
Australská skupina Macquarie nabídla za České Radiokomunikace 14,3 miliard korun. Nákup ještě musí posvětit ÚOHS. Mohlo by jít o jednu z největších telekomunikačních akvizic roku. • Google zveřejnil úpravy služeb, které mají za cíl výrazně omezit prezentaci nelegálního obsahu na internetu v rámci poskytovaných služeb.

Prodej Radiokomunikací za 14,3 miliard
Na tuzemském trhu se odehrála největší transakce v oboru telekomunikací za poslední čtyři roky. České Radiokomunikace (ČRa), které jsou největším vysílatelem televizního i rozhlasového signálu, mění své majitele. Společnost Falcon Group, kterou ovládá finanční skupina Mid Europa Partners a menšinový podíl v ní má katarský vládní fond Al-Bateen Investment, prodává 100 % podíl Českých Radiokomunikací skupině fondů vedené největší australskou investiční bankou Macquarie. Ta za ně zaplatí 574 milionů eur, tedy asi 14,3 miliardy korun.
Aktualizováno: České Radiokomunikace uvádějí na pravou míru informaci o vlastnictví společnosti T-Mobile Česká republika.
V článku byla uvedena informace o tom, že České Radiokomunikace mají vlastnický podíl ve společnosti T-Mobile Česká republika. Tato informace není pravdivá. České Radiokomunikace nevlastní žádný podíl ve společnosti T-Mobile Česká republika. České Radiokomunikace jsou až do ukončení oznámené transakce prodeje fondům vedeným skupinou Macquarie vlastněny Falcon Group, kterou ovládají fondy Mid Europa Partners a menšinový podíl v ní má katarský vládní fond Al-Bateen Investment. Falcon Group je 39.23% vlastníkem společnosti T-Mobile Česká republika. České Radiokomunikace tedy nemají žádný podíl ve společnosti T-Mobile Česká republika, pouze mají jednoho společného vlastníka. (vyjádření Českých Radiokomunikací)
Akvizici ještě musí posvětit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na obchodu se jako poradce podílela banka Goldman Sachs a právní kancelář White&Case.
Mid Europa Partners ovládla České Radiokomunikace po získání tří čtvrtin jejich mateřské společnosti Falcon Group před dvěma lety, když koupila podíl zkrachovalé Lehman Brothers. Spolu s ní a arabskou Al-Bateen Investment fond do Radiokomunikací vstoupil v roce 2006 za 1,2 miliardy eur.
„Od naší původní investice do ČRa v roce 2006 společnost zvýšila svou ziskovost a znovu se zaměřila na hlavní činnost svého podnikání, když investovala do zavádění pozemního digitálního televizního vysílání,“ komentoval partner Mid Europa Craig Butcher.
Radiokomunikace jsou majitelem a provozovatelem více než tisíce analogových i digitálních vysílačů a dokrývačů v Česku. Jejich vysílací služby využívá Česká televize, rozhlasové stanice i soukromí vysílatelé. ČRa jsou i důležitým hráčem na poli pevného internetového připojení, kde poskytují své služby asi pěti stům hlavně velkých společností.
Mid Europa Partners je soukromý investiční fond s centry v Londýně, Budapešti a Varšavě. Spravuje aktiva v celkové výši 3,2 miliardy eur. Ve střední a východní Evropě investuje od roku 1999.
Změny Googlu v ochraně autorských práv
Internetový obr Google oznámil, že bude zavádět ve vztahu k ochraně autorských práv na internetu.
Úpravy, které se budou týkat celé řady služeb, mají za cíl výrazně omezit prezentaci nelegálního obsahu na internetu v rámci služeb Google.
Tato iniciativa vznikla z dialogu s nositeli autorských práv – k hudbě, filmům atd., jejichž díla jsou nelegálně nabízena na internetu a klade si za cíl podpořit tvůrce originálního obsahu a zpřístupnit jej uživatelům na úkor nelegálně nabízeného obsahu.

Google se přihlásil ke 4 hlavním změnám:
- Důvěryhodné žádosti o stažení obsahu vyřeší do 24 hodin. “Vyvineme takové nástroje, kterými zlepšíme a usnadníme proces podávání žádostí ze strany nositelů autorských práv (podání DMCA) v rámci služeb Googlu (začínáme se službou Blogger a Vyhledávání Google). Pro nositele autorských práv, kteří je budou důsledně využívat, zkrátíme průměrnou reakční dobu na 24 hodin nebo méně. Zároveň vylepšíme proces podávání stížností o vrácení obsahu v případě, že díla byla stažena omylem a umožníme veřejné prohledávání žádostí o stažení obsahu.“
- V automatickém dokončování ve vyhledávání se bude snažit předcházet výrazům spojeným s pirátstvím. “I když je obtížné s jistotou určit, kdy jsou daná slova používána pro vyhledávání pirátského obsahu, uděláme vše pro to, abychom v automatickém dokončování zabránili zobrazovat slova, jež jsou za takovým účelem používána nejčastěji.“
{seealso}
- Zlepší protipirátský dohled v AdSense. “Vždy jsme zakazovali používání našeho programu AdSense na stránkách s nelegálním obsahem. Na základě stávajících postupů ke stažení obsahu chráněného autorskými právy (DCMA) budeme nyní spolupracovat s nositeli autorských práv a v případě potřeby takové případy identifikovat a ty, kteří autorská práva porušují, vyloučit z AdSense.“
- Bude experimentovat, aby byl snadněji zpřístupněn náhled autorizovaného obsahu ve výsledcích vyhledávání. „Asi nepřekvapí, že jsme velkými příznivci toho, aby autorizovaný obsah byl na internetu přístupnější. Většina uživatelů má zájem o legální obsah a zajímají je stránky, které jim tento obsah zpřístupní (byť třeba jen náhled). Budeme hledat způsoby, jak takový obsah lépe indexovat a umožnit uživatelům ho najít.“