IT byznys: krize zapříčinila nárůst nesplácených úvěrů a omezenou likviditu bank

V minulém týdnu byla prezentována studie vypovídající o vyhlídkách ekonomiky. Podle materiálu Raiffaisen pravděpodobně zaznamenají aktiva bank ve střední a východní Evropě po loňském růstu o 25 % pokles. • Vysoké školy díky systému Odevzdej.cz zahájily kontrolu plagiátů v seminárních pracích pomocí specializovaného softwaru. Jedná se o výrazné zlepšení kontroly opisování a kopírování školních prací. • Nejnovější průzkum poradenské společnosti KPMG potvrdil, že přední manažeři v pojišťovnictví očekávají v nejbližších 12 měsících růst.

Předpokládaný pokles bankovních aktiv

Z rozsáhlého materiálu „CEE Banking Sector Report“, který v předchozím týdnu uvedla Raiffeisen, vyplývá fakt celkového nárůstu aktiv bank ve střední a východní Evropě v roce 2008 o čtvrtinu na hodnotu 1772 miliard eur. Z důvodu krize ekonomiky však v letošním roce s největší pravděpodobností dojde k poklesu. Česká republika a její měna je však podle zprávy Raiffeisen v tomto regionu považována za bezpečné místo.

Bankovní trh ve střední a východní Evropě v loňském roce pokračoval v růstu, celosvětová krize trh ovlivnila především nárůstem nesplácených úvěrů a omezenou likviditou bank. Celková bankovní aktiva v tomto regionu loni vzrostla o 25 procent a mírně tak zpomalila předchozí 31procentní růst. Na konci loňského roku aktiva dosáhla 1772 miliard eur, což je o 353 miliard více než na konci roku 2007. Výsledkem krize však bude letošní pokles bankovních aktiv, v zemích Společenství nezávislých států bude tento pokles výrazně rychlejší než ve střední Evropě, uvádí studie. „Zatímco pro rok 2009 počítáme s poklesem aktiv, v roce 2010 už by opět měla bankovní aktiva růst v průměru o 10 procent,“ uvedl analytik Raiffeisen a jeden z autorů studie Walter Demel. Přes výrazný ekonomický pokles na konci roku 2008 dokázala většina zemí regionu zvýšit objem bankovních aktiv ve srovnání s HDP.

Systém pro odhalení plagiátů

Informatici z brněnské Masarykovy Univerzity prezentovali novinku v oblasti software pro odhalování plagiátorských školních prací. Školy samotné již po nějakém uceleném řešení pro kontrolu možného kopírování studentských prací volají jistou dobu. S rozvojem elektronizace a informační doby je revize dodržování autorských práv nutnou součástí práce většiny škol. V minulých letech se totiž množili odhalené příklady plagiátorství.

Projekt Odevzdej.cz lze jednoduše charakterizovat jako systém na odhalování plagiátů v seminárních pracích. Do vývoje systému zaměřeného na kontrolu seminárních prací se zapojilo deset veřejných vysokých škol včetně Univerzity Karlovy. Aktivita, kterou finančně podpořilo ministerstvo školství částkou pět milionů korun, navazuje na fungující projekt Theses.cz pro odhalování opsaných pasáží v závěrečných pracích, jenž byl spuštěn před rokem.

Projekt Odevzdej.cz vznikl na základě podnětů z řad učitelů z vysokých a jiných škol. Umožňuje učitelům zřizovat pro účely odevzdání seminárních prací tzv. odevzdávány, kde mohou učitelé nastavit také přesné datum pro období odevzdání práce, případně práce rovnou hodnotit. Učitel si může založit hned několik takových odevzdáváren dle počtu svých předmětů nebo skupin studentů. Takto uložené práce může kdykoliv zkontrolovat systémem na odhalování podobností, který je porovná s ostatními vloženými pracemi včetně závěrečných prací uložených v Theses.cz a s dalšími zdroji dat, jež eviduje (např. Wikipedie).

„Systémy vzájemně spolupracují, a tak se zvyšuje pravděpodobnost odhalení podezřelých souborů,“ doplňuje informace o problematice vedoucí projektů Michal Brandejs z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.

Systém potvrdil svojí kvalitu získaným oceněním v rámci mezinárodní soutěže. Vývojáři z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity totiž odhalili největší objem opsaných pasáží v soutěži softwarové detekce plagiátů. Software z jejich dílny našel více než 69 procent ze všech opsaných úseků textu, které zadavatel do soutěžních dokumentů vygeneroval. Tento výkon spolu s dalšími kritérii hodnocení zajistil týmu informatiků z MU druhé místo v detekci externího plagiátorství i celkové druhé místo v prvním ročníku mezinárodní soutěže ve vyhledávání plagiátů (1st International Competition on Plagiarism Detection), která se konala od 7. do 15. června 2009 prostřednictvím Internetu.

Pozitivní vyhlídky v oblasti pojišťovnictví

Studie KPMG International a Economist Inteligence Unit AGlimmer of Hope: Growth prospects in the global insurance industry and the escalation of risk and capital management ukázala, že vedoucí představitelé v pojišťovnictví jsou mírně optimističtí a mnoho z nich v následujících 12 měsících očekává růst.

Více než polovina respondentů (55 procent) očekává, že se v nejbližších 12 měsících zlepší přirozený růst. 53 procent předpokládá, že se zlepší růst formou fúzí a akvizic. Podle většiny respondentů jsou obchodní vyhlídky v pojišťovnictví pozitivní, ať už se jedná o předepsané pojistné (53 procent), nákladovou kvótu (53 procent) nebo kapitálové rezervy (47 procent). Méně optimisticky vidí vývoj kurzu akcií. Zde očekává zlepšení jen 40 procent dotazovaných.

„Ekonomická krize pojišťovnictví nezasáhla tak tvrdě. Lidé z oboru proto pravděpodobně vidí svou budoucnost v příštím roce optimističtěji než ostatní ze sektoru finančních služeb,“ říká Roger Gascoigne, partner odpovědný za oblast pojišťovnictví v KPMG Česká republika a regionu střední a východní Evropy.

Jak jsou na tom české pojišťovny

Podle názoru Rogera Gascoigne zjištění celosvětového průzkumu, zejména v souvislosti s rostoucím důrazem na řízení rizik, odrážejí také situaci v České republice. České pojišťovny dlouhodobě a úspěšně rozvíjejí nástroje pro řízení svých rizik. Přesto je krize, ale také akcionáři, ratingové agentury a regulatorní orgány přiměli, aby na tuto oblast kladli ještě větší důraz.

Přečtěte si také

IT byznys: snadnější podnikání v zemích EU díky novému zákonu
IT byznys: 45 % podnikatelů říká, že nám Brusel ztěžuje podnikání
IT byznys: evropské normy představují pro firmy náklady více než 1 bilion EUR
IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné
IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun

Exit mobile version