Kauza roaming: budeme volat ze zahraničí levněji?

Pavel Žďárek, 18. červenec 2007 00:00 1 komentářů

Mobilní telefon
Kvůli zásahu Evropské unie se téma telefonování v zahraničí (roaming), respektive ceny za něj, dostaly na krátkou dobu na titulní stránky novin. Pojďme se podívat, jak je v České republice tato službu využívána, a jakou nabídku pro nás vlastně naši mobilní operátoři připravili.Žádný telekomunikační operátor nepokrývá veškeré území. Nejčastějším omezením pro dosah signálu jsou státní hranice, proto se s pojmem roaming setkáme nejčastěji při volání do nebo ze zahraničí. Tam, kde má uživatelův operátor slabý nebo žádný signál, přichází na řadu služba místního operátora, který má toto území pokryté. Aby uživatel mohl služeb cizího operátora využívat, musí s ním mít jeho operátor sepsanou patřičnou smlouvu. Podmínky této smlouvy se pak odrazí v kvalitě a ceně nabízené služby.

Běžné použití roamingu u občanů (fyzických osob) jednotlivých zemí je jasné. Pokud cestují někam do zahraničí a chtějí odtud telefonovat či posílat textové zprávy, musejí mít roaming u svého operátora aktivovaný. V případě firem je použití roamingu stejné, pouze s tím rozdílem, že jejich smlouva s operátorem pokrývá roaming u všech (nebo vybraných) zaměstnanců. Firmy také využívají častěji než fyzické osoby datový roaming.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se v současné době objevuje v novinách pojem roaming, jsou jeho ceny, které jsou dle mnohých nepřiměřeně vysoké. "Hodnotím je tak, že firemní klientele jsou ceny ukradené, takže pravděpodobně odpovídající poměru poptávky a nabídky. Navíc někteří velcí klienti mají ceny speciální," říká Jan Matura ze serveru Mobil.cz.

Pro velké firmy jiné ceny


To potvrzuje Jitka Pacolová ze společnosti T-Mobile: "Ceny pro firemní zákazníky jsou shodné s cenami pro jednotlivce. Pro velké společnosti jsou připravovány individuální nabídky, jejichž podmínky se případ od případu liší, takže je nelze z tohoto důvodu zveřejnit."

Tomáš Doseděl, šéfredaktor časopisu Mobility, to vidí takto: "Ceny roamingových volání se v poslední době značně snížily. Dnes již není problém přijímat v zahraničí hovory za jednorázový spojovací poplatek nebo zcela zdarma. Také sazby za odchozí hovory byly sníženy na relativně přijatelnou úroveň. Zbytečně vysoké ovšem zůstávají ceny za datové přenosy, zvláště firemní zákazníci by jistě ocenili možnost používat v zahraničí GPRS/EDGE za přijatelné ceny." Jako příklad uvádí služby T-Mobile Cestovatel, Vodafone Passport a nabídku mobilního operátora United Mobile.

A co si o cenách myslí Evropská unie? "Evropská komise je přesvědčena, že v této otázce nalezne shodu jak s Evropským parlamentem, tak s Radou, které jsou stejně jako Komise přesvědčeny o příliš vysokých cenách těchto služeb. Tento pohled je sdílen i obyvateli EU; podle výsledků Eurobarometru z listopadu loňského roku 70 % dotázaných aktivitu EU v této otázce schvaluje," objasňuje Jakub Zikmund z tiskového oddělení Representation of the European Commission to the Czech Republic.

Srovnání ceníkových cen základní nabídky roamingu (ceny s DPH):

OperátorOdchozí hovoryPříchozí hovorySMSMMSInternetWAP
O2
Sousední země29,7523,8011,909,28
Evropa41,6523,8011,909,28
Ostatní65,4553,5511,909,28
T-Mobile
Slovensko22,6110,718,3311,900,211,19
Evropa34,5117,859,5216,660,291,67
Rusko, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika53,5541,6510,7121,420,402,74
Jižní a Střední Amerika, včetně Karibiku; satelitní sítě95,2065,4515,4721,42


VodafoneOdchozí hovory do partnerské sítěOdchozí hovory do ostatních sítíPříchozí hovorySMS
Zóna 121,4229,7511,908,33
Zóna 230,3535,7017,859,52
Zóna 360,6971,4035,7014,28

Zóna 1: většina evropských zemí, Zóna 2: jižní a východní Evropa, sever Afriky, Severní Amerika, Zóna 3: Jižní Amerika, Asie, vybrané Africké státy, Austrálie

Příliš drahé hovory ze zahraničí

Hlavním bojovníkem za snížení cen roamingu je komisařka (z Evropské komise) Viviane Redingová. Ta ve svém druhém funkčním období dostala na starost resort informací a do oka jí padly právě vysoké ceny roamingu. Psal se rok 2004 a o rok později i komisí zřízená skupina European Regulators Group potvrdila, že ceny roamingu jsou neodůvodněně vysoké.

Její upozornění na nutnost snížení cen za roaming se minulo účinkem, a tak v roce 2006 začala prosazovat regulaci cen roamingu v rámci celé Evropy. Započalo jednání se všemi zainteresovanými stranami, jehož výsledek se dostavuje právě v těchto dnech. Redingová skutečně po třech letech docílila toho, že Evropský parlament schválil přesné limity pro možnou výši maloobchodních cen za roamingové volání. Regulaci čeká ještě schválení Evropskou radou. Pokud projde i tam, dočkáme se jakéhosi Euro tarifu, ve kterém by jedna minuta volání do zahraničí měla stát maximálně 14 Kč a přijímaný hovor z Evropy pak polovinu.

Toto opatření mobilní operátory rozhodně nepotěší. "V loňském roce naši letní akční nabídku využilo velké množství zákazníků a máme kladné reakce i na další nabídky, které si zákazníci objednali. I přesto se však snažíme přicházet s novými nápady a i do budoucna zlepšovat hodnotu roamingových služeb poskytovaných našim zákazníkům," uvádí Martin Žabka. „V Evropské unii se již dlouho debatuje o různých návrzích. Jsme si vědomi toho, že regulace je otázkou blízké budoucnosti, a proto pracujeme na tom, abychom návrh EU splnili.“

Nic jiného mobilním operátorům asi nezbude. Je možná pravda, že byl roaming poskytován za zbytečně vysoké ceny, ale na druhou stranu tento příjem umožňoval přípravu různých cenových akcí a zajímavých nabídek pro vnitrostátní volání. Můžeme tedy očekávat, že chybějící příjem si operátoři budou muset doplnit jinak, pravděpodobně zdražením (nebo nezlevněním) jiných služeb či produktů.


Můj názor


Ceny za službu roaming rozhodně nedělají českým firmám vrásky na čele a souhlasil bych s vyjádřením O2 - jejich průzkum ukázal, že i obyčejní lidé jsou s cenami spokojeni. Ceny za roaming jsou ceny vytvořené poptávkou a nabídkou a jsou výsledkem konkurenčního boje mezi operátory.

Zdá se, že všichni jsou s nimi spokojeni, až na ty, kteří mají možnost zjistit si, že se operátorům daří prodávat svou službu se značným ziskem. Těžko říct, jestli je vynucené snížení cen za roaming výsledkem boje za lepší život v EU nebo jen snahou přiškrtit příjem firmám, kterým se momentálně daří.

Rozhodně se nebráním nižším cenám za volání, ale myslím si, že roaming v běžném životě využívá hodně malé procento obyvatel ČR, kteří by raději uvítali snížení cen paušálů či hovorného (nehledě na ceny za internetové připojení a přenos dat).

Nicméně Jakub Zikmund vidí ve snížení cen roamingu paradoxně i finanční přínos pro samotné operátory: "V prosinci 2005 Skupina evropských regulátorů na vysoké ceny za roaming upozornila a doporučila zabývat se tímto problémem na evropské úrovni. V březnu 2006 Evropská rada prohlásila, že je nutné snížení poplatků za roaming s ohledem na hospodářskou soutěž v Evropě kvůli zatraktivnění používání mobilních telefonů na cestách. Mobilní operátoři tak získají možnost přílivu nových uživatelů, což se pozitivně promítne do fungování celé ekonomiky EU."

Roaming v blízké budoucnosti

Svět se pořád zmenšuje, všude už je blíže, komunikace v reálném čase je možná na neuvěřitelné vzdálenosti. Je tedy pravděpodobné, že do budoucna budou ceny roamingu klesat, jak bude přibývat nových komunikačních možností (ICQ, Skype atd.) a nových operátorů (např. zmiňovaný United Mobile).

Tomáš Doseděl s tímto názorem souhlasí, když říká: „V posledních cca 18 měsících jsme svědky razantního zjednodušování ceníků a postupného snižování cen za volání v zahraničí. Domnívám se, že tímto směrem budeme ještě nějakou dobu pokračovat.“

Navíc se zdá, že ono vynucené zlevnění zase tolik problémů operátorům nenadělá. Alespoň bychom tak mohli usuzovat dle slov Jakuba Zikmunda: "I přes požadavky Evropské komise na snížení cen za roaming zůstávají současné ceny 4 - 5x vyšší než samotné náklady operátorů. Omezení cen za roaming stále ponechává dostatečný prostor pro profit mobilních operátorů, stejně jako ponechává dostatek prostoru soutěži mezi jednotlivými poskytovali."

Každopádně jsou pravdivá slova Jana Matury: „Snaha EU může v cenách roamingu udělat pořádek a zpřehlednit je. Přesto to nebude mít výrazný vliv na zvýšení volání v roamingu.“ Jinými slovy, ten, kdo potřeboval volat do zahraničí či ze zahraničí, bude tak činit nadále. Kdo tuhle potřebu nemá, nebude mít důvod začít, i kdyby to bylo zadarmo.

Související


Reakce operátorů na nařízené snížení cen roamingu
Vyplatí se United Mobile pro volání ze zahraničí?


Komentáře

Milan Vinter #1
Milan Vinter 29. září 2008 15:51


Dobrý den,

zajímal by mne Váš názor na téma:

Proč stále ještě nefunguje "roaming" v ČR?

Proč nelze využít dostupné GSM sítě jiného
operátora pro volání kdekoliv na území ČR?

Stále je v ČR dost lokalit, kde "domovský" operátor
nemá kvalitní signál a nelze (jen pro nouzová volání)
využít jiného poskytovatele GSM sítě, který zde
kvalitní signál GSM má. To je přeci dnes už absurdní
situace a nikdo se jí nezabývá, ani ČTÚ.

Škoda, tedy škoda hlavně pro uživatele GSM sítí v ČR.

Přeji Vám příjemný den


Milan Vinter
--
milan.vinter@cmail.cz
.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Kalendář

23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018
04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26

Starší zprávičky

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 1 komentářů

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů