IT byznys: snadnější podnikání v zemích EU díky novému zákonu

V minulém týdnu byl senátem České republiky schválen zákon o službách, který má českým malým a středním firmám otevřít další možnosti pro rozvoj jejich podnikání zejména v zahraničí. • Z minulého týdne pochází oznámení Českého telekomunikačního úřad (ČTÚ) o zahájení kontrolní činnosti v oblasti cen. Cílem kontrol je zjistit, zda operátoři nepředražují služby pro digitální televizní stanice. • V minulém týdnu představil Český statistický úřad zprávu o hospodářství České republiky za duben a květen letošního roku.

Senát posvětil zákon o službách

Senátoři přesně v polovině minulého týdnu dali souhlas Senát ke schválení návrhu zákona o volném pohybu služeb, kterým MPO do českého práva převádí směrnici o službách, jeden ze zásadních aktů evropského práva posledního desetiletí.

Jeho přijetím se Česká republika zařadí mezi první členské státy, které tuto směrnici implementovaly. Nová legislativa přinese několik podstatných změn, které výrazně zjednoduší vstup do podnikání a poskytování tzv. přeshraničních služeb.
Českým malým a středním firmám se otevřou další možnosti pro rozvoj jejich podnikání. Patří k nim hlavně možnost získávat zakázky v zahraničí a dočasně, anebo příležitostně podnikat v zahraničí na základě domácího podnikatelského oprávnění. Stejně tak zahraniční podnikatelé budou moci získávat zakázky v ČR na základě svého podnikatelského oprávnění v rámci tzv. dočasného přeshraničního poskytování služeb.

Zákon o volném pohybu služeb bude mít podle analýz pozitivní dopad na ekonomický růst České republiky. HDP by v důsledku pozitivních změn, které nová legislativa přinese, mohl vzrůst o 16 až 40 mld. Kč. Díky rozšíření možností podnikání v ostatních státech EU by české firmy mohly vytvořit až 15 tisíc nových pracovních míst. Roční přírůstek českého exportu by měl podle odhadu činit více než 12 mld. Kč.

ČTÚ kontroluje ceny operátorů za služby pro televize

Ekonomický deník E15 v minulém týdnu informoval o tom, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odstartoval cenovou kontrolu, jejímž úkolem je odhalit, zda operátoři nepředražují služby pro digitální televizní stanice.

Šetření ČTÚ by mohlo přispět k tomu, že by úřad dokázal v případě sporu obou stran určit, jestli je nastavená marže ze strany operátorů přiměřená. Vůči televizním stanicím by měla marže podle ČTÚ činit maximálně 11 procent. Tato hodnota je se svojí úrovní normativně stanovená pro segment elektronických komunikací.

Podle vyjádření předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka pro média se nejedná o snahu regulovat ceny operátorů. “Po cenové kontrole však budeme umět řešit spory operátorů a televizí. Budeme schopni říci, jaká cena je akceptovatelná a jaká je neakceptovatelná. Kontrola měla být dokončena v průběhu července,“ dodal Dvořák.
Zjišťování cenových úrovní se má údajně týkat zejména Českých Radiokomunikací. Ty jsou provozovateli síťe 2, v rámci které vysílají televize Nova, Prima a TV Barrandov. Potom by mohlo jít o společnosti Czech Digital Group (CDG) se sítí 3, kterou využívají televize Z1 a převzaté vysílání hudební televize Óčko, a operátora Telefónica O2.

Deník E15 dále uvedl, že by na základě kontroly ČTÚ měly být sníženy poplatky, které platí digitální televize za vysílání v digitálních sítích. V síti 2 platí například televize za umístění od 88 do 103 milionů korun za rok v závislosti na pokrytí sítě a délce smlouvy. Desítky milionů finančních prostředků vydávají i vysílatelé v síti CDG.

Operátory ale dle článku E15cenová kontrola ČTÚ příliš nevyděsila. „Vzhledem k tomu, že všechny pozice v multiplexu 2 byly velmi rychle obsazeny, je zřejmé, že ceny, které Radiokomunikace účtují ve své síti, jsou pro vysílatele atraktivní a nastaveny na tržní úrovni,“ znělo vyjádření ředitele pro obchodní transformaci Českých Radiokomunikací Kamila Levinského.

Hospodářské ukazatele v tuzemsku

V minulém týdnu představil Český statistický úřad (ČSU) zprávu o hospodářství České republiky za duben a květen letošního roku. Z hlavních zjištění vyplynulo, že zatímco v dubnu pokračoval vysoký meziroční pokles průmyslové výroby, stavební výroba mírně rostla.
Pokles vývozu i dovozu se v dubnu prohloubil při vysokém přebytku obchodní bilance. V dubnu bylo o jeden pracovní den méně než před rokem. Hladina spotřebitelských cen se v květnu v porovnání s dubnem nezměnila, pokračovalo zpomalování meziroční inflace. Míra registrované nezaměstnanosti zůstala v květnu na úrovni dubna.

Průmyslová výroba byla v dubnu meziročně nižší o 22,1 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní byl pokles 19,2 %), v porovnání s revidovaným prvním čtvrtletím letošního roku se propad prohloubil. Celkový pokles ovlivnila –4,3 procentními body výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která se snížila o čtvrtinu, dalšími –3,3 p.b. výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (snížení výkonu odvětví o 36,1 %) a dalšími –2,9 p. b. výroba strojů a zařízení (pokles odvětví o 30,5 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se snížily v dubnu meziročně o 23,1 %, z toho tržby z přímého vývozu o 23,6 %. Podíl tržeb z přímého vývozu na celkových tržbách činil 47,5 %, v dubnu 2008 to bylo 47,8 %. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 11,1 %, jejich průměrná mzda v dubnu ve výši 23 604 Kč byla vyšší nominálně o 2,3 % a reálně o 0,5 %. Hodnota nových zakázek uzavřených ve vybraných odvětvích se v dubnu meziročně snížila o 26,7 %, z toho hodnota zakázek ze zahraničí o 26,9 %.

Z hlediska zahraničního obchodu v dubnu meziročně poklesl vývoz i dovoz. Vývoz se snížil o 22,8 % a dovoz o rekordních 26,0 % (vše v běžných cenách). Pokles byl mj. ovlivněn rekordním obratem v dubnu 2008, velikonočními svátky a nižším počtem pracovních dní. Obchodní bilance skončila, zejména vlivem vyššího poklesu dovozu, přebytkem 12,0 mld. Kč, který byl o 5,6 mld. Kč vyšší než před rokem. Se státy EU 27 byla bilance aktivní ve výši 38,4 mld. Kč (o 1,7 mld. Kč nižší než před rokem), se státy mimo EU 27 pasivní 26,4 mld. Kč, v loňském dubnu bylo pasívum o 7,3 mld. větší. Saldo zahraničního obchodu bylo rozhodujícím způsobem kladně ovlivněno obchodem s minerálními palivy, s polotovary a materiály, s chemickými výrobky a se surovinami.

Přečtěte si také

IT byznys: 45 % podnikatelů říká, že nám Brusel ztěžuje podnikání
IT byznys: evropské normy představují pro firmy náklady více než 1 bilion EUR
IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné
IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun

Exit mobile version