Pomohou evropské modré karty zjednodušit příchod odborníků do Čech?

EU

Evropská unie přijala směrnici, která má za cíl zjednodušit a urychlit příchod a pobyt vysoce kvalifikovaných odborníků, jako jsou lékaři, vědci, manažeri atd. ze třetích zemí. Obsahem směrnice je zavedení novinky v podobě tzv. modrých karet. Ty by měly představovat jakési evropské pobytové a pracovní vízum. Vstoupit v platnost by mohly za dva roky – po úplném otevření pracovního trhu v Německu a Rakousku pro občany nových členských států. O problematice informovala organizace Člověk v tísni, která se imigrační politikou mimo jiné zajímá.

Modré karty by měly zatraktivnit Evropskou unii v očích vysoce kvalifikovaných odborníků, zejména ve srovnání se Spojenými státy.

Proč modré karty?

Co modré karty přináší nového? Modré karty jsou určeny osobám ze třetích zemí (mimo EU), které mají minimálně tříleté vyšší vzdělání (ekvivalent našeho bakalářského studia) nebo pětiletou praxi v oboru. Podmínka je, aby práce, kterou mají v ve státech unie vykonávat, byla ohodnocena minimálně 1,5 násobkem průměrné mzdy v dané zemi. Karta bude vydávána (i opakovaně) na jeden až čtyři roky. Bude mít o tři měsíce delší platnost než pracovní smlouva – to je důležité, protože cizinec tím získává tři měsíce na to, aby si našel nové zaměstnání. To platí, i když opustí zaměstnavatele bez jeho souhlasu. Po 18 měsících může cizinec pracovat na vysoce kvalifikované pozici v jiném státě EU.

Modré karty versus české zelené karty

Ve srovnání s připravovanou novinkou v podobě modrých karet jsou české zelené karty určeny i osobám s nižším stupněm kvalifikace než vysokoškolským, i když původní myšlenka byla podobná jako u evropských karet. Do systému byli zaintegrováni nakonec i dělníci.

Zelené karty v Česku vstoupily v platnost v lednu letošního roku. Zavedení v tuzemsku provázela poměrně vášnivá mediální debata o tom, co vše zavedení zelených karet způsobí. Nezpůsobí totiž zřejmě vůbec nic. Špatně nastavené karty nebudou chtít zřejmě ani zaměstnavatelé, ani cizinci. A to nemluvíme o tom, že přicházejí s křížkem po funuse, v době, kdy po zahraniční pracovní síle silně ochladla poptávka a v zemi jsou tisíce cizinců bez práce.

Ve snaze zabít několik much jednou ranou se stát rozhodl, že se zelené karty budou vydávat v podstatě všem cizincům, kteří o ně zažádají. Na rozdíl od jiných zemí, kde se takto jmenuje vjezdní doklad pro vysoce kvalifikované cizince, kteří přijíždějí na odborné pracovní pozice, v Česku máme zelené karty pro tři kategorie: vysokoškoláky, středoškoláky, vyučené a ostatní. Liší se tím, že vysokoškolákům se karta bude vydávat na tři roky a bude ji možné prodloužit. Více informací k tématu zelených karet jsme přinesli v článku ze začátku roku.

Pravděpodobně nejen v důsledku hospodářské recese, ale právě i vinou tohoto příliš širokého vymezení a některých podmínek (jako třeba že držitel zelené karty nesmí v prvním roce opustit svého zaměstnavatele a ten ho po příjezdu ani nemusí přijmout do práce) se zelené karty neuchytily. Podle statistik do nedávna byla udělena pouze jedna zelená karta v dubnu a jedna v květnu.

Exit mobile version