Jaké služby nabídne mobilní operátor U:fon?

ITbiz.cz, 13. březen 2007 07:56 4 komentářů
Rubriky: Telekomunikace

Ufon
Nový operátor U:fon již získal od Českého telekomunikačního úřadu kód sítě CDMA a rozsah telefonních čísel. Provozovatelem sítě je společnost MobilKom, a. s., kterou vlastní česko-slovenská finanční skupina Penta. Zákazníci budou moci zpočátku využívat přístup k vysokorychlostnímu internetu, od roku 2008 plánuje operátor mobilní hlasové služby. Síť bude veřejně dostupná letos v létě. Pokusili jsme se získat informace o službách, které budou moci zákazníci čtvrtého mobilního operátora využívat.

U:fon se od svých konkurentů odliší českým názvem a údajně výrazně nižšími cenami. Firma se bude profilovat jako přátelská společnost, která dobře zná místní prostředí a zákazníkům nabízí služby, které skutečně potřebují. "Chceme být na první pohled jiní. Naše logo je výrazné, má takovou moderní a jasně zelenou barvu. Ufon je někdo, kdo vám přináší velice moderní až vesmírnou technologii," uvedla Jana Studničková, tisková mluvčí Penta Investments, a.s.

U:fon by měl poskytovat připojení k internetu prostřednictvím mobilní sítě CDMA rychlostí až 3,1 Mb/s a hlasové služby. Dosud byla tato technologie využívána pro služby širokopásmového mobilního přístupu k síti Internet. "Zákazníky chceme oslovit především nabídkou zajímavých služeb za dobré ceny – rychlý a levný internet, alternativa k pevným linkám, digitální vysílačky a další," prozradila ITBIZu Studničková. Služby bude operátor poskytovat domácnostem i firmám v oblastech, kde by podle serveru Mobil.cz mohla být po rychlém internetu největší poptávka. Nové klienty by přitom mohla přilákat cena, která bude údajně o polovinu nižší než současná nabídka.

MobilKom chce získat doménu Ufon.cz

MobilKom vlastní internetovou doménu u-fon.cz a podle informací tiskové mluvčí jedná se současným vlastníkem názvu ufon.cz o převzetí této domény. Luboš Plotěný, analytik poradenské a konzultační společnosti Dobrý Web, ve svém vyjádření pro ITBIZ upozorňuje, že by bylo pro operátora vhodné získat do svého vlastnictví již zmíněnou druhou doménu. „V případě společnosti podobného typu, kde by znalost značky měla být jedním z klíčových předpokladů pro obchodní úspěch, je rozhodně snadná zapatovatelnost a jednoduchost domény velice důležitá,“ tvrdí Plotěný. Zástupcům firem doporučuje zvolit doménové jméno, které odpovídá dlouhodobým obchodním záměrům a strategii firmy.

Koupě domény od původního vlastníka nemusí být vždy úspěšná. Například Telefónica O2 se pokusila do svého vlastnictví získat doménu O2.cz. "Navrhli jsme jim řešení barterového typu, které by je v podstatě nestálo žádné peníze navíc," popisuje jednání s operátorem vlastník domény Tomáš Schel. "Jednání proběhla, ale k dohodě nedošlo," vysvětlil Martin Žabka, tiskový mluvčí Telefónica O2. Telekomunikační operátor proto nyní provozuje vlastní webovou prezentaci na poměrně složité adrese www.cz.o2.com.

Jednoduché doménové jméno by přitom mohlo znamenat pro firmu větší výhodu pro internetový marketing. "Dost to závisí na současné struktuře návštěvníků domény a především na zdrojích návštěvnosti," uvádí analytik Dobrého Webu.

Vysílačka v mobilním telefonu

Zpočátku se bude moci připojit zhruba pět a půl milionu obyvatel České republiky. Pokrytí se později rozšíří na 95 – 98 % populace. Přechod do nové mobilní sítě však nebude zcela jednoduchý, protože současné mobilní telefony nebudou technologii operátora podporovat. Dodavatelem prvních telefonů by měla být některá z asijských firem, která bude ochotná vyrábět telefony v omezeném množství. Technologie v rámci sítě potom dodává čínská společnost ZTE, která stojí například za norskou sítí Nordisk. Zákazníci se možná dočkají i služby push-to-talk, což je obdoba klasické vysílačky v mobilním telefonu.

Podobnou službu začal od března roku 2005 poskytovat mobilní operátor Eurotel. Dnes tento tarif naleznete pod názvem O2 Přepínám. Za měsíční paušál 474 korun nebo denní poplatek 46 Kč můžete vzájemně komunikaci s lidmi, kteří jsou součástí této sítě. Hovor probíhá stisknutím tlačítka nebo volbou v příslušném menu. Na rozdíl od běžných telefonátů může hovořit pouze jeden. Je rovněž možné hovořit k celé skupině uživatelů. Zásadní výhodou je dostupnost služby, protože tato vysílačka vás omezuje pouze na dosah signálu GSM/GPRS. Samotné hovory však mají nižší prioritu, a tak může v některých případech docházet k výpadkům.

Vodafone ufony zřejmě nekoupí

Současní hráči na trhu zřejmě berou vstup dalšího operátora vážně. Telefónica O2 v březnu oznámila změnu velkoobchodní nabídky v podobě zvýšení rychlosti ADSL připojení až na 8 Mb/s za stejnou cenu. Nová rychlost připojení se týká stávajících i nových zákazníků. Podle deníku Aktuálně.cz může být důvodem změn obava před nabídkou čtvrtého operátora, který by měl zákazníkům poskytnout výrazně rychlejší internet za "revoluční ceny". "Nejedná o klasickou mobilní síť se všemi službami a výhodami, jaké nabízejí tři současní operátoři," připomíná Martin Žabka.

Také Vodafone je na příchod nového konkurenta připraven. Výkonný ředitel Vodafone Grahame Maher v rozhovoru pro Lidové noviny naznačil, že se jeho společnost pokusí s nováčkem na trhu dohodnout na vzájemné spolupráci. Údajně neuvažují o koupi provozovatele sítě U:fon. "Odpověď na otázku, jestli můžeme nějaký subjekt koupit, je ano. Jsme velká nadnárodní společnost a je běžné, že někoho čas od času převezmeme. Pokud to bude výhodné, budeme takto postupovat. Naše diskuse jsou převážně vedené s Telefónikou a T-Mobilem.," prohlásil Maher.

Související


O2 přichází s akční nabídkou CDMA
U:fon bude lákat na rychlý internet
U:fon. Zlevní volání, nebo jen blafuje?
Těšte se na čtyřnásobně rychlejší internet
Do Česka vtrhne U:Fon
Tady orel, testovali jsme Eurotel Přepínám
Telefónica O2 stále nemá doménu O2.cz

Autoři: Jakub Šesta, Radim Hasalík


Komentáře

Karel #1
Karel 13. březen 2007 15:00

Tak na U:fon se opravdu těším. Konečně pořádná rychlost za levnější peníze.

Milka #3
Milka 13. březen 2007 15:01

To je pravda. Už aby bylo léto.

Solacha #4
Solacha 15. květen 2007 14:51

Nezapomeň na to, že Penta je především finanční skupina a jak určitě víš zhodnocení peněz na trhu je velmi malé. Aby to nezkončilo tak, že to rozjedou přilákají zákazníky na 2 roky, udělají kampaň a pak to výhodně střelí některému ze současných operátorů, a budeme tam kde teď v řiti.

ToMsTeR #2
ToMsTeR 04. duben 2007 17:31

No nebojte uz je to tak za dva mesice za tria je tu:) uz aby to vazne bylo o2 s prominutim DMNCE:)

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů