IT byznys: jak se v Česku podporuje konkurenční prostředí v IT?

V minulém týdnu byla prezentovaná studie agentury Economist Intelligence Unit (EIU), podle které se Česko umístilo na 29. místě v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví. • Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil správní řízení s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) kvůli zvolenému způsobu, jakým ČRa informovaly o sobotním přesunu signálu zemského digitálního televizního vysílání z vysílače na Žižkově na vysílač na Strahově.• Evropský parlament spustil svůj internetový televizní kanál.

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne zaujala zpráva Economist Intelligence Unit, která hodnotí a srovnává prostředí oboru informačních technologií (IT) v 66 státech. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Česko na 29. místě v Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví

Česká republika se letos umístila v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí v oblasti IT na 29. místě (skóre 40,4). Zůstáváme tak na stejné pozici jako loni. Mezi státy východní Evropy se Česko umístilo na čtvrté příčce za Maďarskem (skóre 40,6). Ze starých členských států EU se hůře než Česko umístilo pouze Řecko (33. příčka se skórem 38,2) Toto jsou hlavní závěry nové studie vydané agenturou Economist Intelligence Unit (EIU), kterou sponzoruje protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA).

Studie, která letos vychází podruhé, hodnotí a srovnává prostředí oboru informačních technologií (IT) v 66 státech. Cílem studie je určit, v jakém rozsahu jednotlivé země podporují konkurenční klima v IT sektoru. Dvacítka států nejlépe umístěných v loňském roce si své pozice udržela, avšak devět zemí se v žebříčku posunulo výše a jedenáct jich naopak kleslo. Na prvních pět míst indexu pronikly tři nové země: Tchaj-wan, Švédsko a Dánsko. V oblasti východní Evropy se nejlépe umístilo následujících pět států: Estonsko (skóre 45,7), Slovinsko (skóre 45,5), Maďarsko (skóre 40,6), Česká republika (skóre 40,4) a Slovensko (skóre 39,5).

Studie dále zjistila, že Česká republika si i přes některé propady vedla nejlépe v oblastech obchodního prostředí (skóre 75,3), právního prostředí (skóre 67,5), lidského kapitálu (skóre 54,7) a podpory rozvoje IT odvětví (skóre 58,1). K oblastem, kde je naopak nutné zlepšení, patří podmínky pro výzkum a vývoj (skóre 4,0) a IT infrastruktura (skóre 27,3). Vhodné podmínky pro výzkum a vývoj měly při sestavování indexu největší váhu (25 %).

Podle agentury Economist Intelligence Unit se na utváření stabilního prostředí v sektoru IT podílí následujících šest faktorů: široká základna pracovní síly s potřebnými dovednostmi, atmosféra podporující rozvoj inovací, špičková technologická infrastruktura, důsledný právní systém, který chrání duševní vlastnictví (patentová a autorská práva), otevřené a konkurenční ekonomické prostředí a konečně vláda, která zajišťuje vhodnou rovnováhu mezi podporou technologií a podporou konkurenčního prostředí, v němž musí působit zákonitosti trhu.

Správní řízení ČTÚ s Českými Radiokomunikacemi

Pavel Dvořák, šéf rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), minulý týden informoval o zahájení správního řízení s Českými Radiokomunikacemi (ČRa). Jako hlavní důvod jmenoval způsob, jakým ČRa informovaly o přesunu signálu zemského digitálního televizního vysílání z pražského vysílače na Žižkově na vysílač na pražském Strahově.

Následkem bylo, že stovky domácností v Praze po přesunu signálu ztratily přístup k digitálnímu vysílání čtyř programů. Šlo o kanály České televize a Novy. Mezi možnostmi případných postihů může být ze zákona i udělení pokuty.

Šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák pro zástupce médií s politováním konstatoval, že ČRa tuto informaci neposkytly veřejnosti včas. Za druhé s politováním oznámil, že ji ani neposkytly správním úřadům. Nakonec ohlásil zahájení správního řízení s ČRa v této věci.

Radiokomunikace plánují na Žižkově na začátku října výměnu antény, a proto o víkendu v polovině září dočasně provoz přesunuly na jiný vysílač. Přesunu se týkalo i přeladění z horizontální polarizace na vertikální, která je podle ČRa pro městské prostředí vhodnější. O přesunu signálu i změně polarizace informovaly ČRa v pátek 12.9., tedy den přes přesunem.

Televizní kanál EP na webu

Evropský parlament informoval o spuštění vlastního televizního kanálu na Internetu. Stanice ponese název Europarltv a nabídne každému, kdo má přístup na počítačovou síť Internet, programy, které představí život v parlamentu. Vysílané pořady budou k dispozici ve 20 jazykových mutacích, češtinu nevyjímaje.

Prý se odhaduje, že roční rozpočet stanice bude činit zhruba devět milionů eur, což je v přepočtu přibližně 216 milionů korun. Nejvíce nákladů a prostředků spolknou produkce programů a jejich překládání. Evropský parlament si od spuštění internetového TV kanálu slibuje, že se lidé více dozvědí o jeho práci. Programová nabídka bude obsahovat například zprávy, ke kterým si uživatel může zvolit české titulky. Jiný pořad se věnuje ilegální imigraci. Existuje zde také pořad koncentrovaný na mladé diváky, ten doposud nemá české titulky.

Přečtěte si také

IT byznys: odškodné 20 000 pro podvedené klienty Aukro
IT byznys: návrh na snížení roamingových SMS o dvě třetiny ve státech unie
IT byznys: obliba Skype v Česku roste i přes konkurenci ICQ
IT byznys: zahájen prodej iPhone i snahy o mobilní televizi
IT byznys: boom internetových platebních systémů v Česku
IT byznys: vietnamská expanze – pošta i mobilní operátorIT byznys: třetina Čechů na Internetu
IT byznys: nejvíce škodlivých webů hostí Blogger.com
IT byznys: až 50 milionů útoků na počítače z webu
IT byznys: očekávaný iPhone 3G je na trhu
IT byznys: založení živnosti a výpisy trestů na České poště
IT byznys: končí jedna velká éra, Bill Gates opouští vedení Microsoftu

Exit mobile version