Kacířství. Internet prý nepřispěl k ekonomickému růstu

Pavel Houser , 15. prosinec 2018 06:30 0 komentářů

To, že prorůstání ICT prakticky do všech oblastí našeho života podporuje ekonomický růst, je zdánlivě nezpochybnitelné. Ale kdo ví.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Solow se v určitých kruzích proslavil výrokem, podle něhož počítače změnily téměř vše vyjma produktivity. Mohl by mít pravdu, tvrdí studie publikovaná v Journal of Economic Surveys. Chris Doucouliagos a Tom Stanley provedli metaanalýzu (tedy shrnutí jiných analýz) na základě 59 ekonometrických studií. ICT jako celek si přitom rozdělili do 3 kategorií: počítače, mobilní i pevné telefonní linky a internet. Závěry? Ve vyspělých zemích přispěly počítače jako takové k ekonomickému růstu středně, telefony jen málo a Internet vůbec.

Samozřejmě proti výsledkům lze vznášet celou řadu námitek. Když autoři srovnávají ekonomický růst v letech 1992-2004 na jedné straně a v letech 2005-2016 na straně druhé, dá se jim namítnout, že do hry vstoupila globální ekonomická krize, která s internetem nijak nesouvisela (opravdu nesouvisela?). Když se analyzuje růst výroby/průmyslu v USA, lze zase argumentovat, že globalizace a nové technologie vedou právě k přesunu těchto aktivit jinam (což ale mimochodem nemusí znamenat, že bohaté země přitom dále nebohatnou). Je to celé samozřejmě na další analýzy a stejně se asi těžko dojde ke shodě.

V rozvojových zemích přináší zase větší pozitivní dopad než ICT tekoucí voda, elektřina nebo alespoň základní vzdělání (i pro ženy). I když ale pomineme i tento typ argumentace (internet mají až tam, kde už předtím zavedli elektřinu), autoři studie zdůrazňují, podle nich v rozvojových zemích jsou mezi jejich „3 druhy“ ICT velké rozdíly v přínosu, mobilní i pevné telefonní linky k něčemu jsou, počítače a Internet ne (zde by se zase dalo argumentovat, že dnes je to už všechno propojené, nicméně alespoň pokud se zabýváme vývojem ekonomiky v posledních 20 letech, pak ono rozlišení může dávat smysl).

Vůbec je prý s podivem, že v minulosti, alespoň od průmyslové revoluce, inovace a nové technologie akcelerovaly ekonomický růst a produktivitu, ICT v tomto ale přináší výsledky dost pochybné. Když už, jedná se prý o jednorázová zvýšení než o podporu/záruku stabilního růstu.

Autoři netvrdí, že Internet nezměnil naše životy i způsob práce včetně možnosti pracovat z domova; zvýšil ale spíše naše pohodlí než samotný ekonomický výkon. Z tohoto hlediska, nadhazují provokativně, je pak otázka, zda vládní podpora by neměla směřovat spíše jinam, kde se vložené prostředky mají spíše šanci vrátit. (Opravdu: kolik firem u nás vnímá jako brzdu a překážku nedostatečně rychlý internet? Jaká bude tedy návratnost masivních investic zrovna do této oblasti?) Samozřejmě je otázka, kam – jiné cesty mohou být ještě méně efektivní.

Autoři se pokoušejí (hypotetický) efekt přece jen nějak vysvětlit. Soudí, že lidé s přístupem na internet v zaměstnání ve skutečnosti až třeba 3 hodiny denně z pracovní doby prolelkují. Dříve si sice mohli číst noviny a na počítačích bez internetu hrát Minolovku, ale s internetem podíl mimopracovních aktivit v zaměstnání roste.

Na celou záležitost se lze ale dívat i úplně jinak než autoři. Pokud např. internet snižuje náklady firmám i koncovým uživatelům, pak se to sice neprojeví v HDP (nebo projeví negativně), ale v růstu životní úrovně určitě ano. Což samozřejmě zase souvisí s tím, nakolik je HDP ideální metrika – nicméně tento faktor se prostě celkem snadno měří a porovnává, všemožné indexy kvality života nebo indexy štěstí jsou ještě víc subjektivní, bezobsažné či ideologické.

Plus je samozřejmě také možné, že ICT dosáhne nějaké prahové hodnoty, kdy dojde k velké změně a souvisejícímu ekonomickému růstu skokem – připočtěme k tomu umělou inteligenci a robotizaci. Otázkami kolem možných zlomových bodů typu technologické singularity se ovšem výše uvedená studie nezabývá, to už je zase jiná komplexní problematika.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Rok androidů a elektrických oveček

Pavel Houser , 16. leden 2019 12:00
Pavel Houser

Co si o roce 2019 mysleli P. K. Dick, R. Scott a I. Asimov a nakolik jim jejich prognózy vyšly?...

Více

Kalendář

25. 01.

27. 01.
DevConf.cz 2019
29. 01. Reshoper 2019
19. 03.

22. 03.
Amper 2019RSS 

Zprávičky

Země EU se neshodly na podobě směrnice o digitálním copyrightu

ČTK , 19. leden 2019 09:00

Proti sobě stojí ekonomické zájmy velkých internetových firem a mediálních domů, padají ostrá slova ...

Více 0 komentářů

Databáze s 21 miliony hesly

ČTK , 19. leden 2019 08:00

Australan upozornil na dosud patrně největší únik e-mailů a hesel....

Více 0 komentářů

Datovou schránku půjde od příštího roku zřídit dálkově

ČTK , 18. leden 2019 11:21

V současnosti je kvůli zřízení datové schránky nutné dojít na úřad nebo CzechPOINT....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Google kupuje technologii chytrých hodinek od firmy Fossil

ČTK , 18. leden 2019 09:00

Fossil vyrábí chytré hodinky s operačním systémem Wear právě od Googlu....

Více 0 komentářů

E-shop s módou Zoot přestal splácet, dluhy skupuje Natland

ČTK , 18. leden 2019 08:00

Za příčinu svých problémů označil Zoot loňský výpadek prodeje jarního zboží, což způsobilo propad tr...

Více 0 komentářů

Evropský regulátor zkoumá chybu zabezpečení dat na Twitteru

ČTK , 18. leden 2019 00:27

Postiženi mohli být někteří uživatelé sociální sítě v OS Android, kteří provedli změny v nastavení ú...

Více 0 komentářů

Lenovo drží první místo v prodeji počítačů za Q4 2018

Pavel Houser , 17. leden 2019 12:30

Trhu PC se celkově dařilo lépe, než se očekávalo....

Více 0 komentářů