Mivvy M313: snaha o průlom

Nedávno jsme vám v recenzi představovali netbook Mivvy M310. Jednalo se o první počin výrobce v daném segmentu trhu. Nejinak tomu je i při dnešním tématu. Věnovat se budeme prvnímu klasickému notebooku od tohoto výrobce. Svým způsobem je specifický a asi těžko se bude hledat srovnání s konkurencí. My jsme se na Mivvy M313 podívali blíže a proto vás o novince můžeme informovat.


Za půjčení netbooku
k testování děkujeme
společnosti Mivvy.

Základní představení

Na první pohled není úplně jisté, kam se chce Mivvy se svým novým přírůstkem zařadit. Rozhodně nepatří mezi nejlevnější ani nejkrásnější notebooky. Zpočátku jsme byli poněkud na rozpacích, ale to se v průběhu zkoušení pomalu měnilo. První a zřejmě jednou z nejdůležitějších vlastností je totiž samotná velikost notebooku, která činí pouze 13,3 palce. To do jisté míry vysvětluje i cenu začínající na zhruba 13 500 korun. Zařízení podobných velikostí totiž bývají dražší, jedinou výjimkou je snad Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200. S velikostí a cenou souvisí také samotná hardwarová výbava. Mivvy M313 je spíše pro práci s kancelářskými aplikacemi anebo pro studentské využití. Pro tyto činnosti se zásluhou svých parametrů výborně hodí. Šasi je zpracované spíše nenápadně do černé barvy. Vzhledem ke kombinaci modré a bílé na klávesách nám trochu stylově připomínala starší modely od HP. Bohužel na rozdíl od nich disponuje lesklým displejem, a to je popravdě na škodu.

Jaký si vybrat?

Mivvy M313 se nabízí v celkem třech hardwarových provedeních, která se liší použitím komponentů. Konkrétně použitým procesorem, velikostí operační paměti, baterií a také kapacitou pevného disku. Podle všeho jsou stavěny na stejné platformě. Z toho vychází také stejná integrovaná grafická karta, kterou je Intel GMA X3100. Jedná se o poměrně časté a rozhodně dostačující řešení. My jsme recenzovali model s procesorem Core 2 Duo. Jak je u Mivvy zvykem, můžete si vybrat operační systém, a to tradičně mezi Linuxem a Windows XP. My jsme tentokrát měli druhou variantu.

M313e
Procesor: Intel Celeron Mobile 550; Operační paměť: 1 GB; Pevný disk: 120 GB; Baterie: 4článková; Konektivita: WIFI

M313
Procesor: Intel Core 2 Duo T5500; Operační paměť: 2 GB; Pevný disk: 160 GB; Baterie: 4článková; Konektivita: WIFI, Bluetooth

M313h
Procesor: Intel Core 2 Duo T8300; Operační paměť: 2 GB; Pevný disk: 250 GB; Baterie: 8článková; Konektivita: WIFI, Bluetooth

Vzhledem k tomu, že se nejednalo o test, neměřili jsme žádné hodnoty. Nicméně z běžného používání lze říci, že na kancelářskou práci, surfování po internetu a sledování filmů notebook dostačoval a na výkon jsme myslet nemuseli. Ale popravdě řečeno, toto dnes můžeme říci o téměř všech noteboocích na trhu a k hodnocení připadá tedy kromě této „povinnosti“ spousta jiných parametrů. Například výdrž baterie. Rozhodně nikoho neokouzlí. Přiznejme si fakt, že na trhu je spousta horších. Na jedno nabití i u čtyř-článkového provedení v klidu zapíšete zápisky ze dvou hodin. Ukazatel ve Windows napájení ukazuje při 100% nabití zhruba 2,5 hodiny práce. Ze zkušenosti je tato hodnota nepřesná, ale orientačně lze s jistotou hodinu a půl pracovat a ještě máte rezervu.

Jaký byl v praxi?

Nejlepší zkouškou je samotné používání, z čehož vyšel alespoň z mého osobního pohledu velmi dobře. Mezi kladné vlastnosti patří malá velikost. Šasi sice nepůsobí převratně a přehnaně zpracovaně, ale pro kancelářské použití je střídmé zpracování kladné. V tomto ohledu trochu kazí pohled na věc samotný displej. Nejedná se čistě o kvalitu zobrazení, ale lesklý povrch. Ten je používaný téměř u všech modelů, ale když není notebook zamýšlen anebo nevypadá jako multimediální, či módní doplněk, pak je to na škodu.

Na klávesnici se píše jednoduše průměrně, ale není na ní jediná chyba. Jsou sice kvalitnější a možná lépe materiálně zpracované, ale také horší. Osobně musím říci, že jsem byl velmi spokojen. Jednoduše se na ní píše dobře a především pohodlně bez nutnosti vynaložení námahy. Touchpad na první pohled nevypadá dobře. Výrobce jej mohl zabarvit jinak a také jeho mírně hlubší vsazení nemusí každému vyhovovat. Výtka se však netýká jeho používání, umožňuje poměrně pohodlně ovládat zařízení po dobu nepřítomnosti myši. A přiznejme si, že i sebekvalitnější touchpad myš v její pohodlnosti, přesnosti a rychlosti nenahradí. Nicméně pro jeho okolí je použit hrubější materiál. Zabraňuje klouzání opřeného zápěstí.

Kompletní zpracování rozhodně v porovnání s notebooky větších společností nezaujme. Osobně jsem si jej oblíbil, jelikož lesklých a mnohdy přehnaně barevných materiálů mám dost. Mivvy jasně ukazuje, že i v roce 2008 lze prodávat notebook, který nemusí být módním doplňkem. Pokud tedy chcete notebook černé barvy, pak kromě Mivvy zbývá už snad jen z těch známějších částečně HP, Fujitsu-Siemens a Lenovo. V prospěch posledně jmenované značky však hovoří matné displeje. Z hlediska zpracování nás zklamala kovová mřížka pod displejem. V kontextu se střídmostí působí dosti nevyrovnaným dojmem, na což si musíte zvyknout. Nicméně kladné ohodnocení si zaslouží způsob chlazení. Otvor po pravé straně a také ve spodní části zařízení jej zajišťuje opravdu dostatečně. V tomto směru může mít uživatel jistotu, že se mu při vhodném použití notebook jen tak nezavaří. Chlazení je navíc velmi tiché a tudíž vás při práci rozhodně rušit nebude.

Možnosti připojení periférií a dalších zařízení jsou poměrně kvalitní. Kromě trojice USB portů, což je na 13,3 palcový notebook dobré číslo, nalezneme ještě jeden Firewire. Dále nechybí ani čtečka multimediálních flash karet a možnost připojení dalšího zobrazovacího zařízení (monitor, projektor) přes analogové VGA. K internetu se lze připojit přes integrovaný modem, 10/100 Ethernet anebo WIFI. S výjimkou nejnižšího modelu je vestavěný také Bluetooth modul. Na závěr je ještě dobré zmínit hmotnost, která činí necelé dva kilogramy.

Na závěr

Rozhodně je dobře, že i Mivvy přišlo se svým notebookem. Nejedná se o žádné „multimediální dělo“, ale o stroj navržený pro přenosnou kancelář se střídmým designem. Samozřejmě má své chybičky, jako například vzhledově nevyvedené části (což je však věcí názoru nás každého) nebo ne úplně ideální výdrž na baterie. Na druhou stranu se může pochlubit tichým chlazením, malou velikostí, nenápadností a možností výběru operačního systému. Škodou je možná vyšší cena u nejvyššího modelu, který bude, a to si na rovinu přiznejme, konkurovat hodně složitě. Pokus se vám však líbí a jste ochotni do Mivvy M313 zainvestovat, pak jistě chybu neuděláte.

Přečtěte si také

Srovnání netbooků: Asus proti Mivvy
Benq S32B: plnohodnotný notebook za málo peněz
Asus G71: notebook s procesorem Intel Core 2 Extreme QX9300

Exit mobile version