Kacířství. Internet prý nepřispěl k ekonomickému růstu

Pavel Houser , 15. December 2018 06:30 0 komentářů

To, že prorůstání ICT prakticky do všech oblastí našeho života podporuje ekonomický růst, je zdánlivě nezpochybnitelné. Ale kdo ví.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Solow se v určitých kruzích proslavil výrokem, podle něhož počítače změnily téměř vše vyjma produktivity. Mohl by mít pravdu, tvrdí studie publikovaná v Journal of Economic Surveys. Chris Doucouliagos a Tom Stanley provedli metaanalýzu (tedy shrnutí jiných analýz) na základě 59 ekonometrických studií. ICT jako celek si přitom rozdělili do 3 kategorií: počítače, mobilní i pevné telefonní linky a internet. Závěry? Ve vyspělých zemích přispěly počítače jako takové k ekonomickému růstu středně, telefony jen málo a Internet vůbec.

Samozřejmě proti výsledkům lze vznášet celou řadu námitek. Když autoři srovnávají ekonomický růst v letech 1992-2004 na jedné straně a v letech 2005-2016 na straně druhé, dá se jim namítnout, že do hry vstoupila globální ekonomická krize, která s internetem nijak nesouvisela (opravdu nesouvisela?). Když se analyzuje růst výroby/průmyslu v USA, lze zase argumentovat, že globalizace a nové technologie vedou právě k přesunu těchto aktivit jinam (což ale mimochodem nemusí znamenat, že bohaté země přitom dále nebohatnou). Je to celé samozřejmě na další analýzy a stejně se asi těžko dojde ke shodě.

V rozvojových zemích přináší zase větší pozitivní dopad než ICT tekoucí voda, elektřina nebo alespoň základní vzdělání (i pro ženy). I když ale pomineme i tento typ argumentace (internet mají až tam, kde už předtím zavedli elektřinu), autoři studie zdůrazňují, podle nich v rozvojových zemích jsou mezi jejich „3 druhy“ ICT velké rozdíly v přínosu, mobilní i pevné telefonní linky k něčemu jsou, počítače a Internet ne (zde by se zase dalo argumentovat, že dnes je to už všechno propojené, nicméně alespoň pokud se zabýváme vývojem ekonomiky v posledních 20 letech, pak ono rozlišení může dávat smysl).

Vůbec je prý s podivem, že v minulosti, alespoň od průmyslové revoluce, inovace a nové technologie akcelerovaly ekonomický růst a produktivitu, ICT v tomto ale přináší výsledky dost pochybné. Když už, jedná se prý o jednorázová zvýšení než o podporu/záruku stabilního růstu.

Autoři netvrdí, že Internet nezměnil naše životy i způsob práce včetně možnosti pracovat z domova; zvýšil ale spíše naše pohodlí než samotný ekonomický výkon. Z tohoto hlediska, nadhazují provokativně, je pak otázka, zda vládní podpora by neměla směřovat spíše jinam, kde se vložené prostředky mají spíše šanci vrátit. (Opravdu: kolik firem u nás vnímá jako brzdu a překážku nedostatečně rychlý internet? Jaká bude tedy návratnost masivních investic zrovna do této oblasti?) Samozřejmě je otázka, kam – jiné cesty mohou být ještě méně efektivní.

Autoři se pokoušejí (hypotetický) efekt přece jen nějak vysvětlit. Soudí, že lidé s přístupem na internet v zaměstnání ve skutečnosti až třeba 3 hodiny denně z pracovní doby prolelkují. Dříve si sice mohli číst noviny a na počítačích bez internetu hrát Minolovku, ale s internetem podíl mimopracovních aktivit v zaměstnání roste.

Na celou záležitost se lze ale dívat i úplně jinak než autoři. Pokud např. internet snižuje náklady firmám i koncovým uživatelům, pak se to sice neprojeví v HDP (nebo projeví negativně), ale v růstu životní úrovně určitě ano. Což samozřejmě zase souvisí s tím, nakolik je HDP ideální metrika – nicméně tento faktor se prostě celkem snadno měří a porovnává, všemožné indexy kvality života nebo indexy štěstí jsou ještě víc subjektivní, bezobsažné či ideologické.

Plus je samozřejmě také možné, že ICT dosáhne nějaké prahové hodnoty, kdy dojde k velké změně a souvisejícímu ekonomickému růstu skokem – připočtěme k tomu umělou inteligenci a robotizaci. Otázkami kolem možných zlomových bodů typu technologické singularity se ovšem výše uvedená studie nezabývá, to už je zase jiná komplexní problematika.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15
Pavel Houser

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Symantec ukončil jednání o svém prodeji Broadcomu

ČTK , 16. July 2019 10:00

Symantec má pověst firmy, která uvažuje o svém prodeji, ale od dohody nakonec odstoupí....

Více 0 komentářů

Vláda odložila jednání o vysílačkách pro záchranný systém

ČTK , 16. July 2019 09:00

Vysílačkové síti pro policii, hasiče a další záchranné složky končí podpora technologie Tetrapol....

Více 0 komentářů

Huawei hodlá investovat v Itálii tři miliardy dolarů

ČTK , 16. July 2019 08:00

Itálie nedávno posílila svou moc nad soukromým sektorem, částečně kvůli obavám z možného zapojení čí...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Navigační systém Galileo o víkendu postihl výpadek, problémy přetrvávají (aktualizace)

ČTK , 15. July 2019 16:00

Příčinou výpadku byl údajně technický problém spojený s pozemní infrastrukturou....

Více 0 komentářů

Number Finder: Více než milion lidí si stáhlo aplikaci, která nedělá nic

Pavel Houser , 15. July 2019 14:53

Výzkumníci Avastu upozornili na podvodnou Android aplikaci Number Finder, za kterou stojí firma POZT...

Více 0 komentářů

Dnešní úroveň digitalizace státní správy brzy neobstojí

ČTK , 15. July 2019 09:00

V čistě elektronické podobě vykonává lokální samospráva téměř dvě pětiny svých úkonů....

Více 0 komentářů

Trump: Ke kryptoměnám bude asi nutné vyžadovat bankovní licenci

ČTK , 15. July 2019 08:00

Fed zřídil pracovní skupinu, která bude sledovat projekt Facebooku s kryptoměnou Libra....

Více 0 komentářů