• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Kdo u nás dodává superpočítače, zejména pro AI?

ITBiz.cz
20. 5. 2019
| Články

Ten, kdo v březnu dodal na ČVUT v Praze nejvýkonnější superpočítačový cluster s procesory Intel Xeon pro řešení úloh SMP, MPP, HPC, a díky akcelerátorům Nvidia Tesla V100 i úlohy AI, ML apod. Pro AI však dodal i superpočítač pro AI s kartami Nvidia DGX2 do Ostravy. Co všechno to obnáší jsme se ptali Petra Plodíka, obchodního ředitele společnosti M Computers, která je těchto systémů dodavatelem.

Nedávno jste vyhráli v soutěži o dodávku superpočítače na ČVUT v Praze. Proč si ČVUT vybralo právě M Computers?

Petr Plodík, M Computers

Petr Plodík, M Computers

Soutěž jsme vyhráli ve veřejném výběrovém řízení, kde bylo nastaveno vejít se s nejnižší cenou do požadovaných parametrů. Superpočítače dodáváme často, zejména do akademické sféry, známe jejich nároky, takže poskládat nabídku podle technických parametrů z mnoha komponent pro nás není až tak moc obtížné, protože už víme, které výrobce oslovit. Na druhou stranu bylo toto výběrové řízení poměrně složité, jelikož se skládalo z mnoha částí, museli jsme oslovit skutečně mnoho dodavatelů a z nich vybrat ty nejvýhodnější. Vedle IT části, serverů, diskových úložišť a networkingu jsme navíc museli řešit část, která se IT příliš netýkala, což znamenalo vybudování tzv. studené uličky v datacentru, rozvodů vody na chlazení, stavba výměníků tepla, takže šlo o komplexní záležitost. Jelikož však tyto věci děláme už delší dobu, víme také, na koho se obrátit. Díky partnerství s našimi dodavateli navíc umíme získat výhodné podmínky.

Co tedy rozhodlo, že jste vyhráli právě vy?

Jednoznačně cena, která byla hlavním ukazatelem výběrového řízení. Zároveň však bylo v požadavcích dodat celý projekt, a to během pouhých šesti týdnů.

Je tato instalace superpočítače na ČVUT něčím výjimečná?

Jistě, jde hned o několik zajímavých, až skutečně unikátních prvků. Snad nejzajímavější je celkový instalovaný výpočetní výkon. Ten dosahuje díky akcelerátorům Nvidia šesti petaflopsů, což je do této chvíle nejvýkonnější superpočítač pro operace v AI operacích (Artificial Intelligence, umělá inteligence) v České republice. To je skutečně unikátní a je tomu tak díky osmačtyřiceti nejvýkonnějším akcelerátorům Nvidia Tesla V100.

Další unikátní vlastností tohoto superpočítače je, že jde o velmi komplexní cluster. Skládá se totiž z několika částí, a sice z CPU (Central Processing Unit) clusteru s procesory Intel, GPU (Graphical Processing Unit) clusteru s akcelerátory, obsahuje také velký stroj SMP (Symmetrical Multi Processing) s mnoha procesory, vysokorychlostní síť, několik diskových úložišť, vše je superrychlé pro přístup k uživatelským datům, a nakonec ta studená ulička mezi racky v datacentru. Jde tedy o hodně komplexní věc a víceméně ukázku všech počítačových architektur tak, aby si vědci mohli vyzkoušet úlohy jak v architektuře MPP (Massive Paraller Processing), tak na SMP serveru s mnoha procesory a velkou sdílenou pamětí, tak na klasických CPU serverech. V této superpočítačové architektuře clusteru na ČVUT je prostě vše v jednom.

Se společností Nvidia tedy máme jednak ten hezký cluster na elektrofakultě ČVUT, jednak jsme v průběhu února 2019 instalovali největší superpočítač Nvidia u nás, který má šestnáct grafických karet DGX2 v jednom systému. Je umístěn na národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Ten je zase unikátní v tom, že jedna mašina, server, má výkon 2 PFLOPS pro operace AI a ML (Machine Learning, strojové učení). Tento jeden server se speciální architekturou dokáže zpracovat obrovské neuronové sítě i díky velké kapacitě GPU paměti (celkem 512 GB). Opět, byl to vůbec první dodaný počítač tohoto typu ve střední a východní Evropě.

Co všechno tedy poskytuje vaše firma M Computers?

Primárně se zaměřujeme na dodávky superpočítačů, a to nejen v České republice, ale už řešíme věci i na Slovensku a vypadá to, že brzy budeme řešit věci ohledně superpočítačů i v regionu střední Evropy v okolních zemích. S tím souvisejí i úložné systémy o velkých kapacitách. Už máme za sebou jednu z největších instalovaných úložných kapacit v České republice na CESNETu, která má 25 petabytů dat, což je také docela hezká referenční zakázka. Kromě vysokých výpočetních výkonů superpočítačů a velkých datových úložišť tedy aktuálně řešíme i věci okolo infrastruktury a AI. Kdekoliv se to týká Nvidia, tam bychom byli rádi i my.

Co se týče značek, jsme v současné době jediným partnerem Nvidia pro akcelerované výpočty v České a Slovenské republice, což znamená pro karty Nvidia Tesla, a zároveň pro systémy Nvidia DGX, vhodné pro nasazení AI, které jsou od Nvidia předinstalované a připravené pro tyto úlohy.

Jako partner společnosti Nvidia jsme v březnu 2019 obdrželi hezké ocenění „Nvidia AI Innovator of the Year“, které dostalo několik firem v Evropě, a to za přínos v oblasti AI pro Nvidia. Díky tomu jsme se dostali i na zajímavou konferenci Nvidia do Kalifornie. Na této výroční konferenci Nvidia vždy oznamuje svoje novinky a ukazuje budoucnost, jak bude vypadat infrastruktura v dalších letech.

Můžete prozradit nějaké novinky u Nvidia?

Letošní konference byla zajímavá zejména v tom, že se nesoustředila na hardware. Novinky v hardwarové oblasti byly ohlášeny v loňském roce, ať už šlo o ty nejvýkonnější akcelerátory Tesla V100, akcelerátory pro nasazení neuronových sítích Tesla T4, nebo pro grafiku akcelerátory RTX. Letošní ročník byl proto laděn jinak, softwarově. Ukazovali krásný trend, a sice jak software dnes dohání hardware. Postupně ukazovali knihovny a aplikace pro využití toho nejnovějšího hardwaru. Měli tam mraky příkladů, ať už se týkaly umělé inteligence nebo grafiky, jak se nové hardwarové technologie dostávají do praxe a budou v ní už letos využity.

Dodáváte podobné systémy také do komerční sféry?

Zatím moc ne, jde totiž o relativně novou oblast nasazení grafických akcelerátorů v IT infrastruktuře. Obvykle to vždy začíná na univerzitách a výzkumných institucích, avšak první poptávky z průmyslu už vidíme, zejména ze strojírenského. Tyto firmy totiž chtějí být konkurenceschopné i díky AI, a proto takovou IT infrastrukturu potřebují. Zajímavé je také použití AI ve zdravotnictví, kde tyto systémy dokáží pomáhat lékařům. Třetí oblastí je státní správa, a to tam, kde je třeba řešit bezpečnost, ať už pro kybernetickou bezpečnost, nebo rozpoznávání objektů a obrázků na kameře a podobně.

Na koho by se měl případný zájemce o tyto technologie u vás obrátit?

M Computers má tři pobočky, a sice v Brně, Praze a Zlíně, kde je to spíše záležitost PC, notebooků a Lenovo Shop. Systémy točící se okolo AI, těmi se zabýváme primárně v Praze a Brně, takže ať už na mě, nebo na kohokoliv z našeho obchodního týmu.

Rubriky: ByznysČeské ITCloudHardwareInternetPodnikový softwareScienceTechnologieTelekomunikaceVeřejná správa

Související příspěvky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

12. 7. 2025
Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

11. 7. 2025
Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Big square

MySQL Workbench

BITNET

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.