IT byznys: ohlášení živnosti přímo z vašeho počítače

V minulém týdnu média informovala o nové možnosti pro české podnikatele, kteří nyní mohou ohlášení a změny svých živností hlásit pomocí elektronického formuláře. • Počítačová firma Hewlett-Packard oznámila, že koupí firmu LeftHand za 360 milionů dolarů. • Internet v České republice využívá už 55 procent lidí, vyplývá to z průzkumu Median.


Ohlášení živností a jejich změn z počítače

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne stojí za zmínku rozšíření možností pro podnikatele, kterým díky elektronickým formulářům ubude částečně jedna z jejich byrokratických povinností. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Ohlašování živnosti z počítače

V minulém týdnu Hospodářské noviny informovaly o další novince v možnostech tuzemských podnikatelů. Ti nyní mohou od začátku října ohlásit novou živnost nebo její změnu pomocí jednoduchého elektronického formuláře přímo ze svého počítače. Podmínkou ovšem je stáhnout si k tomu ze stránek www.rzp.cz/elpod.html bezplatně internetovou aplikaci.
Mají možnost využít též její přímo spustitelnou EXE verzi, s jejíž pomocí vyplní formulář.

Ten opatří elektronickým podpisem a odešlou do centrální elektronické podatelny živnostenského rejstříku. Postup je potom takový, že živnostenský úřad formulář elektronicky vyřídí a automaticky dojde k odeslání všech potřebných dat o dotyčném podnikateli na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pracovat s aplikací podnikatelé mohou také přímo na živnostenských úřadech s tím rozdílem, že zde není třeba elektronický podpis.

O vydání elektronického podpisu zájemcům se starají instituce, jako jsou například Česká pošta, První certifikační nebo eIdentity. Pořízení podpisu se cenově pohybuje v řádu stokorun a lze ho využít i pro další komunikaci se státní správou či obchodními partnery. Možnost podání ohlášení živnosti, změny provozovny nebo statutárního zástupce mohou živnostníci už počínaje červencem letošního roku na kontaktních místech pro elektronickou komunikaci státní správy s občany Czech POINT.

Novela zákona také zahrnuje zavedení jediné volné živnosti místo dosavadní více než stovky a ruší místní příslušnost živnostenských úřadů. U některých živností odpadlo prokazování nejméně tříleté praxe. V případě, že někdo vystudoval příbuzný obor, nebo disponuje rekvalifikací, stačí mu roční praxe.

Akvizice LeftHand Networks

Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard Co koupí společnost LeftHand Networks Inc, která se zabývá uchováním dat na síti. Firma HP minulý týden informovala o tom, že za akvizici společnosti uhradí 360 milionů dolarů v hotovosti a její koupí dosáhne rozšíření technologie ukládání dat pro středně velké společnosti.

Podle vyjádření HP je předpoklad takový, že k uzavření akvizice dojde v prvním fiskálním čtvrtletí roku 2009. Konečná cena transakce je však stále ještě v jednání.

HP je známý světový producent počítačů a tiskáren. V segmentu počítačů si dlouhodobě drží přední příčku v prodejnosti svých výrobků. Se softwarem od převzaté firmy LeftHand si americká společnost rozšíří svou nabídku datových serverů. HP uvedla také, že střední řada produktů LeftHand již má certifikaci na práci s jeho výrobky.

Internet v Česku využívá 55 procent lidí

Podle nového průzkumu společnosti Median, který je součástí celosvětového projektu TGI, se více než polovina uživatelů internetu v České republice připojuje z domova a téměř tři čtvrtiny navštěvují webové stránky každý den nebo několikrát v týdnu. Konkrétně internet v Česku využívá už 55 procent lidí. V globálním měřítku v podílu uživatelů internetu v populaci vede Kuvajt s 95 % a Jižní Korea s 85 procenty obyvatel.

Mimo domov se Češi nejčastěji pohybují na internetových stránkách v zaměstnání, kde se připojuje čtvrtina uživatelů. Školu uvedlo jako místo připojení 13 procent respondentů. Téměř 30 procent dotázaných používá internet několikrát týdně.

Projekt TGI přišel se zajímavým zjištěním, že dostupnost internetového připojení zřejmě může ovlivnit aktivitu lidí při elektronickém nakupování. Například v Jižní Koreji už nákup na webu někdy zrealizovalo na 48 procent lidí. Na druhou stranu ve Francii se ke svému prvnímu online nákupu zatím neodhodlalo 81 procent lidí, ve Španělsku dokonce 86 procent. V Itálii doposud dává přednost nákupům v kamenných obchodech 88 procent obyvatel.

Přečtěte si také

IT byznys: ČEZ přichází s elektronickou fakturací
IT byznys: jak se v Česku podporuje konkurenční prostředí v IT?
IT byznys: odškodné 20 000 pro podvedené klienty Aukro
IT byznys: návrh na snížení roamingových SMS o dvě třetiny ve státech unie
IT byznys: obliba Skype v Česku roste i přes konkurenci ICQ
IT byznys: zahájen prodej iPhone i snahy o mobilní televizi
IT byznys: boom internetových platebních systémů v Česku
IT byznys: vietnamská expanze – pošta i mobilní operátorIT byznys: třetina Čechů na Internetu
IT byznys: nejvíce škodlivých webů hostí Blogger.com

Exit mobile version