Windows 10 překonaly sedmičky – ale velmi pozdě

Microsoft u klientských operačních systémů úspěch a neúspěch víceméně střídá – což se projevuje jak rychlostí přijetí, tak naopak tím, nakolik jsou lidé ochotni příslušný operační systém opouštět. Velmi spokojení byli uživatelé se systémem Windows XP, kterého byla i firemní sféra plná ještě dlouho poté, co skončilo vydávání záplat.
O Windows Vista nestál nikdo, Windows 7 si zase získaly přízeň, Windows 8 nikoliv – a Windows 10? Nejrozšířenější systém na počítačích se z nich stal teprve na konci loňského roku, alespoň podle údajů NetApplikactions.

Viz také: Windows Vista – konec systému, který nikdo nechtěl

NetApplikactions, respektive statistiky NetMarketshare, v prosinci zaznamenaly 39% podíl Windows 10 vs. 37% podíl Windows 7, mezi nimi Windows 8.1 s 4 % (mezi osobní počítače se zde počítá i MacOS, Linux a ChromeOS, porovnávání jednotlivých Windows pouze vůči sobě by pochopitelně pořadí ale nijak nezměnilo). Ještě v listopadu 2018 vedly Windows 7 – celé 3,5 roku po uvedené Windows 10. A to přitom Microsoft nabízel na začátku uživatelům starších OS upgrade dokonce zdarma.

Gregg Keizer na ITWorld si všímá např. následujícího srovnání: poslední velká migrace z Windows XP na Windows 7 dosáhla bodu zlomu (větší podíl novějšího OS) v srpnu 2012, tedy 20 měsíců před koncem podpory Windows XP (duben 2014). Windows 10 předběhly Windows 7 pouhých 13 měsíců před koncem jejich podpory (leden 2020), uživatelům se tedy chce upgradovat ještě méně než z XP.

Na konci oficiální podpory Windows XP byl tento systém asi na 25 % osobních počítačů. Je to velmi vysoký podíl, Microsoft dokonce i po skončení podpory vydal ještě jednu bezpečnostní záplatu. Jenže podobné číslo u Windows 7 bude téměř jistě přes 30 %. Firmy budou mít opět k dispozici dodatečné služby Microsoftu, koncoví uživatelé zůstanou ovšem s nezabezpečeným systémem. Půjde tedy o problém zřejmě ještě větší než konec Windows XP, a to jakkoliv samotné operační systémy již dávno nejsou hlavním zdrojem zranitelností (navíc k číslům je třeba ještě dodat, že NetApplications měří systémy přistupující k běžným webovým serverům, a tak u Windows XP nebyla v těchto číslech zohledněna např. rizika jejich přetrvávání ve vestavěných systémech typu bankomatů).

Tak jako tak, Windows 7 mají prostě ještě tužší kořínek než Windows XP. Za obvyklých okolností (obvyklého životního cyklu) by totiž po Windows 7 následoval tentokrát ne 1, ale celé 2 neúspěšné pokusy Microsoftu a uživatele by přesvědčil až nástupce Windows 10 – protože však tento OS je nabízen formou služby, nakonec se alespoň nějak prosadil i pod původním názvem.

Je ovšem pravda, že trh PC vypadal téměř na kolaps a nyní má podle všeho to nejhorší za sebou. Do značné míry bezplatný, stejně pomalý, ale přece jen nějak zrealizovaný upgrade tak můžeme vnímat i jako relativní úspěch firmy v době, kdy se už tak jako tak musí snažit hledat nové zdroje příjmů v cloudu.

Exit mobile version