Kroesová: zisky operátorů jsou nehorázné, přijmout nová pravidla pro roaming je nutnost

Evropská komise představila nový návrh, jak dlouhodobě řešit dosavadní vysoké náklady na používání mobilních telefonů a dalších mobilních zařízení na cestách po sjednocené části Evropy. Úroveň regulace se přitom měnila teprve nedávno, od prvního července letošního roku například nesmí přesáhnout cena odchozího hovoru 0,35 eur za minutu a 0,11 eur za příchozí hovor či odeslanou SMS. Alespoň na velkoobchodní úrovni je regulována i datová nabídka.

Nový návrh je inovativní zejména v tom, že přikáže operátorům zpřístupňovat svoje sítě konkurenci za regulované ceny. Mělo by tak dojít k efektivnějšímu využívání infrastruktury a rozvoji alternativních (virtuálních) operátorů, kteří fungují na cizí infrastruktuře. Uživatelům regulace přinese při pobytu v zahraničí de facto ekvivalent dočasného přenosu telefonního čísla, odpadne tak konečně nutnost si na dovolené či služební cestě kupovat pro datování SIM karty lokálních operátorů, případně finančně krvácet s vlastním číslem.

Navrhované nařízení by mělo začít fungovat od 1. července 2014 a umožnilo by, aby zákazníci mohli uzavírat výhodnější smlouvu na roamingové mobilní služby. Novinkou je, že by smlouva byla oddělená od smlouvy na domácí mobilní služby, ale přitom by zákazníci používali stejné telefonní číslo. Návrh je určitým způsobem výhodný také pro samotné operátory, zejména ty menší a ty (u nás vinou politiky ČTÚ de facto neexistující) „virtuální“. Podle návrhu by totiž mobilní operátoři získali právo používat sítě jiných operátorů v ostatních členských státech za regulované velkoobchodní ceny. Tím logicky vznikne prostor pro konkurenci, zejména právě pro vznik nejrůznějších virtuálních operátorů, kteří by namísto infrastruktury nabízeli zejména originální a levné služby.

V překlenovacím období, než začnou strukturální řešení působit a maloobchodní ceny klesnou díky hospodářské soutěži, hodlá návrh postupně snižovat stropy maloobchodních cen za hlasové a textové (SMS) služby. Návrh také počítá se zavedením nového stropu pro maloobchodní ceny datových služeb.

Od 1. července 2014 by pak roamingoví zákazníci neměli platit více než 24 eurocentů za minutu volání a 10 centů za minutu přijatého hovoru, nejvýše 10 centů za poslanou textovou zprávu a nejvýše 50 centů za megabyte (MB) při stahování dat nebo prohlížení internetu na cestách do zahraničí (účtované po využitém kilobytu).

„Tento návrh řeší jádro problému, kterým je nedostatek hospodářské soutěže na roamingových trzích, tím, že dává zákazníkům větší výběr a alternativním operátorům nabízí snazší přístup na trh s roamingem. Okamžitě by se tak snížily i ceny za datový roaming, za který si operátoři v současnosti započítávají přemrštěné marže,“ obhajuje návrh Neelie Kroesová, místopředsedkyně Komise odpovědná za digitální agendu. Návrh totiž ještě musí schválit Evropský parlament a Rada ministrů.

Nové regulované maloobchodní ceny by se v případě schválení projevily až v roce 2016, veľkoobchodní ceny pak do roku 2022.

Současné a
navrhované stropy maloobchodních cen (bez DPH)

Současné

1. července 2012

1. července 2013

1. července 2014

Data (za MB)

žádné

90 centů

70 centů

50 centů

Uskutečněné hovory
(za minutu)

35 centů

32 centů

28 centů

24 centů

Přijaté hovory (za
minutu)

11 centů

11 centů

10 centů

10 centů

SMS (za SMS)

11 centů

10 centů

10 centů

10 centů

Současné a navrhované
velkoobchodní cenové stropy (cen, které si operátoři účtují navzájem)

Současné

1. července 2012

1. července 2013

1. července 2014

Data (za MB)

50 centů

30 centů

20 centů

10 centů

Hlasové služby (za
minutu)

18 centů

14 centů

10 centů

6 centů

SMS (za SMS)

4 centy

3 centy

3 centy

2 centy

Exit mobile version