
Způsobů, jak přenechat svoji doménu někomu jinému, existuje celá řada. Od těch nedobrovolných, ve formě nechtěných expirací a soudních rozhodnutí, až po dobrovolné, v podobě prodeje či darování. Na co si dát pozor, abyste o svou doménu nepřišli, a jaké máte možnosti v případě, že se jí naopak budete chtít zbavit?

Lubor Kopecký
Ponechme stranou případy, kdy soud může svým rozhodnutím odejmout CZ doménu, pokud si na ni činí nárok někdo oprávněnější – typicky majitel ochranné známky a podobně. Stejně tak se nebudeme zabývat situacemi, kdy se společnost dostane do konkursu a její domény přejdou na kupce či věřitele. Zaměřme se spíše na případy, jak je možné o doménu nechtěně přijít, nebo ji naopak cíleně přenechat někomu jinému.
Profil
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.
Zapomínejte platit včas
Jedním z nejčastějších způsobů ztráty domény je neúmyslná expirace. O svou doménu přichází každý držitel, který před vypršením platnosti její registrace neuhradí správní poplatek doménovému registrátorovi. Právě proto registrátoři, zpravidla s náležitým předstihem, upozorňují každého zákazníka na to, aby včas uhradil poplatek za prodloužení registrace domény. V mnoha případech ale dochází jednoduše k tomu, že držitel již nepoužívá e-mailovou adresu, na kterou jsou zasílány výzvy k platbě a upozornění, ani nepřistupuje ke svému účtu u registrátora. Proto se vůbec nedozví, že je potřeba doménu prodloužit.
Dojde-li k vypršení platnosti CZ domény, přechází na 45 dnů do tzv. ochranné lhůty. Během ní je manipulace s doménou omezena. Jestliže v průběhu prvních 30 dnů trvání ochranné lhůty nedojde k prodloužení registrace, zruší CZ.NIC směrování domény na stávající sadu nameserverů – držitel má poslední možnost všimnout si, že něco není v pořádku. Jeho stránky totiž přestanou fungovat. Jestliže ani potom neprodlouží platnost držené domény, doména zaniká a vrací se zpět mezi volné domény, které si může registrovat kterýkoli zájemce.
Jiné domény než CZ se ale řídí vlastními pravidly a mohou být vyřazeny z provozu už několik dní po vypršení platnosti (například generické domény) nebo je jejich prodloužení po splatnosti dražší (domény EU). Datum expirace každé domény je veřejný údaj – každý si jej může snadno a kdykoli ověřit prostřednictvím služby WHOIS. Někteří registrátoři dokonce umožňují přístup k seznamům expirujících domén a dávají tím případným zájemcům možnost pokusit se danou doménu získat co nejdříve po jejím uvolnění.

Jak zdědit či převést doménu
Jelikož jsou domény regulérní součástí majetku, přecházejí vždy při zániku svého majitele na jeho nástupce. V případě právnické osoby, tedy společnosti či sdružení, přecházejí domény na právního nástupce. U fyzických osob se každá doména stává regulérním předmětem dědictví a prokázání dědického nároku pak slouží jako doklad pro registrátora, který by měl na jeho základě převést doménu na nového držitele z řad dědiců.
Zbavit se domény však můžete i dobrovolně. Každý držitel má několik možností, co si s nechtěnou doménou počít. Považuje-li držitel svou doménu za bezcennou a chce ji sám vědomě vrátit do veřejného registru, volí zpravidla nejjednodušší cestu – tedy ignorování výzev k platbě od registrátora a nedbání na upozorňující zprávy od sdružení CZ.NIC. Daná doména pak expiruje výše popsaným způsobem a může se o ni opět ucházet jakýkoli zájemce.
Velmi častým způsobem, jak se zbavit domény, bývá i její nabídka k prodeji, tedy úplatné převedení na jiného držitele. Aby byla doména v dnešní době prodejná, měla by být atraktivní a především mít potenciál pro generování návštěvnosti. Držitelé domén zpravidla nabízejí jejich odprodej přímým oslovením potenciálních kupců nebo prostřednictvím internetových aukcí, burz a inzertních médií.
Stejně tak lze převádět domény bezúplatně, tedy komukoliv je dobrovolně darovat. Důvody přitom bývají různé. Zpravidla jde o dárek k narozeninám či svatbě, případně o sponzorský dar veřejně prospěšným sdružením. Hodnota každé darované domény samozřejmě roste s tím, na kolik let dopředu je její registrace dárcem předplacena. Jedinou podmínkou je, aby s převodem domény souhlasil i její nastávající držitel. Nelze ji tedy převést bez jeho ověřeného podpisu na žádosti o změnu držitele.
Domény jsou cenným majetkem
{seealso}
Ceny atraktivních domén šplhají do astronomických výšin a je proto dobré s nimi zacházet s rozmyslem a obchodním rozhledem. Tím nejmenším, co pro svou doménu můžete udělat, je pravidelná kontrola kontaktních údajů a úhrady poplatků na další období registrace.