• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Master Internet otevřel nové ekologické sály datacentra

Tomáš Jirásko
17. 6. 2015
| Články

Hostingová společnost Master Internet včera otevřela nové a dosud nejekologičtější datové sály ve svém brněnském datacentru Master DC Brno. Zatímco menší sál je vyhrazen čistě pro provoz technologií Masteru, ten prostornější bude sloužit zákazníkům.
Nové datové sály evropského standardu o rozloze téměř 400 m2 využívající produkty Intel a Dell jsou prvními svého druhu v Česku, které využívají inovativní technologii Liebert Economizer. Princip spočívá v přivádění chladného čerstvého vzduchu v zimním období z venkovního prostředí přes dvoustupňovou filtraci přímo do zdvojené podlahy datového sálu.


Filip Špaček (Master Internet), Martin Žídek (Master Internet), Leoš Vondrák (Dell), Petr Ulvr (Intel)

V menším sále o kapacitě více než čtyř desítek racků vyhrazeném pro potřeby Masteru našly své místo především dedikované servery Dell PowerEdge R320 v různých konfiguracích výhradně s procesory ze serverové řady Intel Xeon. Umístěny jsou v něm i cloudové platformy OpenStack a VMware s novou SAN na bázi technologie FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Sály jsou koncipovány přímo jako vysokoteplotní, kdy se teoreticky počítá s možností provozu při teplotách až do 40 °C (v obecné praxi do 35 °C). Ovšem jako s ryze vysokoteplotním lze v praxi počítat pouze s „interním“ sálem Masteru. S provozem při vyšších teplotách totiž musí počítat i samotný hardware a technologie, které si do svých prostor dodá zákazník, nemusí těmto potřebám vyhovovat. Sály jsou postaveny na dnes klasickém konceptu dvojité podlahy, kterou se vede studený vzduch a systému studených a teplých uliček. Racky jsou tedy umístěny tak, aby zepředu nasávaly studený vzduch, který po průchodu hardwarem je již jako ohřátý odveden zadem do „teplé“ uličky. Ty jsou v případě Masteru aktuálně udržovány na teplotě 29 °C. Podíváme-li se na první studie, věnované dopadu zvýšení teplot na nákladovost, Google hovoří při zvýšení teploty o 1 °C ve svých datacentrech o úspoře 4 % celkových nákladů na elektrickou energii.


„Kapotáž“ chladné uličky s racky

Proto Master použil při rozšiřování technologii Dell Fresh Air 2.0, která umožňuje právě chlazení prostřednictvím freecoolingu. „Naše servery, podporující Dell Fresh Air 2.0, mohou fungovat dokonce i při 45°C. Jsme rádi, že můžeme spolu s naším cloudovým partnerem přinést do Česka tyto ekologické a ekonomicky výhodné technologie,“ doplňuje Leoš Vondrák, Solutions manažer v Dellu.


Technologie chlazení Liebert a průduchy před osazením

Z pohledu síťové infrastruktury jsou nové sály postaveny na ethernet fabric architektuře L3 leaf-spine a disponují standardem 40 Gb Ethernet. *„Na vstupu nového ethernet fabricu jsou zapojena i zařízení Radware DefensePro modelu DefensePro x420 pro ochranu před síťovými útoky. Tato zařízení zvyšují dostupnost služeb serverů filtrací útoků. Díky behaviorální analýze dat umožňuje Radware DefensePro x420 ochranu zákazníků i před útoky, které jiné systémy nedetekují,“ *vyzdvihuje přednosti systému technický ředitel Master Internet Martin Žídek. Zákaznické servery tak budou díky této aktivní ochraně stále dostupné i při masivních útocích v řádu několika desítek Gbps.

Využití došla i technologie Trusted Execution Technology (Intel TXT, dříve LaGrande Technology), zajišťující validaci hardwaru a softwaru, a používající TPM (Trusted Platform Module, využívá ho třeba i technologie vPro). Servery jsou tak chráněny před útoky na firmware, změnu BIOSu, pokusy o změnu konfigurace prostředí operačního systému, rootkity apod.


Dvojitá podlaha datacenta (výstavba)

Administrátoři Master Internet nově nasadili a testují i software pro monitoring a řízení energetické politiky datového centra. Díky Intel technologiím a softwaru Intel Datacenter Manager se v datových sálech daří dosahovat vyšší energetické efektivity. Měřit a podrobně sledovat spotřebu energie umožňuje i nástroj Dell OpenManage Power Center. Ten dokáže také eliminovat rizika a udržet provoz při různých teplotních výkyvech, ale třeba také vygenerovat teplotní mapu.

Rubriky: České ITHardwareTechnologie

Související příspěvky

HPE představuje nové routery Juniper PTX
Články

HPE představuje nové routery Juniper PTX

27. 2. 2026
Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí
Články

Umělá inteligence pomáhá řešit i problémy, kterým sama nerozumí

27. 2. 2026
Huawei AI ilustracni
Zprávičky

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

26. 2. 2026
Umělá inteligence nemá člověka nahradit, ale doplnit
Články

Umělá inteligence nemá člověka nahradit, ale doplnit

26. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Development manager

Database administrator

Skyscraper

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.