Nový CEO Hewlett Packard nenadchnul, akcie firmy se propadly

V reakci na první rozhovor Lea Apothekera s investory poklesla hodnota akcií Hewlett Packard v pátek večer o 3,4%. Tento trend bude navíc v průběhu dneška pravděpodobně pokračovat.


Leo Apotheker investory zatím nenadchl

Zdá se, že představenstvo známého výrobce Hewlett Packard, největšího světového výrobce osobních počítačů a významného hráče na poli dodávek komplexních systémů, nemělo při výběru nového CEO příliš šťastnou ruku. První událostí, na které musel nový CEO Leo Apotheker oficiálně vystoupit, byl tradiční konferenční hovor s významnými investory společnosti. Krátce po jeho skončení poklesla hodnota akcií Hewlett Packard o 3,4% na současných 40,77 dolarů (zhruba 725 Kč). Ještě počátkem října, tedy před odchodem bývalého ředitele Marka Hurda, se akcie firmy pohybovaly kolem 47 dolarů (necelých 840 Kč) za kus.

Co tedy Apotheker řekl tak špatného, že hodnota firmy klesla hned po jeho prvním vystoupení? Problémem bylo paradoxně to, že toho řekl příliš málo. Podle dostupných informací se Apotheker během své řeči zabýval především tím, že Hewlett Packard je finančně i technologicky silnou společností a v současnosti tak není nutné provádět žádné dramatické změny v její struktuře. To je v tuto chvíli bezesporu pravda, pro udržení tohoto stavu ale bude Apotheker muset být stejně schopným manažerem, jako byl Mark Hurd. A právě to budí pochybnosti.

Důvodů, proč nejsou investoři zvolením Apothekera příliš nadšeni, je několik. Předně jeho pracovní minulost a zkušenosti jej nedělají ideálně kvalifikovaným na pozici ředitele tak významné společnosti, jakou Hewlett Packard bezesporu je. Leo Apotheker je bezesporu zdatným obchodníkem, jako manažer zatím ale příliš neuspěl. Připomeňme si, že dosavadním vrcholem Apothekerovy kariéry bylo sedmiměsíční šéfování německému softwarovému výrobci SAP, završené rezignací. Ta měla být Apothekerovi údajně doporučena představenstvem firmy kvůli vlně stížností na jím prosazené výrazné zdražení některých podpůrných služeb.

Druhým, možná ještě významnějším důvodem, je pak obava z odchodu některých zkušených členů top managementu Hewlett Packard, kteří se jmenováním Apothekera mohou cítit nedoceněni. Jmenovitě se jedná především o Todda Bradleyho, ředitele divize osobních počítačů, a Ann Livermore, dlouholetou ředitelku divize enterprise systémů. Právě ti byli ještě před několika dny považováni za favority v boji o ředitelskou pozici a vzhledem k následnému odmítnutí je dost dobře možné, že nebudou váhat využít případné nabídky ze strany jiného subjektu.

Pokud se tak Apotheker projeví jako příliš slabý vůdce, nebo dojde na výrazné personální změny v top managementu společnosti, mohlo by reálně dojít až na ohrožení současného silného tržního postavení Hewlett Packard. Firma navíc potřebuje silného vůdce, který jasně určí, kde jsou její priority a jakým směrem se vydat. To dokazuje i fakt, že v průběhu srpna po odchodu Marka Hurda, Hewlett Packard realizoval dvě sice významné, podle mnohých ale také značně předražené akvizice – 3PAR za 2,4 miliardy dolarů (necelých 43 miliard Kč) a ArcSight za 1,5 miliardy dolarů (necelých 27 miliard Kč).

„Kdyby Apotheker opustil SAP běžným způsobem, nebudilo by nyní jeho jmenování do čela HP takové rozpaky,“ zobecnil důvody nedůvěry investorů Kaushik Roy, analytik společnosti Wedbush Securities.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version