• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Průzkumy: české děti nebezpečí Internetu a mobilu podceňují

Jiří Kocourek
20. 11. 2007
| Články
Mobil

V Praze se 6. listopadu uskutečnila mezinárodní konference Safer Internet, nová média a evropský rámec bezpečnějšího užívání mobilů dětmi. Na konferenci uspořádané českým projektem Saferinternet.cz se představili zástupci projektů z Bulharska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Hlavním tématem konference byla bezpečnost mobilní a internetové komunikace pro děti a mládež. Se svými příspěvky vystoupili například předseda Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit nebo Richard Swetenham z Evropské komise.

Slečna
Děti často mají v mobilních telefonech uložen
závadný obsah. Společnost AT&T představila službu,
která umožňuje rodičům kontrolovat mobily dětí.
Čeští operátoři nic takového nenabízejí.

Dnešní mladá generace má velmi snadný přístup k informacím a komunikačním možnostem, ve kterých se pro ni skrývají mnohá nebezpečí, přestože to tak na první pohled nemusí vypadat. Richard Swetenham, vedoucí odboru eContent a Safer Internet Evropské komise, zdůraznil, že v problematice bezpečnosti dětí může být efektivní pouze společný postup průmyslu a vládních a nevládních organizací.

Jan Mühlfeit ve svém vystoupení uvedl, že Microsoft zavádí ve vývoji svého softwaru opatření umožňující například rodičům kontrolovat, jaké webové stránky děti navštěvují, případně jim zabránit v přístupu na ty, které považují pro své ratolesti za nevhodné.

Microsoft se také zapojuje do aktivit, jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, které vedou k lepšímu poznání Internetu, nových médií a možných rizik při jejich užívání. Vydal například pro děti vzdělávací příručku s motivy oblíbených kačerů Walta Disneye Bezpečný Internet, která je ve velkém nákladu distribuována v Itálii, Španělsku i v Česku.

Omalovánky a nálepky pro bezpečnější Internet

Roy Sharone z Liberty Global Europe, která byla spolu s Microsoftem a společností Telefónica O2 partnerem konference, informoval o iniciativě UPC zaměřené na děti od 6 do 10 let, která je bude informovat zábavnou formou pomocí nálepek, omalovánek a kvízů o zásadách bezpečného používání Internetu.

Dalším, kdo na konferenci vystoupil, byl Jaroslav Kubišta, výkonný ředitel pro veřejné záležitosti Telefónica O2. Společnost O2 prý přistoupila kromě podpory Linky bezpečí k přípravě informačních materiálů a v rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí se podílí na činnosti pracovní skupiny zaměřené na bezpečnější využívání mobilních telefonů dětmi a mládeží.

Společnost GSM Europe zastupoval Lars Kindervater. Ten apeloval na to, aby byla opatření vedoucí k bezpečnějšímu užívání nových médií směrována do čtyř oblastí, kterými jsou kontrolní mechanismy na straně rodičů, klasifikace vhodnosti obsahu, výchova a boj proti nelegálnímu obsahu.

Jako dobrý příklad takové formy kontroly je systém klasifikace vhodnosti interaktivních her pro mládež PEGI, v rámci kterého jsou od roku 2003 označovány videohry podle vhodnosti pro věkové kategorie a podle obsahu. Uplatňuje se již různou měrou ve 27 evropských zemích a v jeho rámci bylo klasifikováno více než 7500 her, z nichž 4 % jsou určeny jen pro hráče starší 18 let.

Také server Bezpečněonline.cz se pokusil vystihnout největší rizika při práci dětí s Internetem. Jedná se o nechtěné vystavení nevhodným obrázkům nebo obsahu, návrhy ze strany tzv. sexuálních predátorů při chatování a e-mailem, internetovou šikanu nebo zastrašování, pirátství softwaru, hudby a videa, prozrazení osobních informací, spyware a viry, nadměrné reklamy: reklamní stránky a stránky týkající se určitých produktů a ilegální stahování, například hudebních souborů chráněných autorskými právy.

Server dále radí, jak zamezit těmto rizikům. Doporučuje například, aby děti pracovaly s vyhledávači a portály vhodnými pro děti. Jmenovat lze Kidsland.cz, E-kamarád, Alík, Majáky nebo Zavináč.

Žaloba MySpace o 30 milionů dolarů

Komiks
Zpráva CA radí: používejte
filtr závadného obsahu

Internetová komunikace nabízí spoustu možností a může být lehce zneužita lidmi, kteří se zaměřují na mládež a dospívající. Komunikace probíhá už nejen maily a diskusními fóry, ale v současnosti hlavně prostřednictvím ICQ a Skype, které nabízejí formu komunikace v reálném čase. Daří se také komunitním serverům. Otevírá se tak spousta možností k vytvoření přátelství či vztahu doslova během několika desítek minut. Toho mohou jednoduše zneužít lidé s nekalými úmysly k vylákání někoho na schůzku či získání citlivých osobních dat.

Jedním z nejznámějších komunitních serverů je MySpace. Jedna z žalob, kterým server čelil, vinila MySpace z toho, že server neochránil jejich dceru před seznámením s devatenáctiletým mladíkem, který dívku později sexuálně napadl. Rodiče třináctileté slečny žádali odškodnění ve výši 30 milionů dolarů. Soud v Texasu (USA) rozhodl, že komunitní server MySpace za sexuální útok žádnou odpovědnost nenese, protože dívka se vydávala za plnoletou. Podle texaského soudce Sama Sparkse odpovědnost za dívku mají rodiče a nikoliv provozovatelé komunitního serveru.

Společnost CA vydala zprávu Mid-Year Internet Threat Outlook Report, kde popisuje počítačové hrozby pro rok 2007. Součástí je také rada týmu společnosti CA s názvem CA Security Advisor Team, který nabízí několik tipů, jak hrozbám na Internetu čelit. Rodiče mají vysvětlit dětem, aby neodpovídaly na zprávy, které jsou výhružné, dvojsmyslné nebo pro ně nepříjemné. Rovněž by měli své ratolesti naučit, jak si chránit soukromí. Na počítači by měla být nainstalována rodičovská kontrola společně s webovými filtry a časovými omezením. Poslední z rad doporučovala vysvětlit dětem, že všechno, co si přečtou na Internetu, nemusí být pravda.

Zajímavé výsledky přinesl rovněž průzkum Evropské komise. Kvalitativní průzkum Eurobarometr se zaměřil na děti ve věku 9 – 10 let a 12 – 14 let ze všech 27 členských států EU a z Norska a Islandu. Byly jim určeny podrobné dotazy o tom, jakým způsobem využívají online technologie, a jak reagují na obtíže a nebezpečí při používání Internetu i mobilních telefonů.

Z průzkumu vyplývá, že z činností na Internetu vedou online hry, surfování a komunikace, zatímco u mobilních telefonů mají mladí uživatelé v největší oblibě textové zprávy a hovory s rodiči a přáteli. Většina respondentů používá Internet několikrát za den a vlastní též osobní mobilní telefon. Využívání Internetu do určité míry omezují rodiče, zatímco používání mobilních telefonů se větší překážky nekladou a je i méně sledováno.

České děti si hrozby příliš neuvědomují

Další průzkum, který probíhal od 21. července do 16. října 2006 na serverech Atlas, iDNES, iHNed a Seznam, upozornil na to, že povědomí o hrozbách Internetu je u dětí v České republice výrazně menší než u jich polských vrstevníků. Jednalo se o on-line výzkum zaměřený na některé návyky chování českých dětí na Internetu.

Většina dětí ve svých odpovědích souhlasila s výrokem, že sdělování osobních informací po Internetu cizím lidem je nebezpečné (74 %), překvapivě jen necelá polovina (49 %) českých dětí považuje setkání s cizím člověkem zprostředkované Internetem za rozhodně nebo spíše nebezpečné. Jen 63 % z českých dětí někdy slyšelo o možných hrozbách při seznamování se po Internetu.

Celkem 66 % dětí v Česku někdy dostalo pozvání na schůzky s neznámými prostřednictvím instant messagingu (ICQ, MSN Messenger, apod.). V Česku přijmou taková pozvání téměř dvě ze tří oslovených dětí. Navíc až 70 % dětí šlo na schůzku samo.

Související

Teenageři zveřejňují na webu osobní údaje
Američané kontrolují mobily dětí, čeští operátoři tuto službu nemají

Rubriky: InternetSecurity

Související příspěvky

Barracuda WAF-as-a-Service
Zprávičky

NÚKIB zveřejnil zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2021

1. 7. 2022
Zprávičky

Brněnský magistrát se stal terčem kyberútoku, chod ani údaje nejsou ohrožené

30. 6. 2022
Dzurilla předává agendu vládního zmocněnce pro digitalizaci Bartošovi
Zprávičky

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

30. 6. 2022
Cloudové služby nejsou pro útočníky jen cílem, ale i prostředkem
Zprávičky

Írán a Hizballáh se podle Izraele pokusily o hackerský útok na misi OSN

30. 6. 2022

Zprávičky

Barracuda WAF-as-a-Service

NÚKIB zveřejnil zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2021

Pavel Houser
1. 7. 2022

V roce 2021 vzrostl počet kybernetických incidentů hlášených Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační

EU prodloužila bezplatný roaming do roku 2032, od července platí další pravidla

ČTK
1. 7. 2022

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a

Brněnský magistrát se stal terčem kyberútoku, chod ani údaje nejsou ohrožené

ČTK
30. 6. 2022

Brněnský magistrát se stal terčem kybernetického útoku. Zaměstnanci úřadu, občané, novináři dostávají falešný e-mail,

Celosvětový vývoz polovodičů do Ruska po sankcích Západu klesl o 90 %

ČTK
30. 6. 2022

Světový vývoz polovodičů do Ruska po uvalení západních sankcí kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu

Dzurilla předává agendu vládního zmocněnce pro digitalizaci Bartošovi

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

ČTK
30. 6. 2022

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního

Cloudové služby nejsou pro útočníky jen cílem, ale i prostředkem

Írán a Hizballáh se podle Izraele pokusily o hackerský útok na misi OSN

ČTK
30. 6. 2022

Írán a jeho libanonský spojenec Hizballáh se pokusily o kybernetický útok na mírovou misi

Notoricky známý ransomwarový gang Conti skončil. Kvůli sankcím na Rusko

Redakce
29. 6. 2022

Válka na Ukrajině může mít dopad na celou řadu zdánlivě nesouvisejících oblastí. A to

Apple představil novou generaci telefonů iPhone

iPhone patří již 15 let ke klíčovým produktům firmy Apple

ČTK
29. 6. 2022

První generace iPhonu se v USA začala prodávat 29. června 2007. Vzhledem k prodejním

Tiskové zprávy

Priority NÚKIB v rámci předsednictví ČR v Radě EU

Finále největší ICT soutěže od Huawei bylo oslavou mladých talentů

Loajální zaměstnanci SAP v České republice dostanou placené volno navíc

Nový partnerský program HPE Partner Ready Vantage umožní partnerům společnosti HPE další růst

Analýza: počet DDoS útoků na české firmy v květnu poklesl na předválečnou úroveň

Hewlett Packard Enterprise se nově zapojí do esport platformy

Zpráva dne

Doživotní licence na Windows 10 za € 11, Office za € 23, v červnu s námi ušetříte až 91 %!

Doživotní licence na Windows 10 za € 11, Office za € 23, v červnu s námi ušetříte až 91 %!

Redakce
1. 6. 2022

Supernabídka od Goodoffer24 pokračuje i v červnu! Nejzajímavější z nabídek je bezpochyby doživotní licence na...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Musk a Twitter, příběh robotických účtů

Pavel Houser
6. 6. 2022

Vztah mezi Elonem Muskem a Twitterem byl zásadní dávno před tím, než se Musk rozhodl firmu...

Slovník

Komunitní server

Costing analyst

Akce (Event)

Nejpopulárnější články

SonicWall a Arcserve pro bezpečnost dat od partnerů distributora Entec

Jak jsme na tom s řízením kybernetické bezpečnosti

Richard Jan Voigts
27. 5. 2022

Vědci přišli na levnou výrobu nejlepšího grafenu

Pavel Houser
3. 6. 2022

Průzkum ohledně hybridní práce

Průzkum ohledně hybridní práce

Redakce
14. 6. 2022

Téměř polovina finančních ředitelů považuje samoobslužná data a analytiku za hnací sílu produktivity zaměstnanců

Redakce
25. 5. 2022

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Další vlna ransomwaru v roce 2022

Redakce
8. 6. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události byz Byznys Cloud Ekomerce Hardware inter Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Česká družice má zkoumat okolí Měsíce
  • Energie pro hvězdu smrti
  • Přepepřit je ku prospěchu

RSS AbcLinuxu RSS

  • Zpráva o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021. Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr
  • Mimic 3, open source neurální engine pro převod textu na řeč
  • Software Freedom Conservancy vyzývá vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.