IT byznys: čeští IT odborníci brali v průměru 44 000 Kč

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na svých internetových stránkách aktuální data a informace týkající se počtu IT odborníků a jejich mezd v roce 2009. &#8226 V tuzemských podmínkách významnou zakázku za bezmála 500 milionů korun vyhrála společnost HP ve spolupráci se Siemens IT Solutions. Firmy zajistí dodávku IT servisu pro důlní společnost OKD. &#8226 Hrozba sociálních sítí: politický hacktivismus, neboli užívání nelegálních či legálně pochybných digitálních nástrojů za účelem dosažení politických cílů.


Zdroj: Strukturální mzdová statistika 2009

Platy a situace v tuzemském IT sektoru

Podle aktuálního statistického reportu ČSÚ bylo roce 2009 v Česku jako IT odborník zaměstnáno více jak 114 tisíc osob a na celkovém počtu zaměstnaných v ČR se podíleli 2,3 %.

V roce 2009 bylo v Česku zaměstnáno 27,6 tisíc osob majících vzdělání v oboru Informatika jako IT odborník jich však pracovalo 18,7 tisíc. Na populaci IT odborníků se osoby se vzděláním v oboru Informatika podílejí 16 %. Mezi IT odborníky dominují osoby se vzděláním v oboru „Technika a technická řemesla“, takových je 50,8 tisíc což činí 44 % IT odborníků.

V předchozím roce se průměrný hrubý měsíční plat IT odborníka pohyboval těsně pod hranicí 44 tisíc korun. O sedm let dříve, v roce 2002, činila hrubá měsíční mzda IT odborníka něco málo přes 26 tisíc korun. Vyšší průměrnou hrubou měsíční mzdu mají Vědci a odborníci v oblasti VT, kteří v roce 2009 pobírali více jak 49 tisíc korun. Mzda technických pracovníků ve VT byla v tomto roce 36 tisíc korun.

Zajímavé i jsou rozdíly v odměňování podle pohlaví. V roce 2009 dosáhl průměrný plat mužů na pozicích IT odborníků téměř 46 tisíc korun a v případě žen činil necelých 36 tisíc. Průměrná mzda žen zaměstnaných na IT pozicích, se tak pohybuje na cca třech čtvrtinách mzdy mužů, konkrétně se jedná o 78 %.

Rozdíl průměrného platu IT odborníků zaměstnaných v podnikatelské a nepodnikatelské sféře činil v roce 2009 více jak 17 tisíc korun ve prospěch sféry podnikatelské, což by se dalo popsat také tak, že IT odborník zaměstnaný v nepodnikatelské sféře pobíral pouhých 61 % platu IT odborníka zaměstnaného v podnikatelské sféře.

Tendr pro OKD za 482 milionu

Vítězi výběrového řízení na na servis výpočetní techniky důlní společnosti OKD pro příštích pět let se stalo konsorcium ve složení Hewlett-Packard a Siemens IT Solutions. Hodnota zakázky údajně dosahuje výše 482 milionů korun. O tendru informoval deník E15.

V poslední době se v českých podmínkách uskutečnilo několik významných tendrů na dodavatele IT služeb. K připomenutí šlo o energetický gigant ČEZ, který v příštích pěti letech zaplatí za servis výpočetní techniky 700 milionů korun konsorciu AutoCont – Impromat. Už zhruba před měsícem HP podepsalo s Českým statistickým úřadem (ČSÚ) smlouvu na generálního dodavatele informačních technologií pro sčítání lidu, které se bude konat příští rok na jaře. Vítěz veřejné soutěže HP tak získal za cca. 462 milionů korun bez DPH. Aktuální společná zakázka HP a Siemens představuje další významný IT kontrakt současnosti.

Hewlett-Packard se Siemensem budou pro OKD zajišťovat kompletní provoz informačních technologií včetně správy datových úložišť a zajištění potřebných programů. Těžební společnost původně odhadovala, že za požadované služby bude muset zaplatit 675 milionů. Podle dosavadních zpráv se ale mluvčí OKD Vladislav Sobol k zakázce aktuálně nevyjádřil.

Majitelem společnosti OKD je nizozemská společnost NWR, která patří evropské společnosti RPG Industries, jejímž spoluvlastníkem je finančník Zdeněk Bakala. Firma se zabývá těžbou černého uhlí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku v dolech Darkov, Lazy, ČSA, ČSM a Paskov. Během roku 2008 horníci OKD vytěžili 12,197 milionu tun. OKD patří k největším zaměstnavatelům v ČR.

AVG: politicky zaměřené útoky na socio ware

Společnost AVG Technologies upozornila na novou hrozbu týkající se stále rozšířenějších sociálních sítí. Jedná se o počítačové útoky s politickým podtextem. Výrobce bezpečnostních řešení konkrétně objevil novou hrozbu šířící se na Facebooku – politický hacktivismus, neboli užívání nelegálních či legálně pochybných digitálních nástrojů za účelem dosažení politických cílů.

Dle představitelů firmy se jedná o historicky první politický hacktivismus, který se objevil na Facebooku. Během víkendu, který proběhl 5. – 6. června 2010, bylo laboratoří AVG zaznamenáno několik útoků na účty uživatelů Facebooku tureckými hackery v návaznosti na nedávný incident v pásmu Gazy.

AVG Technologies identifikovala útoky, které svou formou nasvědčovaly faktu, že se pravděpodobně jedná o aktivitu dvou jedinců nebo skupin původem z Turecka. Mezi nástroje hacktivismu patří pozměňování webových stránek, přesměrování, krádeže dat, napodobení a zesměšnení webových stránek, virtual sit-ins (kolaps stránek v důsledku přetížení), virtuální sabotáže nebo vytváření klamných aplikací.

„Počet zneužitých účtů je docela malý, doposud kolem padesáti případů, což naznačuje, že se nejedná o automatizovaný útok. Tento počet se však stále, byť zvolna, zvyšuje,“ řekl Roger Thompson, vedoucí výzkumu webových hrozeb společnosti AVG.

Podle Thompsona by vzhledem k faktu, že se pravděpodobně jedná o útoky tureckých hackerů, kteří již jednou zneužili 37 tisíc stránek v jediný den, veřejnost neměla podceňovat možnost, že brzy najdou automatizovaný způsob útoku.

Přečtěte si také

IT byznys: korupce v době krize rostla a hrozí i během ekonomického oživení
IT byznys: v Praze bylo v minulém roce registrováno 197 456 domén .CZ
IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %
IT byznys: růst trhu mobilních her o 5,6 miliard USD
IT byznys: ČRa nabídly internetovým operátorům místo na svých vysílačích
IT byznys: v prvním čtvrtletí 2010 rostl prodej počítačů v ČR o 8 %
IT byznys: ČSÚ podepsal smlouvu s Hewlett-Packard na zakázku za 462 milionů
IT byznys: IS datových schránek ušetřil už 200 mil.korun
IT byznys: citlivá firemní data ohrožují hlavně vlastní zaměstnanci

Exit mobile version