IT byznys: banky s operátory zřídily firmu Mopet CZ pro vývoj nové platební metody

Mobil

Telekomunikační firmy O2 a Vodafone založily společně s několika bankami společnost Mopet CZ, jejímž cílem bude příprava nové služby pro mobilní platby. &#8226 AutoCont: zkušenost s krádeží dat má 73 % firem. Mezi důvody napadení patří i krácení rozpočtů na zabezpečení dat. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.


Mopet CZ

Firma založená bankami a operátory

Tuzemští mobilní operátoři Telefónica O2 a Vodafone chtějí ve spolupráci se čtyřmi bankami příští rok spustit službu umožňující platit prostřednictvím mobilu. Založili společnost Mopet CZ, která se bude přípravou služby zabývat.

Z tiskového oznámení vyplývá, že jsou do projektu kromě mobilních operátorů zapojeny banky Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank a společnost A-communications.

„V průběhu příštího roku tak Češi získají novou možnost platit mobilním telefonem za zboží a služby, hradit složenky a faktury, posílat si mezi sebou peníze či zaplatit mobilním telefonem nákup na internetu,“ vysvětluje chystanou novinku předseda představenstva Mopet CZ Tomáš Salomon.

Základním cílem společnosti je vybudovat transakční centrum pro mobilní platby a uvést na český trh službu, umožňující platit a posílat peníze v reálném čase přes mobilní telefon tam, kde nyní zákazníci používají převážně hotovost, bez ohledu na to, které banky nebo operátora jsou klienty.
Při zadání dotazu Mopet CZ do vyhledávače Google se však zatím objevuje pouze informace na registraci stránky prostřednictvím doménového portálu ACTIVE 24.

Platby mobilním telefonem chtěli operátoři podpořit společnou aktivitou, kterou ohlásili přibližně před třemi týdny. Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone se rozhodly pod hlavičkou Asociace provozovatelů mobilních sítí podporovat mobilní platby.

Na portálu www.platmobilem.cz najdou uživatelé informace o mobilních platebních metodách jak zákazníci, tak obchodníci, kteří uvažují o jejich využití.

Doposud podle telekomunikačních firem používá mobilní telefon jako platební nástroj více než 11 procent zákazníků tuzemských mobilních operátorů, přičemž měsíčně uskuteční přes 5 milionů transakcí.

73 % firem má zkušenost s krádeží dat

Třem čtvrtinám tuzemských malých a středních firem někdo v posledních dvou letech ukradl důležitá nebo citlivá data. Údaje nejčastěji odcizí stávající nebo bývalí zaměstnanci. Vyplývá to z letošního průzkumu společností AutoCont a Commservis.

Více než dvě třetiny malých a středních českých firem se setkaly s krádeží důležitých nebo citlivých dat ve své firmě. Vyplývá to z ročního výzkumu společností AutoCont a
agentury Commservis.com, které se zaměřily na bezpečnost informačních technologií a serverů právě u společností a institucí do 150 zaměstnanců.

„Výzkum a testování firemních zabezpečení probíhaly více než rok ve 189 firmách a organizacích. V jeho průběhu jsme zjistili, že přes 73 procent firem se setkalo v posledních dvou letech s krádeží dat,“ uvedl k výzkumu jednatel agentury Commservis.com Tomáš Zdechovský.

Podle odborníků na IT bezpečnost je z části na vině ekonomická krize, která nutí firmy krátit výdaje na zabezpečení počítačů a internetových sítí. Firmy však díky úspoře několika tisíc přichází o své klíčové informace a zákazníky. „Škody za ztrátu databáze klientů nebo vymazání účetnictví jdou do milionů,“ uvedl bezpečnostní expert na IT Milan Chromý ze společnosti AutoCont, která pomáhá se zabezpečením sítí státních institucí.

Do počítačové sítě firem se dostane chytřejší středoškolák

Kvůli malému zabezpečení se do sítí firem dostane i chytřejší středoškolák. Hesla typu „1234“ nebo „hana“ bývají překonána do deseti vteřin. O tom se nedávno přesvědčil i slovenský Národní bezpečnostní úřad, do jehož systému se opakovaně dostalo několik studentů.

„Data ve firmě nejčastěji zcizí současní nebo bývalý zaměstnanci. Nicméně v posledních měsících zaznamenávají firmy i nabourání počítačů zvenčí,“ uvedl počítačový expert Milan Chromý.

Týdenní review

Pravidelný seriál článků o cloud computingu se tentokrát stočil ke vztahu k ekologii. Před několika měsíci dobře známá organizace Greenpeace rozvířila vody internetového podnikání kritizováním operátorů datových center (a samozřejmě i dalších přidružených cloudcomputingových technologií), že se nebývalou měrou podílí na příspěvku ke globálnímu oteplování. Terčem se stal kupříkladu i známý sociální moloch Facebook, jež v žádném případě Greenpeace nepochválila za využívání energií z uhelných elektráren a trvala na přechodu Facebooku na ekologičtější variantu.

Nokia a operační systém Symbian. O tomto spojení pojednával pondělní příspěvek Karla Wolfa. Nadace Symbian Foundation, kterou v roce 2008 společnými silami založily tehdejší jedničky mezi výrobci mobilních telefonů (Nokia, Motorola, Ericsson a další) se v těchto chvílích smiřuje se svým osudem pátého kola u vozu. Jediné, co jí alespoň formálně zbyde na starost, je případné licencování softwaru dalším výrobcům. Na jaře příštího roku bude finský výrobce Nokia opět jediným subjektem, stojícím za vývojem platformy Symbian.

Pravidelný pohled pod pokličku personálních rošád ve firmách přinesl zajímavou informaci o vstupu Oldřicha Bajera, bývalého spolumajitele internetové společnosti NetCentrum pod křídla portálu Zoot, inspirátora k online nakupování.

Seriál o startupech představoval zejména recenzí serveru Slevomat.cz. Jelikož je velmi zajímavý, tak už jsem v předepsaném rozsahu našel pouze krátkou mezírku pro zmínění portálu Přednášky.

Exit mobile version