Microsoft versus Linux v roce 2007

Martin Chlouba , 12. December 2007 00:25 5 komentářů
Rubriky: Linux, Byznys

Komiks
Ačkoliv počet desktopů s Linuxem kontinuálně narůstá, česká pobočka Microsoftu počítá, že udrží dominantní podíl Windows. Microsoft to zopakoval při hodnocení prvních deseti měsíců nové strategie, která je naplánovaná do roku 2009. Zjistili jsme, jak to vidí konkurence.

"Jsem naplněný hrdostí i lítostí, že odcházím od rozdělané práce, z Moskvy budu sledovat pobočku a budu na ni pyšný," loučil se tehdejší generální ředitel české pobočky Michal Čupa. Pocity blaha si v posledních měsících užíval více než dost. Česká pobočka se nesmazatelně zapsala do povědomí lidí v Microsoftu. Dvakrát po sobě byla vyhodnocena nejlepší na světě. Nejprve porazila Irsko a třetí Rusko, naposledy zvítězila před Brazílií a regionem jihovýchodní Evropy. "Nikdy v historii se obhájit vítězství nikomu nepodařilo, možná jsme neřekli poslední slovo," dodal Michal Čupa.

Microsoft předložil několik faktorů, proč je strategie úspěšná. Patří mezi ně uvedení nových Vista a Office 2007, ale také otevření Centra pro podporu mobilních technologií, Microsoft IT Academy na Strahovském Silicon Hill, pilotní projekt řešení internetové kavárny, nové call centrum v Brně a spolupráce na projektu Bezpečnější internet. Vedení Microsoftu nezapomnělo ani na tvrdý boj proti pirátství vlastními silami i prostřednictví BSA. Vyšší efektivitu přineslo rozdělení československé pobočky.

"Díky příznivému podnikatelskému prostředí, ucelenému produktovému portfoliu a zlepšení péče o zákazníky se nám daří nabízet mnohem více než jen software. Podnikatelé příznivě přijali náš posun od prodeje krabic k nabídce ucelených řešení," upřesnil Michal Čupa.

V domácnostech Microsoft sází na zvyšování penetrace počítačů a zvyšování podílu legálního softwaru. "Za první čtvrtletí 2007 jsme zjistili výrazné snížení počtu uživatelů, kteří neprošli ověřením pravosti operačního systému. Čtvrtina těchto zákazníků následně využila nabídku zvýhodněné legalizace Windows," uvedla tisková mluvčí Microsoftu Markéta Kuklová.

Microsoft počítá s tím, že dojde k bodu zlomu v poměru používání Windows XP ve prospěch Vista v roce 2009. Odhaduje, že polovina počítačů českých domácností poběží na nových Windows Vista, 40 procent na Windows XP a zbytek budou uživatelé, kteří nepřešli na novější systémy Windows. Linux podle marketingového manažera Jiřího Grunda nemá žádnou výraznější šanci na prosazení.

"Je hezké, že Microsoft očekává celkový marketshare 100 %. Ten optimismus jim
závidím," reagoval na vyjádření ředitel Novell-Praha Aleš Kučera. Podíly Linuxu budou podle Novellu až v řádu desítek procent.

Tvůrce SUSE Linuxu Novell počítá se zcela jinými čísly. „V domácnostech a menších firmách bude kolem 5 % počítačů s Linuxem s placenou technickou podporou. Dalších 15 % budou tvořit počítače s nezaplacenou podporou jako openSUSE, Ubuntu či Debian. Nepůjde o náhradu, ale o desktopy, ke kterým si zákazníci nekoupí OEM Vista,“ popsal Aleš Kučera.

V pokladních obchodních systémech očekává Novell podíl Linuxu 30 %, vždy půjde o nové stroje, ne o migrace. Již v současné době používá na pokladnách Linux světově proslulý řetězec Baťa. Kolem 20 % Linuxů se objeví na počítačích call center či eGovermentu, tedy v oblastech využití techniky pro rutinní činnosti zaměstnanců.

Zajímavý souboj se odehraje v internetových kavárnách. Na ně si Microsoft i linuxoví distributoři brousí zuby. „Linux bude na 50 % počítačích jako náhrada za Windows XP,“ řekl Aleš Kučera. Microsoft ovšem připravil speciální balíček pro internetové kavárny. Umožňuje pronájem používaného softwaru dalším uživatelům. „Díky balíčku máme programy Microsoft Office, na které jsou zákazníci zvyklí z práce nebo domova,“ řekl Pavel Bambásek, spolumajitel pražské kavárny InterLogic.


Můj názor


Linuxu schází hlavně marketing. I když se na lepší časy neblýská, odhady Aleše Kučery z Novellu nebudou daleko od pravdy.

V současné době to na potvrzení slov vůdce českého Novellu nevypadá, Microsoftu se nevídaně daří. Za první 3 měsíce prodal jednou tolik licencí ve srovnání s prodejem Windows XP po uvedení na trh. Uživatelé nového systému navíc mají o 23 % méně požadavků na technickou podporu. Podobně úspěšný je i kancelářský balík Office 2007. Na prodejích se výrazně promítají programy pro zaměstnance – Právo domácího použití. Office 2007 si objednalo 1500 zaměstnanců Škoda Auto a dalších 10 tisíc lidí v Česku využilo akčního měsíce.

Nově se Microsoftu daří řešení ušitá na míru. Pro skupinu PPF, jež vlastní Českou pojišťovnu, PPF banku a další společnosti, obsluhují produkty Microsoftu 6 tisíc osobních počítačů. Ve státní správě společnost zajišťuje transakční část Portálu veřejné správy.

Microsoft si pochvaluje prodej Xboxu 360, jímž otevřel pro společnost zcela nový brand. V současné době ho vlastní přes sedm tisíc domácností, což zajišťuje vedoucí postavení na trhu. V herních konzolích je obvykle úspěch přímo závislý na počtu her. Hráči si mohou vybírat ze stovky titulů, což je mezi next-generation kozolemi nejvíce. Otázkou zůstává, zda si Microsoft rozšiřováním Xboxu nekope hrob. Výraznou výhodou Windows byly počítačové hry, které bránily v přechodu na Linux. Po masivním rozšířením herních konzolí by se ztratila další výrazná překážka k migraci. Mnoho výrobců ustupuje od PC a vydává tituly pouze pro PlayStation a Xbox.

Související


Windows Vista nebo Linux?
Microsoft a Novell spolu
Co je lepší - Windows, Linux nebo Mac?


Komentáře

m4r3k #1
m4r3k 12. December 2007 06:27

No Novell SLEPOS pokud vím běží na pokladnách NCR a IBM (V česku třeba řetězce Billa). No a s tržním podílem bych to neviděl tak horké, ale možná si Novell připravuje něco k vydání openSUSE 11... Nechám se překvapit.

Luboš Doležel #4
Luboš Doležel 13. December 2007 15:29

SUSE běží i na pokladnách PVA Systems v řetězci Jednota (<a href="http://www.dolezel.info/tmp/kasa.jpg">fotka</a>).

Keclík Hanuš #2
Keclík Hanuš 08. May 2008 14:41

Linux vs Mirosoft. Pro uspech Linuxu se musi udelat nasledujici: Donutit vyrobce Hardware, aby lepe Linux podporovaly v ovladacich. A donutit vyrobce her, aby pro Linux portovali sve produkty (treba pomoci OpenGL). Nechapu, kdyz si koupim nejakou hru, proc tam nejsou dve media. Jedno pro Windows a druhe pro Linux. Myslim si, ze by to velky problem nebyl. To by mohlo rozsireni Linuxu hodne pomoci.

Mirosoft politiku nechapu... Dobre, kdyz si koupim nejakou starsi hru, dam za ni treba 200-300KC. (Za 1500KC bych si hru nikdy nekoupil) Nejvice jsem utratil za simulator Suchoje SU-27 hru Flanker 2.0 - 500KC a za bazarovou Windows ME 500Kc. Jo, kdybych si mohl koupit starsi Windows 2000 za 500KC (krabicovou verzi) urcite bych to toho sel. OEM verze je prakticky k nicemu. To je dobry tak pro Analfabety, kteri si koupi pocitac v Tescu. Pokud si pocitac skladate sam nebo jste fanousek klubu AMD/Intel, je to jen na obtiz, protoze za 2 roky na tom pocitaci hardware kopletne vymenite. Nevim, kde BSA bere ty informace, ze v domacnostech je 35% nelegalniho software. Pocitace opravuji a podle mych zkusenosti je nelegalniho software 90%. 10% procent jsou ti mestci atleti slev, mezi Tescem, Hypernovou a Kauflandem. Zajdete si napr. do nejakeho computer bazaru. Uvidite tam na prodej PCcka, ale kolik z nich ma legalni nebo nejaky software :-D? 6000kc za legalni krabicovou verzi Windows muze dat jenom nemocny clovek. Dle moravskych meritek to je 50-60% jeho mzdy a to je prilis. Takze jaka je realita? Windows XP Black Edition nebo Linux. K vzhledem zajmu nactiletych (PC-Hry a zabava) je a bude Black Edition jedinou moznou alternativou.

wifa #3
wifa 24. December 2008 12:40

to.Keclík Hanuš.
je bláhové psát výkřiky -donutit výrobce hardware dělat ovladače pro Linux ,donutit výrobce her dělat hry pro Linux.
Výrobce to má moc dobře spočítané co se mu vyplatí.Pokud bude Linux jednotný v distribucích a použiji cokoliv z repozitářů jednoho Linuxu na druhý ,tak bude možno použít i ovladače napsané pro Linux třeba ve Fedoře,Ubuntu,Suse atd.
Každý dobrý obchodník si spočítá co mu přinese zisk. Domnívám se ,že 0,8%podílu Linuxu na desktopech v roce 2008 mu zisk nepřinese.
Začínal jsem na W 95.98.M.Xp a nyní WVista a mohu odpovědně říct ,že Microsoft se momentálně nemusí obávat konkurence.
To co jsem od roku 2004 prošel a zažil s Linuxem je jenom ztráta času a energie.
Otveřený kód ,každý jiný, omalovánky,staré programy nové nelze hned naistalovat ,protože komunita a repozitáře to nemají.Vím ,že to jde nainstalovat ale to je proti komunitě.
Když si chci koupit třeba HTC Touch Cruis a používám Linux tam mám smůlu.Prostě synchronizace a vůbec připojení k Linuxu je bída s nouzí.Tak kde ja ta proklamovaná svoboda volby.Odpovím sám v pr----.
Proto říkám a každému kdo chce normálně pracovat ať používá WV .Cena WV za 3 tisíce se rovná 5 paklům cigaret Petra. Cena balíku Office se rovná 2 paklům cigaret Petra.
Takže ještě jednou .Borci kteří potřebují pracovat a komunikovat se světem ať používají MS Windos.Ten zbytek ať si vychutná okamžiky masochizmu při kompilaci jádra.

Karlos615 #5
Karlos615 27. June 2009 10:46

jsem naprosto normální uživatel pc, domá mám celkem 3pc (jedno mám já, manželka tnb a děti jeden v pokojíčku) pokud si představím že bych měl platit mrkvosovtu každý 3 roky 3 licence tak je volba jasná 2x linux (Ubuntu 8.04 HH) a jednou W xp. Myslím že trochu práce s instalací os Linux vs ušetření cca 4000Kč se vyplatí. Jedna poznámka na konec Wxp musím jednou za rok přeinstalovat Linux beží už dva roky bez naprosté udržby a to nemluvým a hw na kterém běhá. Tak kde je problém :-)
Ps: Linux nainstaluvi a nastavý s aktualizacemi cca za 1,5hod wxp mám tak na 3 hod aa to mluvým jen o os a aktualizacích a kde jsou aplikace codeky a td.

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15
Pavel Houser

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Ministerstvo financí postupuje s portálem pro správu daní

Pavel Houser , 24. June 2019 09:00

Online finanční úřad bude spuštěn ve 4. čtvrtletí roku 2020....

Více 0 komentářů

Všechna data o infrastruktuře má obsahovat digitální mapa

ČTK , 23. June 2019 15:56

Obsahovat by měla aktualizovaná data o pozemních komunikacích, železničních tratích, elektrických ve...

Více 1 komentářů

Projektanti: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát

ČTK , 22. June 2019 13:30

V souvislosti s digitalizací stavebnictví se mluví hlavně o metodě BIM (Building Information Modelli...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

APEK: v ČR rostla e-commerce o 17 %

Pavel Houser , 22. June 2019 08:00

E-commerce v Evropě dosáhla v roce 2018 obratů 547 miliard EUR, letos by měla růst o více než 13 %. ...

Více 0 komentářů

Apple varoval před uvalením amerických cel na další čínské zboží

ČTK , 21. June 2019 10:00

Apple se stal dalším z řady podniků, které se postavily proti plánu prezidenta Trumpa....

Více 0 komentářů

Facebook svými plány na digitální měnu znepokojil politiky

ČTK , 21. June 2019 09:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích....

Více 1 komentářů

NÚKIB: Ministerstva, úřady i firmy vzaly varování před Huawei a ZTE vážně

Pavel Houser , 21. June 2019 08:00

Loňské varování NÚKIB před technickými a programovými prostředky společností Huawei a ZTE a jejich d...

Více 0 komentářů