• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Náklady spojené s úniky dat dosahují rekordní výše

Václav Maletínský
2. 6. 2015
| Tiskové zprávy

Organizace Ponemon Institute uveřejnila ve spolupráci s IBM svou každoroční studii o škodách způsobených únikem dat Cost of Data Breach Study: Global Analysis. Na základě srovnávací studie 350 firem z 11 zemí se ukázalo, že celkové průměrné konsolidované náklady na datové úniky představují 3,8 milionu dolarů, tedy nárůst o 23 % od roku 2013.

Studie rovněž zjistila, že průměrné náklady spojené s každým ztraceným či odcizeným záznamem, jenž obsahoval citlivé či důvěrné informace, se zvýšily o 6 %, tedy z konsolidovaného průměru 145 dolarů na 154 dolarů. Nejvyšší náklad na ztracený záznam vykazuje zdravotnictví, kde každá taková ztráta přijde až na 363 dolarů. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán v oblasti maloobchodu, kde průměrné náklady na ztracený záznam prudce vyskočily z loňských 105 dolarů na 165 dolarů.

„Na základě našeho terénního výzkumu jsme identifikovali tři hlavní důvody, proč tyto náklady narůstají,“ uvedl Larry Ponemon, zakladatel a prezident Ponemonova institutu. „Za prvé se zvyšuje nejen frekvence kyberútoků, ale i výdaje spojené s řešením těchto incidentů. Za druhé mají na náklady značný vliv finanční následky toho, že po únicích dat organizace ztrácí zákazníky. A za třetí stále více společnostem vznikají vyšší výdaje v souvislosti s právními a vyšetřovacími úkony, vyhodnocováním a krizovým řízením.“

Zásadní jsou následující zjištění:

  • Zapojení představenstva a pořízení pojištění může snížit náklady spojené s úniky dat. Jestliže se ve věci angažují členové představenstva, náklady na ztracený záznam klesají o 5,50 dolarů, pojištění pak o 4,40 dolarů.
  • Na snížení nákladů spojených s datovými úniky má významný vliv řízení kontinuity podnikání. Výzkum odhalil, že řízení kontinuity může při nápravách následku úniku dat snížit průměrné náklady na uniklý záznam o 7,10 dolarů.
  • Nejnákladnější jsou úniky dat ve Spojených státech (217 dolarů na ztracený záznam) a v Německu (211 dolarů na ztracený záznam). Nejnižší náklady byly naopak zaznamenány v Indii (56 dolarů) a v Brazílii (78 dolarů).
  • Náklady spojené s únikem dat se liší v závislosti na odvětví. Průměrné globální náklady na ztracený či odcizený záznam činí 154 dolarů. V případě zdravotnických organizací se však průměrné náklady mohou vyšplhat až na 363 dolarů a ve vzdělávání až na 300 dolarů. Nejmenší průměrné náklady na uniklý záznam byly zjištěny v dopravě (121 dolarů) a ve veřejném sektoru (68 dolarů).
  • Většinu úniků způsobují hackeři a pachatelé působící přímo v dané organizaci. Studie ukázala, že 47 % zkoumaných datových úniků bylo způsobeno úmyslnými a zločinnými útoky. Průměrné náklady na uniklý záznam činí v těchto případech 170 dolarů. Naproti tomu u systémových závad představují průměrné náklady 142 dolarů a u chyby způsobené lidským faktorem nebo zanedbáním 137 dolarů za záznam. Nejvíce na úmyslné zločinné útoky doplácejí společnosti v USA a Německu (230, respektive 224 dolarů).
  • Náklady za výstražná oznámení zůstávají nízké, kdežto náklady spojené se ztracenými obchodními příležitostmi plynule narůstají. Náklady na ztracené obchodní příležitosti zahrnují abnormální fluktuaci a náročnější získávání zákazníků, poškozenou reputaci a nižší prestiž. Průměrné náklady se zvýšily z 1,23 milionů dolarů v roce 2013 na 1,57 milionu dolarů v roce 2015. Náklady na oznámení poklesly ve srovnání s minulým rokem z 190 000 na 170 000 dolarů.
  • Výši nákladů ovlivňuje doba potřebná k odhalení úniku a vyřešení situace. U úmyslných útoků trvá průměrně 256 dní, než jsou rozpoznány, v případech způsobených chybou v lidském faktoru jde v průměru o 158 dní. Jak už bylo uvedeno, záměrné či zločinné útoky způsobují nejnákladnější datové úniky.

Související příspěvky

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

27. 2. 2026
Tiskové zprávy

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

27. 2. 2026
HPE představuje nové routery Juniper PTX
Články

HPE představuje nové routery Juniper PTX

27. 2. 2026
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

27. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Programmer C/C++

Efektivita trhu

Index nákladů práce

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.