• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Microsoft: tablety, telefony a cloud – to je, oč tu běží

itbiz
15. 7. 2010
| Články
Microsoft

Americká společnost Microsoft má před sebou měsíce opravdu perné práce. Úspěch systému Windows 7 je sice jedna věc, v dalších atraktivních oblastech, jako jsou mobilní telefony či tablety, však Microsoft zatím ztrácí. Šéf společnosti Steve Ballmer proto ve svém projevu v rámci konference Worldwide Partner Conference partnery ujistil, že práce na klíčových produktech jsou v plném proudu. Zdůraznil také, že budoucnost korporátního IT leží v cloudových technologiích. Dokáže si však Microsoft po fiasku s telefony Kin napravit reputaci? Připravovaný systém Windows Phone 7 tomu zatím příliš nenasvědčuje.

Microsoft
Odrazíme se od země a poletíme vstříc úspěchu

„Pokud se nechcete přesunout do cloudu, nejsme těmi, které hledáte. Jestli však chcete tento krok udělat a nechat se unášet na jedné z nejfantastičtějších vln zájmu a investic, které kdy oblast korporátního IT učinila, je Microsoft tím nejlepším, na koho si můžete vsadit,“ naléhal v závěru svého pondělního projevu v rámci konference Worldwide Partner Conference 2010 (WPC) Steve Ballmer, výkonný ředitel společnosti. Každoročně pořádaná konference pro partnery Microsoftu probíhá v těchto dnech ve Washingtonu. Letos se na ni sešlo více než 9500 partnerů, vůbec nejvíce v historii.

Svou téměř čtyřicet minut trvající úvodní řeč Ballmer pronesl ve velké a zcela naplněné sportovní aréně a problematice cloud computingu věnoval opravdu značnou jeho část. Několikrát zdůraznil, že vše se točí kolem „cloudu“ a budoucnost Microsoftu spočívá právě v této oblasti. Prakticky to znamená především vývoj webových verzí klíčových softwarových aplikací v rámci balíku Office a další rozšiřování využitelnosti a efektivity již existujících cloudových produktů, například služby Azure. Vývojáři Microsoftu by podle Ballmera měli těžit hlavně ze zkušeností získaných prací na cloud službách jako vyhledávač Bing či Windows Live.

Trvající nedůvěra firem v „cloud“

Společnosti mající zájem využívat výhod cloud computingu, jsou však zatím spíše zdrženlivé, protože mají obavy z bezpečnostních rizik vyplývajících z toho, že své citlivé informace uloží na vzdálené servery třetích stran. Aby si zákazníci mohli nejprve vyzkoušet principy fungování cloudu a pokud možno nabýt důvěry, představil Microsoft v rámci konference Windows Azure Platform Appliance. Díky této platformě si může firma implementovat Azure v rámci svých vlastních datacenter. Microsoft zmínil společnosti Dell, HP, Fujitsu a eBay, které již zkusili Appliance jako první zkušebně zavést a úspěšně. Další zájemce si budou muset na oficiální dostupnost ještě několik měsíců počkat.

Podle Steva Ballmera bude další rozšiřování a úspěch cloud služeb z velké části záviset na nových typech chytrých zařízení, která musí zcela splňovat požadavky pracovníků, přistupujících v cloudu k firemním datům. „Cloud chce chytrá zařízení. Svět zítřka je svět chytrých zařízení propojených s chytrým cloudem,“ řekl v projevu Ballmer. Zdůraznil především počítače typu tablet, v současné době významně rostoucí segment trhu.

Server
Cloud computing je fenoménem dneška

Nové tablety s Windows 7 na cestě

Podle něj by se možná už v tomto roce mohlo na trhu objevit několik nových modelů, na kterých poběží systém Windows 7. Dodávat by je měli zavedení výrobci jako Dell, Samsung či Toshiba a v nabídce by měly být různé varianty, které se budou lišit velikostí, provedením i cenou. Překážkou se samozřejmě mohou stát hlavně aplikace, které mohou mít se specifickým dotykovým ovládáním problém. O tom, že Windows 7 zatím nejsou pro tento typ zařízení úplně připravena, svědčí zastavení vývoje HP Slate s tímto systémem, které před časem oznámila společnost HP.

Selhání společnosti připustil i sám Ballmer. Ve svém projevu zmínil, že Microsoft byl ze strany svých obchodních partnerů několikrát dotazován, zda bude podobná zařízení také nabízet. V zápětí všechny přítomné ujistil, že vývoj alternativ je již v plném proudu. „Jednou z nejdůležitějších věcí, kterých chceme tento rok v oblasti chytrých zařízení dosáhnout, je opravdu pokročit s tablety založených na Windows 7,“ řekl Ballmer s tím, že výhodou těchto zařízení bude jejich široká využitelnost ve firemním a podnikovém prostředí.

Microsoft zatím spíše tápe

V případě Microsoftu se bohužel o úspěchu nedá hovořit ani při pohledu do minulosti. Zařízení typu tablet se systémem Windows nabízela společnost už v roce 2002, ovšem bez výraznějšího úspěchu. Konkurenční Apple naproti tomu za prvních 80 dní od uvedení na trh dokázal prodat již na 3 miliony iPadů.

Soupeření se společností Apple přitom není vůbec jednoduché. Naposled se o to Microsoft významněji pokusil v květnu s telefony Kin. Zájem byl však výrazně pod očekáváním, a protože nepomohlo ani snížení jejich cen na třetinu, byl další vývoj ukončen a v současné době se již pouze doprodávají původní zásoby. Stalo se tak po pouhých šest týdnů od uvedení na trh a pro Microsoft to představuje jedno z největších fiasek posledních let.

Microsoft
Telefony Kin nezaujaly. Podaří se reparát s WP77?

V pozadí takto výrazného neúspěchu stojí zejména dva důvody. Přestože byly oba telefony cíleny z velké části na mladou generaci, byla jejich cena velmi nadsazena. Druhým, a v tomto případě ještě závažnějším důvodem, byl akutní nedostatek aplikací třetích stran. Právě tyto aplikace jsou pro úspěch podobného zařízení klíčové. Nedostatek aplikací nepřitáhne uživatele, a pokud nejsou uživatelé, nemají vývojáři důvod pro dané zařízení vůbec aplikace vyvíjet. Zdánlivě zamotaný kruh, ze kterého není východiska.

WP7 a jeho vyhlídky

Microsoft si ovšem svým jednáním situaci ještě více ztěžuje. V současné době vyvíjený mobilní systém Windows Phone 7 (WP7) totiž nebude zpětně kompatibilní se staršími verzemi systému Windows Mobile. Tato zpráva pochopitelně vyvolala vlnu nevole, protože stávající uživatelé, kteří mají zakoupené aplikace pro své starší telefony, nebudou moci na WP7 přejít, aniž by o své aplikace přišli.

Systém WP7 byl poprvé představen v únoru na konferenci Mobile World Congress. Tento týden byla uvolněně beta verze vývojového nástroje, který mohou výrobci a programátoři začít využívat k přípravě aplikací pro tento systém. Otázkou zůstává, zda bude několik měsíců do vydání finální verze WP7 stačit. Pokud totiž Microsoft v rámci svých telefonů nenabídne alespoň dostatečný počet „killer“ aplikací, bude jeho startovní pozice vůči již zavedené konkurenci velmi ztížená. Jen pro porovnání, pro telefony Apple v současné době existuje více než 225 tisíc aplikací. Google Android jich v dubnu nabízel 40 tisíc, přičemž jejich počet každý měsíc nejméně o desetinu roste.

Jednoduchá sumarizace tak zatím pro Microsoft nevyznívá příliš optimisticky: nová platforma s nulovým podílem a ke všemu nazlobení stávající zákazníci starších Windows Mobile. Po několika přešlapech nyní nelze vyloučit také počáteční nedůvěru případných zájemců v „trvanlivost“ celého projektu. Ballmer však úspěchu věří a první ukázkové telefony chce představit už příští týden. Zřejmě má nějaké eso v rukávu.

Přečtěte si také

Windows Phone 7 má vrátit Microsoft na výsluní v oblasti smartphonů
Microsoft zastavuje projekt Kin a zcela tak opouští oblast výroby smartphonů
Cloud computing v praxi: jak mohou tablety pomoci rozšíření cloud computingu
Kompatibilita – co a jak změnit při vývoji aplikací pro Windows 7

Rubriky: ByznysHardwareInternet

Související příspěvky

Články

Izraelská společnost Cato Networks ztrojnásobí kapacitu svého pražského vývojového centra

15. 5. 2025
Zprávičky

Foxconn téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk, jeho vyhlídky však zastiňují cla

14. 5. 2025
Zprávičky

Microsoft hodlá zrušit zhruba 3 % pracovních míst

14. 5. 2025
Články

Růst evropských výdajů na bezpečnost souvisí i s regulačními požadavky

14. 5. 2025

Zprávičky

Umělá inteligence může zahltit spravedlnost generovanými texty, míní náměstek

ČTK
14. 5. 2025

Využívání jazykových modelů v právu se projevuje rostoucím množstvím i délkou právních textů a

Foxconn téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk, jeho vyhlídky však zastiňují cla

ČTK
14. 5. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním producentem elektroniky na světě a hlavním výrobcem

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Česko v dubnu zasypaly desítky tisíc škodlivých e-mailů

Pavel Houser
14. 5. 2025

V dubnu opět vzrostly detekce infostealeru Formbook, který tak stále stojí v čele pravidelné

Microsoft hodlá zrušit zhruba 3 % pracovních míst

ČTK
14. 5. 2025

Americký softwarový gigant Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Informoval o tom

Policisté zadrželi 70 lidí kvůli podvodným investičním platformám z Ukrajiny

ČTK
13. 5. 2025

Ukrajinští a čeští policisté zadrželi na Ukrajině 70 lidí ze zločinecké skupiny, která podle

Při kybernetickém útoku unikly údaje zákazníků, uvedla firma Marks&Spencer

ČTK
13. 5. 2025

Při kybernetickém útoku na britský řetězec obchodů s módou Marks & Spencer byly odcizeny

Kryptoměny a jejich ekonomika

Objem obchodů s kryptem v dubnu klesl o 400 milionů na 800 milionů Kč

ČTK
13. 5. 2025

Objem obchodů s kryptoměnami v tuzemských směnárnách v dubnu proti předchozímu měsíci podle odhadů

ČTÚ: Stát počítá s pozemním TV vysíláním i po roce 2030

ČTK
13. 5. 2025

Stát počítá s šířením televizního vysílání v pásmu UHF prostřednictvím pozemních vysílačů i po

Tiskové zprávy

Místní šetření ÚOHS ve společnosti Seznam.cz bylo nezákonné, konstatoval soud

Efektivní a bezpečná správa kontejnerových klastrů

WD_BLACK SN8100 NVMe SSD posunuje hranice

Acronis integruje do své platformy řešení Fortinet

ČTÚ: Strategie správy spektra schválena vládou

Lenovo představuje nové mobilní pracovní stanice ThinkPad a firemní notebooky navržené pro efektivní práci s umělou inteligencí

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

TRP – Target Rating Point

Take out

Amplitudová modulace

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Alzheimer a oprava mozku: co se stane, když chybí klíčový protein?
  • Vědci provedli unikátní měření trávicího traktu
  • Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně

RSS AbcLinuxu RSS

  • Sovereign Tech Agency podpoří GFortran částkou 360 000 eur
  • Microsoft hodlá zrušit zhruba 3 % pracovních míst
  • Místní šetření ÚOHS ve společnosti Seznam.cz bylo nezákonné, konstatoval soud

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.