Mininotebooky tvoří již pětinu prodaných notebooků

Potřebu mobility jsme mohli pozorovat už v několika posledních letech při zvyšování podílu notebooků na trhu osobních počítačů. V současné době se do popředí zájmu dostávají čím dál více mininotebooky. Při své malé velikosti, váze a také nízké ceně se staly skutečně silnou konkurencí pro klasické notebooky. Jak jsou na tom opravdu mininotebooky a jaké jsou novinky v tomto segmentu?


Gecko EduBook: mininotebook na baterky.

Společnost Display Search zveřejnila na svých webových stránkách velmi zajímavou statistiku prodejnosti. Z té vyplývá, že v prvním kvartále letošního roku měly mininotebooky dvacetiprocentní podíl mezi notebooky. Je tedy zřejmé, že se tento segment stává velmi silnou konkurencí pro klasické notebooky. Vzhledem k množství novinek a stále příznivější ceně lze předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Od věci také není zmínit hlavní tahouny prodeje. Patří mezi ně společnosti Acer, Asus a Hewlett-Packard. Žádná z malých společností nezabírá příliš významné postavení a působí obvykle pouze lokálně. Trh s mininotebooky tak bude opět místem střetu velkých hráčů.

Právě Acer chystá podle dostupných informací ze serveru Techpowerup.com nový model s označením Aspire One 571 a podporou Full HD. Je ovšem na pováženou, zda je tato funkce namístě, vždyť tento mininotebook disponuje pouze desetipalcovým displejem. Jeden z mnoha dalších modelů chystá také Asus. Jeho Eee PC 1005HA-A a 1005HA-M se sice nemohou pochlubit podporou vysokého rozlišení, ale zase výdrží o délce osm nebo deset hodin na akumulátor.

Ačkoliv mininotebooky od menších výrobců nemají na trhu silné postavení, snaží se alespoň přinášet zajímavá řešení. Důkazem je společnost NorthTec s modelem Gecko EduBook. O napájení se v něm totiž stará osm AA baterií na rozdíl od klasického akumulátoru. Tomu je pochopitelně přizpůsoben i hardware s procesorem Xcore86 o maximální frekvenci 1 GHz. Na oficiálních stránkách výrobce si je pak možno shlédnout také video.

Mezi zajímavými novinkami není ta předchozí jediná. Společnost MSI totiž chystá do modelu Wind U200 procesor Intel CULV (Celeron M ULV na frekvenci 1,2 GHz). Většina současných mininotebooků totiž obsahuje procesor Intel Atom N270 a tak je každá změna v tomto ohledu zajímavá. Podle TC Magazine bude Wind U200 disponovat dvanáctipalcovým displejem, což je slušná hodnota i pro pracovní užití.

Přečtěte si také

Hodí se netbooky pro byznys?
Windows 7 získaly podporu výrobců netbooků
První netbook se systémem Android možná už v létě
Přehled Netbooků: jaký si pořídit?

Exit mobile version