IT byznys: telekomunikační operátoři chtějí uspět jako poskytovatelé ICT technologií

ITbiz.cz, 17. září 2010 06:30 2 komentářů

Pero
Telekomunikační firmy chtějí fungovat i jako poskytovatelé ICT služeb. Celých 56 % odpovědí průzkumu Ernst & Young však říká, že by se měli raději držet své tradiční činnosti. • Operátoři: Češi si za první týden týden pořídili kolem 5000 kusů zařízení iPhone 4. • V rámci komunikace prostřednictvím datových stránek mohou její uživatelé již od léta využít službu České pošty - Poštovní datovou zprávu pro odeslání zpráv bez omezení jejich obsahu.

SW

Telekomunikační firmy chtějí uspět i jako ICT provideři

Z mezinárodního průzkumu společnosti Ernst & Young vyplývá, že ačkoliv se telekomunikační operátoři snaží své podnikové klienty přesvědčit o tom, že umí také poskytovat informační a komunikační technologie (ICT), 56 % respondentů průzkumu se domnívá, že telekomunikační společnosti by se měly držet své hlavní podnikatelské činnosti a ne usilovat o to, aby se zavděčily všem požadavkům korporátních zákazníků.

Šetření bylo realizováno mezi více než 350 vedoucími pracovníky IT a oddělení externích služeb zpracovaného ve spolupráci s agenturou Economist Intelligence Unit, který se zaměřil na nabídku telekomunikačních služeb pro podniky.

Důvěra firem v telekomunikační společnosti jako poskytovatele informačních a komunikačních technologií (ICT) se liší. Polovina firem nepočítá s telekomunikačními společnostmi pro zajištění služeb, jako jsou technická podpora, obchodní poradenství a cloud computing. Naopak třetina podniků už v současné době využívá nabídku hostingu, zabezpečení a konferenčních přenosů v rámci služeb svého telekomunikačního operátora.

„Zástupci firem si uvědomují, že výkonná síť a softwarová infrastruktura mají zásadní význam pro další zvyšování produktivity. Telekomunikační společnosti by tak mohly získat potřebný náskok pro rozvoj vedlejších služeb a služeb orientovaných více na IT,“ vysvětluje Brian Welsh, vedoucí oddělení auditu společnosti Ernst & Young v České republice a partner pro telekomunikační sektor a dodává: „Někteří klienti o využití služeb informačních a komunikačních technologií od operátorů uvažují. V této souvislosti bude pro telekomunikační společnosti zřejmě strategicky výhodnější se zaměřit na požadavky jednotlivých firem a ušít jim služby „na míru“, než nabízet široké portfolio služeb, které podniky nepotřebují nebo o ně nemají zájem.“

Z výsledků průzkumu je zřejmé, že telekomunikační společnosti hledají v určitých oblastech nabídky ICT své místo jen obtížně. Pouze 15 % respondentů by v nadcházejícím roce uvažovalo o možném využití sdílených prostředků telekomunikačního operátora pomocí sítě (tzv. cloud computing) a jen 20 % podniků by bylo případně ochotno využít jeho poradenské služby.

U některých služeb však již operátoři zaznamenali výrazné pokroky. Více než třetině dotazovaných podniků poskytují operátoři v současné době služby týkající se web hostingu (41 %), zabezpečení sítí (40 %), konferenčních přenosů (39 %) a instalace a údržby sítě (36 %). Mnoho firemních zákazníků navíc služby typu instalace a zabezpečení sítě či telekonference a web-hosting klasifikuje jako „velmi hodnotné“, přičemž jde zároveň o služby, které nejméně polovina dotazovaných již od operátorů nakupuje nebo by jejich nákup zvažovala.

Prvních 5000 prodaných iPhonů4

Během prvního týdne od zahájení prodeje nového modelu přístroje iPhone se v Česku prodalo více než 5000 kusů zařízení.

Češi si podle informací tuzemských operátorů koupili zhruba tolik multimediálních telefonů iPhone 4 jako při uvedení předchozího modelu 3GS loni v létě.

Společnost T-Mobile prodala téměř 2000 telefonů, Vodafone podle neoficiálních informací o něco více. Telefónica O2 prý v prvním týdnu prodala stovky přístrojů.

U mobilního operátora Vodafonu byl údajně větší zájem o levnější variantu s pamětí 16 GB, u O2 šly lépe na odbyt se dotované verze dražšího modelu s pamětí 32 GB.

Podle odborníků si v současnosti iPhone pořizují zejména movitější lidé, kterým se nechce čekat na to, až budou mít nárok na výměnu telefonu po dvou letech za dotovanou cenu. Proto se hodně iPhonů prodá i za standardní cenu.

Cena nedotovaného přístroje s pamětí 16 GB začíná u operátorů na 15.577 Kč, dražší 32 GB verzi lze pořídit od 18.447 Kč. Dotované telefony startují na 7999 korunách.

Komunikace datovou schránkou bez omezení obsahu

dorucene
Datová schránka: doručené (klikněte pro zvětšení).

Česká pošta v letním období zavedla nové možnosti komunikace v rámci informačního systému datových schránek. Uživatelé datových schránek mohou využít službu České pošty - Poštovní datovou zprávu pro odeslání zpráv bez omezení jejich obsahu.

Předtím bylo možné jejím prostřednictvím odesílat pouze faktury a obdobné výzvy k zaplacení.

Podle zákona 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, je nyní možné komunikovat mezi datovými schránkami fyzických osob, podnikajících fyzických osob a právnických osob navzájem bez omezení obsahu Poštovní datové zprávy. Použití služby je vhodné zejména v případech, kdy účastníci elektronické komunikace požadují dodání dokumentu právně prokazatelným způsobem. Právní účinky při dodání Poštovní datové zprávy jsou srovnatelné se zasláním doporučené zásilky. Odesílání Poštovní datové zprávy je zpoplatněno.

V případě, že vlastník datové schránky začne tuto službu využívat, má prokázanou identitu adresáta a garantované bezpečné dodání zprávy. Výhodou je i úspora času. V porovnání s doporučenou listovní zásilkou je Poštovní datová zpráva výhodnější již při pěti odeslaných zprávách za měsíc.

Cena za poskytnutou službu se hradí měsíčně na základě poskytovatelem vystaveného daňového dokladu doručeného buď elektronicky přímo do datové schránky uživatele, nebo v listinné podobě na fakturační adresu uvedenou uživatelem v Objednávce služby.

V případě, že žádná zpráva nebyla v průběhu měsíce odeslána, měsíční poplatek za využívání služby není účtován.

Přečtěte si také

IT byznys: online banka Zuno Bank chystá vstup na český trh
IT byznys: spojením PartyGaming a bwin vznikne největší on-line sázková kancelář
IT byznys: IBM vyšla z průzkumu IDC jako lídr v segmentu middleware
IT byznys: Dell zaplatí 100 milionu dolarů za manipulace v účetnictví
IT byznys: prodej PC světově roste o 21 %. Propad zaznamenal segment mininotebooků
IT byznys: tendr v hodnotě 10 mld. Kč o správu IT skupiny ČEZ
IT byznys: datové schránky se službou ověření pravosti uložených zpráv
IT byznys: Česko na 31. místě v žebříčku technologické vyspělosti
IT byznys: obří tendr ministerstva vnitra na služby za 9 miliard


Komentáře

Radek Novák #1
Radek Novák 17. září 2010 10:28

To je zajímavé a mě to přivádí na myšlenku, zda při současné hustotě IT techniky ještě vůbec potřebujeme nějaké telekomunikační firmy s jejich nesmyslnými paušály, za které nám nabízejí něco, co se hodí tak pro 13náctileté puberťačky.

Jde o to, zě při určité hustotě počítačů (ve městech bez problému) by každý počítač mohy být vybaven přímo HW modulem, který by mohl poskytovat stejné služby jako základnová stanice mobilní sítě, sice mikrodosahem např. 50-100 m, ale v podstatě grátis. S trochou sofistikovaného sw by se pak telekomunikační sítě vytvářely automaticky pouhým vytvořením shluku počítačů.

Je to dobrá cesta, jak sestřelit takové nefunkční mastodonty ala O2 a podobně. A ještě k O2 jak je možné, že zcela nehorázně prodávají a fakturují 8Mbit, ktedy slamy jsou osoazeny technikou, která umožnuje maximální rychlost 4Mbit a v reálu to s bídou běží 3,8Mbit?????

Karel Wolf 17. září 2010 12:44

Pozor, samotné DSLAMy za to pravděpodobně mohou minimálně. Za celé fiasko ADSL2+ může spíše shnilá kabeláž a zamlčený limit vzdáleností od ústředny (to je problém nešťastného marketingu TO2). Základní problém je ten, že se vzrůstající vzdáleností od ústředny (resp. Slamu) přirozeně klesá použitelná šířka pásma. U těch 8 Mbit/s je udržitelná vzdálenost od Multiplexoru asi 3 km (na ideálních kabelech), u 16 Mbit/s jsou to 2 km a u rychlosti 20 Mbit/s, což je přibližně 5 MB před limitem technologie, klesá maximální vzdálenost na 1200 metrů) a to jsme dosud mluvili o de facto "laboratorních podmínkách".

Reálná praxe v Česku je cca dvou a půl kilometrová vzdálenost pro použitelné 8 Mbit/s. Díky vysokým frekvencím je přenášený signál (vlivem povrchového jevu a dalších faktorů) značně utlumený, přesto je třeba, aby byl zpracován v širokém dynamickém rozsahu a co nejméně zašuměný, což na staré kabeláži, která je pod zemí snad z dob dinosaurů, prostě nelze. Na útlumu se díky nevyhovující izolaci (byla původně dimenzována na telefonování, ne na data) podílejí různé „sousední dráty“ a jiné zdoje elektromagnetického rušení. Tolik příroda, pak je tu ještě element samotného managementu sítě a zamlčené agregace na páteřní části celého okruhu, ale to je zase trochu jiná pohádka :)

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
22. 06. Prague Data Cities Congress 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů