Microsoft nepoužije počítačové hry ke školení zaměstnanců

Se zajímavou novinkou přichází prestižní hotelová síť Hilton. V náboru svých zaměstnanců totiž hodlá využít počítačové hry postavené na populární technologii Unreal Engine 3. Hotel Hilton chce tímto neobvyklým způsobem prověřit znalosti, sebeovládání, schopnost jednání s lidmi nebo také asertivitu potenciálních zaměstnanců známého hotelového řetězce. Zjistili jsme, jak se na to dívá jeden z největších dodavatelů softwaru.


Podle Martiny Šmidochové zatím
Microsoft neplánuje využít
počítačové hry ke školení
zaměstnanců.

Na dotazy odpovídá Martina Šmidochová, personální ředitelka společnosti Microsoft v České republice.

Dokážete si představit, že budete své zaměstnance školit pomocí počítačové hry?

Použití takovéhoto postupu může být v mnoha případech skutečně efektivní a přínosné. Například právě v oblasti služeb, kde je trénink jednání se zákazníkem velice důležitý. Nicméně by použití herního prostředí nemělo znamenat, že zaměstnanci nebudou proškoleni klasickým způsobem, protože osobní kontakt se školitelem je nezastupitelný.

Použití herního prostředí bych doporučovala spíše na začátku tréninku, kdy si má zaměstnanec vštípit základní dovednosti. V dalších stádiích by pak měl mít své místo určitě i osobní kontakt. V Microsoftu kombinujeme různé typy školení. Své místo mají jak skupinová a individuální školení a tréninky za vedení lektora, tak i interaktivní školení na Internetu nebo po telefonu.

Je to tedy v nejbližším plánu, které má vaše oddělení personalistiky?

Počítačové hry dokonce patří do jedné z činností Microsoftu. Naše týmy pracují jak na výrobě koncových zařízení jako Xbox 360, tak i na samotných počítačových hrách. Není proto nemožné, že časem budeme používat počítačové hry třeba pro tréninky vedení týmů a dalších manažerských dovedností. V tuto chvíli však takové plány nejsou a snažíme se co nejvíce využívat celé řady interaktivních školení, které máme pro zaměstnance připravené a které jsou z jejich strany pozitivně hodnoceny.

Hilton očekává, že by mohl takový trénink prověřit zaměstnancovy schopnosti komunikace, sebeovládání atd. Zdá se vám počítačová hra jako dobrá cesta, jak toho dosáhnout?

Ano, počítačová hra může prověřit, jak je kdo schopný rychle reagovat a komunikovat ve vypjatých situacích. Přesto je ale potřeba mít na mysli, že komunikace v reálném životě probíhá i na emocionální úrovni a to, zda a jak spolu lidé vyjdou, nelze s jistotou předpokládat.

Jakým způsobem si ověřujete schopnosti uchazečů o zaměstnání ve vaší firmě?

Výběrové řízení a způsoby ověřování dovedností závisí na charakteru pozice, o kterou se uchazeč hlásí. Kombinujeme jak individuální pohovory, kde se zaměřujeme na zjištění osobnostní charakteristiky a profesních zkušeností, tak i písemné či interaktivní testy, kde zjišťujeme nejen jazykovou vybavenost, ale i praktické dovednosti a schopnost práce pod tlakem. Uchazeči o manažerské pozice proto často procházejí například prezentací v panelu před vedením firmy a absolventi zase skupinovým assessment centrem.

Související
Ženy v IT se setkávají s předsudky a nebojí se kariéry
Proč zaměstnat a jak podpořit ženy v IT
Rady, doporučení a zkušenosti žen v českém IT

Exit mobile version