Estonsko a Itálie

Pavel Houser , 11. září 2018 06:00 0 komentářů

Estonsko se vzhledem k pokročilé digitalizaci tamní státní správy a s tím související minimalizaci byrokracie dává za vzor již několik let. Místní dopisovatelé nyní pro ZDNet připravili i přehled estonského trhu start-upů.

Místní firma Veriff v létě získala 7,7 milionu dolarů od fondu Mosaic Ventures. Na zdejší poměry to není nijak vysoká částka, v médiích to skoro nevzbudilo ohlas. Krátce před tím ostatně místní dodavatel CRM Pipidrive získal 50 milionů dolarů v dalším kole financování od Insight Venture Partners a Bessemer Venture Partners. Start-up specializující se na autonomní roboty Starhisp Technologies obdržel 25 milionů dolarů, Taxify pak dostala dalších 175 milionů dolarů, především od Daimleru, čímž se hodnota firmy zvedla přes miliardu (tzv. jednorožci). Místní tech-hub Garage48 tvrdí, že letos by investice do místních start-upů mohly celkem dosáhnout 410 milionů dolarů. Estonsko má přitom 1,3 milionu obyvatel...

Kalev Aasmae v této souvislosti uvažuje o tom, zda jsou investice důsledkem politiky. Od roku 2011 množství investic strmě roste s tím, jak se komplexnější stává místní ekosystém (co ale přesně to znamená?). Nicméně nakonec je možné, že vládní iniciativy nehrají zdaleka takovou roli jako jednorázová událost, totiž koupě Skypu Microsoftem v roce 2011. Těžko říct, co tehdy Microsoft získal za 8,5 miliardy dolarů (v této souvislosti: nedávno také uplynulo 5 let od krajně nevydařené transakce Microsoft-Nokia), a to byl tehdy trh z hlediska cen firem úplně jinde než dnes.

Mnoho dnešních estonských podnikatelů i odborníků nějak prošlo přes Skype, úspěch tohoto dobře viditelného softwaru (nejde jen o samotnou částku, v tomto ohledu se to nedá srovnat třeba s efektem prodeje firmy dodávající vývojové nástroje) zvýšil zájem místních lidí o vlastní podnikání a práci ve start-upech. Skype přitom vznikl už v roce 2003, takže na něm vyrostla celá generace dnešních manažerů.

Další věc je, že Estonsko má jazykově i kulturně blízko k Finsku, takže zde působil rovněž úspěch Nokie. Sousední Lotyško a snad i Litva mají možná stejně kvalitní školy a třeba nejsou pozadu ani v e-governmentu. Třeba tedy vliv těchto faktorů nelze přeceňovat, velkou roli hraje efekt sněhové koule, tedy vlastně náhoda?

Je to opravdu tak? Itálie je cca 8. největší ekonomikou světa, ale za prosperující ekonomiku bychom ji asi neoznačili, a to z mnoha důvodů. Kupodivu (tentokrát dle italských dopisovatelů ZDNet) má země ale rovněž ambiciózní plány i již úspěšně realizované projekty v oblasti e-governmentu, například spustila speciální mobilní aplikaci (zatím v beta verzi) pro placení daní i dalších poplatků. K práci pro státní správu v oblasti digitalizace se podařilo přemluvit např. viceprezidenta Amazonu. V zemi vznikl jednotný registr, který zahrnuje dosud izolovaná data o občanech z různých vládních i dalších agend. Všichni občané by v této souvislosti měli získat digitální identitu.

Otázkou samozřejmě je, jak bude digitalizace probíhat dál třeba vzhledem k relativní politické nestabilitě země. Ale výše uvedený názor na Estonsko/Skype ukazuje, že efekt digitalizace státní správy na vývoj ekonomiky možná přeceňujeme. Znáte nějaký italský start-up, který by dosáhl celosvětového významu? To samozřejmě neznamená, že omezení byrokracie není příjemné samo o sobě, i když by nefungovalo jako další motor.

A nakonec, kdybychom se v tomto ohledu měli srovnávat? Úspěšné v ČR založené IT firmy, dnes působící celosvětově nebo prodané, by se jistě našly, ale o efektu sněhové koule přece jen mluvit nejde?


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů

Před Vánoci vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu

ČTK , 19. listopad 2018 12:07

Před Vánoci lidé více využívají karty místo ostatních forem plateb....

Více 0 komentářů

Apple a Samsung vs. banky

ČTK , 19. listopad 2018 08:00

Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů....

Více 0 komentářů

Rovio zvyšuje zisk, potřebuje ale nové hry

ČTK , 18. listopad 2018 08:00

Letos v únoru cena akcií firmy klesla o 50 % pod cenu stanovenou pro primární nabídku akcií....

Více 0 komentářů