IT byznys: kyber útoky s metodami sociálního inženýrství

V minulém týdnu došlo k prezentaci průzkumu společnosti McAfee o nárůstu útoků kybernetických zločinců zneužitím základních vlastností lidské psychiky. • Mobilní operátor Vodafone informoval o tom, že jeho zákazníci volali o letošních prázdninách v zahraničí o polovinu více a stahovali 2,5krát více dat ve srovnání s prázdninami v předešlém roce. • Průzkum Harris Interactive ukázal, že ženy v Americe raději tráví čas se svými počítači než se svými mužskými protějšky.

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne stojí za zmínku zveřejnění studie společnosti McAfee o nových možnostech útoků kybernetických zločinců. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Útoky pomocí sociálního inženýrství

Nový průzkum společnosti McAfee předpovídá nárůst útoků, které uživatelé vůbec nezaznamenají, protože kybernetičtí zločinci budou stále více zneužívat základních vlastností lidské psychiky.

Kybernetická kriminalita se stává stále personalizovanější, cílenější na konkrétní oběti. Podvodníci podle právě zveřejněného výzkumu společnosti McAfee masivně shromažďují data ze sociálních sítí, zneužívají úniků dat i dalších zdrojů informací. Ve zprávě o hrozbách McAfee Security Journal, kterou společnost McAfee vydává dvakrát ročně, se konstatuje, že útočníci ve stále vyšší míře využívají techniky sociálního inženýrství, cíleně pracují s psychikou svých obětí a maximalizují tak zisky.

V posledním půl roce se podvodníci ve zvýšené míře soustředili na zneužití lidských emocí, zkoušeli různé psychologické triky, například se snažili se vzbudit ve svých budoucích obětech zvědavost. Všechny tyto metody sloužily k tomu, aby lidé útočníkům prozradili osobní informace. Poslední podvody se ve zvýšené míře týkaly aktuálních a medializovaných událostí, jako byly Olympijské hry v Pekingu, přírodní katastrofy a americké prezidentské volby.

Výzkum McAfee Security Journal ukazuje čtyři hlavní celosvětové trendy:

1. Propracovanost personalizovaných útoků vzroste
2. Doslova explozivní nárůst zažije spam využívající metod sociálního inženýrství
3. Porostou podvody spojené s finančními produkty
4. Podvodníci mohou vydělávat na snaze uživatelů zabezpečit svůj počítač; stále více zločinců nabízí podvodné „bezpečnostní aktualizace“

Češi více volali ze zahraničí

Minulý týden informoval operátor Vodafonu o aktivitě svých klientů, kteří volali o letošních prázdninách v zahraničí o polovinu více a stahovali 2,5 krát více dat ve srovnání s prázdninami v předešlém roce. Nárůst užívání roamingových služeb Vodafonu pozitivně ovlivnilo zjednodušení služby Vodafone Passport i nedávné zlevnění dat v roamingu. Vodafone zaznamenal více než dvojnásobný nárůst uživatelů služby Vodafone Passport, kterou si od května 2007 aktivovalo přes 280 tisíc zákazníků. Tři čtvrtiny zákazníků Vodafonu o dovolené volalo ze zemí EU.

Meziroční srovnání roamingového volání zákazníků Vodafonu v deseti nejfrekventovanějších roamingových destinací v červenci – srpnu 2007 a 2008 ukazuje, že:

Celkový objem příchozích a odchozích hovorů se meziročně zvýšil:

— v zóně 1 o 50 %
— v zóně 2 o 73 %
— v zóně 3 o 60 %

Celkový objem stažených dat se zvýšil o 141%.

Celkový počet uživatelů roamingových služeb Vodafonu (Vodafone World Roaming a Vodafone Passport) se zvýšil o 20 %. Počet zákazníků Passportu se více než zdvojnásobil. Zákazníci operátora volali v průběhu letošních prázdnin nejvíce ze zemí EU (73 %) a z Chorvatska (13 %).

Američanky preferují PC před muži

S výsledky zajímavého průzkumu přišla agentura AFP v předchozím týdnu. Podle studie společnosti Harris Interactive americké ženy tráví až třikrát více času u počítače než se svým manželem či přítelem. Jedná se tedy o ženy pracující v kancelářích. Studie ukázala, že to tak místním ženám dokonce vyhovuje.

Z odpovědí téměř tří tisíc respondentek průzkumu vyplynulo, že ženy tráví u počítače v průměru 9,3 hodiny denně, zatímco s partnerem jsou jen 3,6 hodiny. To by samo o sobě nebylo tak hrozné zjištění, ovšem kdyby dotázané ženy neuvedly, že by se jen jedné z pěti žen líbilo být se svým partnerem častěji než s počítačem. A to i přes fakt zvyšujících se zdravotních problémů počítačového věku, jako je takzvaný syndrom karpálního tunelu (tzv. útlakový syndrom, způsobený často chronickým přetížením zápěstí ruky při nevhodné ergonomii práce s počítačem) či nadmíra stresu.

Téměř dvě třetiny žen tráví u svého počítače víc času než nakupováním či chozením do společnosti, osm z deseti se mu věnuje víc než cvičení a čtyři z deseti jsou u počítače častěji než se svou rodinou.

Částečným vysvětlením výsledků průzkumu by mohla být skutečnost, že dospělí Američané tráví víc času v práci než jinými aktivitami. V úřadech pobývají průměrně 8,2 hodiny denně ve srovnání s 7,6 hodiny spánku, což je druhá nejoblíbenější činnost.

Přečtěte si také

IT byznys: skoro 40 % domácností s Blu-ray systémem v roce 2012
IT byznys: spuštění elektronické služby infoJednání
IT byznys: ohlášení živnosti přímo z vašeho počítače
IT byznys: ohlášení živnosti přímo z vašeho počítače
IT byznys: ČEZ přichází s elektronickou fakturací
IT byznys: jak se v Česku podporuje konkurenční prostředí v IT?
IT byznys: odškodné 20 000 pro podvedené klienty Aukro
IT byznys: návrh na snížení roamingových SMS o dvě třetiny ve státech unie
IT byznys: obliba Skype v Česku roste i přes konkurenci ICQ
IT byznys: zahájen prodej iPhone i snahy o mobilní televizi

Exit mobile version