester vydala report, podle kterého roste podíl a inovativní přínos operačního systému Windows 7 v korporátní sféře. &#8226 Nakupování on-line: Téměř třetina nakupujících uvádí, že v internetových obchodech či internetových aukcích nakupuje bez obav. &#8226 Průzkum Gartner: Trh prodejů mobilních telefonů v prvním čtvrtletí roku 2010 rostl zhruba o 17 %. Prodalo se bezmála 315 milionů jednotek zařízení.

Windows 7 rostou v oblibě firem

Aktuální zpráva analytické společnosti Forrester zhodnotila přínos operačního systému Windows 7 pro subjekty z firemní sféry. Podle reportu se na konci minulého roku vydaný OS ve firemní sféře velice rychle zabydluje. Systém Windows 7 si v korporátním prostředí údajně získal tržní podíl 7,4 %.

Předchůdce „sedmiček“, operační systém Windows Vista, se k podobným výsledkům nedostal ani po více než roce od jeho uvedení. Je to další důkaz rozdílnosti v kvalitě obou systémů. S růstem Windows 7 se přirozeně o něco snižuje podíl mezi firmami oblíbeného OS Windows XP. Systému XP poklesl za poslední rok market share o 7 % na 74,8 %. Podíl Visty se změnil pouze minimálně.

Analytici Forrester ve své analýze poukazují na nové trendy, kdy si zaměstnanci přináší do firem vlastní počítače, často se systémem Mac OS místo Windows. Rozšířeným trendem je také virtualizace desktopů, kdy zaměstnanci na svých soukromých PC mají firemní desktop jako virtuální stroj.

Změnil se i tržní podíl prohlížečů. Internet Explorer ve firemním prostředí stále v rozšíření vede, ale jeho podíl klesl dle Forresteru meziročně o 5 % na současných 72,5 %. Z jednotlivých internetových prohlížečů se opět o něco více prosadil Firefox, který v korporátním prostředí za poslední rok rostl o 3 % na celkových 20 %. Podle Forresteru má Firefox ve firmách stále větší důvěru. Daří se i systému Chrome od Google. Tomu narostl tržní podíl o 4,6 % na celkových 6,9 %.

Společnost Forrester vydala svůj report po zmonitorování 90 000 počítačů ve více než 2 500 společnostech různého charakteru působících po celém světě.

Třetina lidí v e-shopech nakupuje bez obav

Přesně 30 % nakupujících on-line uvedlo, že při nakupování na internetu nemají žádné obavy, protože obchod nebo nakupujícího si před nákupem prověřují v diskuzích či hodnocení ostatních nebo se spoléhají na e-shopy s nezávislými certifikáty.

Hodnocení ostatních čte před samotným nákupem již více než 85 % respondentů. „Ukazuje se, že systém komentářů je pro nakupující velice důležitý a nápomocný. Jde o jednu z nejrychlejších metod, jak poznat problémového prodejce, a proto apelujeme na uživatele, aby hodnotili své obchodní partnery. Je to důležitá informace jak pro nás, tak i pro další uživatele,“ říká Lenka Hanušová, tisková mluvčí Aukro.cz.

Přibližně 43 % respondentů uvádí, že se nejvíce obává případné reklamace produktu, necelých 20 % si není jisto doručením zboží. Pouze 8 % projevuje obavu z vysoké ceny za doručení zboží. „Velice pozitivně hodnotím, že se nakupující učí vybírat internetové obchody, ve kterých nakoupí, a nehledají jen nejnižší cenu“ říká Tomáš Hodboď z internetového srovnávače Heureka.cz. Podle něj bývají i ty relativně dražší e-shopy levnější než kamenné obchody.

Výsledky ukázal výzkum realizovaný srovnávačem cen a zboží Heureka.cz a portálem Aurko.cz, který byl realizován vzorku 10 000 uživatelů českého internetu.

Smart phony táhnou růst mobilního segmentu


Apple iPhone 3G; zdroj fotografie: Apple.

Průzkumová společnost Gartner prezentovala aktuální statistiky týkající se prodejnosti mobilních telefonů a mobilních operačních systému na globálních trzích. Podle materiálu Gartner se celosvětový odbyt telefonů v prvním kvartále roku 2010 přiblížil k hranici 315 milionů kusů. Hodnota představuje meziroční nárůst až o celých 17 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku.
Konkrétně v segmentu chytrých smart phonů představoval prodej pro koncové spotřebitele hodnotu 54,3 milionu kusů. Zde je meziroční růst ještě markantnější, a to o 48,7 %. Oblast chytrých smart phonů se stala lídrem posunu celého mobilního byznysu vpřed. Jak Gartner uvádí, pozitivní růst segmentu inteligentních telefonů je způsoben zejména rozšiřující se nabídkou modelů na trhu i lepší cenovou politikou.

Výsostnou pozici jedničky na trhu si stále drží severská společnost Nokia, jejíž tržní podíl se sice o procento zmenšil, ale co do počtu prodaných kusů zaznamenala firma výrazný růst na 110, 1 milionů jednotek. Na druhém místě je Samsung, který prodal za 1Q 2010 64,9 milionu telefonů. Meziroční nárůst o 26,3 % se zároveň přetavil i do vyššího podílu na trhu – o 1,5 %. Pomyslnou bronzovou příčku obsadila korejská firma LG. Po ní následuje RIM (BlackBerry), první pětku výrobců uzavírá Sony Ericsson.

Zajímavá je i sedmá pozice firmy Apple, která zaznamenala absolutně nejsilnější kvartál z pohledu odbytu telefonů (iPhone). Společnost si meziročně polepšila o celých 112,2 %. Analytiky je očekáván další růst Applu, jelikož v červnu se předpokládá uvedení nové verze iPhone.

Gartner představil i analýzu trhu mobilních operačních systémů. Za vítěze prvního čtvrtletí tohoto roku označuje Apple a Android. Mobilní platforma Android od Google se propracovala na čtvrtou pozici žebříčku na úkor Windows Mobile.

Přečtěte si také

IT byznys: růst trhu mobilních her o 5,6 miliard USD
IT byznys: ČRa nabídly internetovým operátorům místo na svých vysílačích
IT byznys: v prvním čtvrtletí 2010 rostl prodej počítačů v ČR o 8 %
IT byznys: ČSÚ podepsal smlouvu s Hewlett-Packard na zakázku za 462 milionů
IT byznys: IS datových schránek ušetřil už 200 mil.korun
IT byznys: citlivá firemní data ohrožují hlavně vlastní zaměstnanci
IT byznys: ČTÚ sníží poplatek za volání na mobily o 45%
IT byznys: v letošním roce porostou světové výdaje na IT o 5,3%
IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá
IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %

Exit mobile version